تغذیهسلامت باش

رژیم بارداری ۷ ماهگی

رعایت کردن یک رژیم مقوی در دوران بارداری باعث ایجاد احساس بهتر هم برای جنین و هم برای مادر می‌شود. این مقاله در مورد رژیم بارداری ۷ ماهگی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

شما در ۳ ماه سوم حاملگی خود هستید و از اینکه فرزندتان به زودی متولد می‌شود مسلما خوشحالید. در این دوره‌ها باید از خوردن بعضی مواد اجتناب کرد و بعضی مواد را وارد رژیم غذایی کنید. پس مطمئن شوید که رژیم غذایی سالمی دارید. این روش تضمین خواهد کرد که کودک شما به درستی رشد کند.

رژیم بارداری ۷ ماهگی

در طول این ۳ ماه اخیر بارداری شما باید روی مواد غذایی متمرکز شوید که بیشترین سود را برای کودکتان داشته باشد. باید موادی را مصرف کنید که روزانه ۴۵۰ کالری بیشتر به بدنتان برساند.

۱-آهن و پروتئین

در ۳ ماه سوم بارداری، آهن اضافی برای کم خونی و خونریزی به هنگام زایمان مهم است. شما روزانه ۲۷ میلی‌گرم آهن نیاز دارید. دوز مناسب پروتیین و آهن را می‌توان در غذاهایی از جمله گوشت قرمز، لوبیا، مرغ و برنج پیدا کنید. اسید آمینه‌هایی که از مصرف پروتیین به دست می‌ورید برای کودکتان مفید است.

۲- کلسیم

در کل کلسیم در طول بارداری مهم است ولی اهمیت آن در ۳ ماه سوم خیلی بیشتر می‌شود. چون که این کلسیم باعث تحکیم استخوان‌های فرزند شما می‌شود.متخصصان پیشنهاد می‌کنند سعی کنید روزانه ۱۰۰۰ میلی‌گرم کلسیم را مصرف کنید. این کلسیم را می‌توانید از طریق مصرف محصولات لبنی مانند شیر، ماست، بلغور و ماهی غزل الا به دست بیاورید.

۳-منیزیم

منیزیم به جذب کلسیم مصرفی و همچنین به بهتر شدن گرفتگی عضلات پا کمک می‌کند، همچنین در آرامش عضلات نقش دارد و درد زایمان را کاهش می‌دهد. شما باید هر روز حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلی گرم منیزیم مصرف کنید. بادام، سبوس جو، لوبیا سیاه، جو، بادام زمینی، دانه کدو تنبل، و غیره، منابع غنی منیزیم هستند.

۴- DHA

DHA یک اسید چرب است که به مغز کودک شما کمک می‌کند تا به درستی رشد کند. کارشناسان روزانه حدود ۲۰۰ میلی‌گرم توصیه می کنند. شما می‌توانید DHA را در غذاهایی مانند شیر، تخم مرغ و آب پیدا کنید.

۵-فولیک اسید

در طول سه ماهه سوم، اسید فولیک باعث کاهش خطر مشکل در لوله عصبی نوزاد می‌شود. شما می‌توانید اسید فولیک را در غذاهایی که حاوی دانه‌هایی مانند بلغور جو دوسر، گل کلم یا سبزیجات برگ سبز تیره و میوه‌ها مانند توت فرنگی و پرتقال است پیدا کنید و باید روزانه ۶۰۰-۸۰۰ میلی‌گرم دریافت کنید.

۶-فیبر

برای جلوگیری از یبوست، که یکی از علائم معمول سه ماهه سوم است، شما باید مقدار زیادی مواد غذایی که غنی از فیبر هستند را مصرف کنید. شما باید از سبزیجات، میوه ها (تازه و خشک شده)، حبوبات استفاده کنید. فراموش نکنید که فیبر موجود در بدنتان آب را از سیستم گوارش جذب می‌کند.

۷- ویتامین C

برای اینکه آهن موجود در بدنتان به درستی در بدن شما جذب شود، باید غذاهای حاوی ویتامین C مصرف کنید. منابع ثروتمند این ویتامین در میوه‌های مانند خربزه، لیمو و پرتقال و همچنین فلفل سبز و کلم بروکلی دیده می‌شود.

چه چیزهایی نباید بخورید؟

سرماخوردگی، تورم دست و پا، خستگی و یبوست بعضی از علائمی است که طی سه ماهه سوم بارداری ممکن است تجربه کنید. برای جلوگیری از این علائم، غذاهای خاص باید در این دوره حذف کنید این کار هم به شما و هم به فرزندتان کمک می‌کند.

۱- چربی و فلفل

برای اینکه دچار سوزش معده نشوید ، باید از غذاهای سرخ شده که حاوی مقدار زیادی چربی هستند دور بمانید. شما همچنین باید غذاهای تند را حذف کنید کارشناسان خوردن یک وعده غذایی سبک برای شام توصیه می‌کنند.

۲- سدیم

با نوشیدن مقدار زیادی مایعات، می‌توانید باعث کاهش تورم شوید. پس همیشه مقدار زیادی آب در روز مصرف کنید. کاهش میزان مصرف سدیم در این دوره مهم است، بنابراین از مواد غذایی با محتوای زیاد مانند چیپس، سس گوجه فرنگی، غذاهای کنسرو شده، ترشی و سس جلوگیری کنید.

۳- کافئین و الکل

نوشیدنی‌های کافئینی می‌تواند باعث یبوست شود و به خصوص در این مرحله از بارداری که برای شما دردآور است. همچنین الکل و تنباکو برای کودک شما بسیار مضر است .

۴- تنقلات

غذاهای فرآوری شده ارزش غذایی زیادی ندارند و بهتر است که غذاهای خانگی سالم مانند هویج، ساندویچ های خانگی با سبزیجات تهیه کنید به این ترتیب، هم شکم خود را سیر کردید و هم به کودکتان غذای سالمی رساندید.

مطالب مرتبط
منبع
momjunction
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن