پزشکیسلامت باش

خواب نوزاد ؛ هفت اشتباه رایج والدین در مورد خواب نوزادان

خواب کامل و مناسب از اصلی‌ترین نیازهای یک نوزادان است که بسته به رشد کودک و ویژگی‌های شخصیتی آن، الگوی خوابش نیز به مرور  تغییر خواهد کرد. پس شما پدر و مادرهای جوان بهتر است نکات مهم و اساسی درباره خواب نوزادان را بلد باشید. قوانین خواب امن برای نوزاد بسیار پیچیده است و اغلب این قوانین توسط پدر و مادر مخصوصاً زمان‌های که خسته هستند ممکن است رعایت نشود. راه‌های بسیاری باید طی کرد تا نوزاد به راحتی بخوابید و برای جلوگیری از اختلال، خواب هنگام بزرگ‌تر شدن باید از انجام بعضی کارها اجتناب کنید. در این مقاله هفت اشتباه رایج که معمولاً پدر و مادرها درباره خواب نوزادان مرتکب می‌شوند، بیان شده است.

نوزادان همیشه به راحتی نمی‌خوابند

نوزاد تازه متولد شده بعد از تغذیه به راحتی به خواب می‌رود؛ اما همیشه اینطور نیست، چند هفته بعد از تولد، سیستم خواب نوزاد تغییر می‌کند به گونه‌ای که نوزادان از اوایل شب بیدار می‌شوند و تا مدت‌های طولانی بیدار خواهند ماند این روند می‌تواند تا مدت‌ها ادامه پیدا کند. اگر خوش شانس باشید در این مدت نوزادان ساکت خواهند بود و نیازی نیست تمام شب را در کنار او بیدار باشد در غیر این صورت باید تمام وقت در کنار نوزاد باشید یا او را تمام مدت بغل کنید. اگر می‌خواهید یاد بگیرید که چطور نوزاد خود را بخوابانید مطلب راهکار عالی برای خوابانیدن نوزادان را مطالعه کنید.

از خوابیدن با نوزاد بر روی یک تخت اجتناب کنید

معمولاً برای مادران بودن در کنار نوزادشان بهترین حس دنیا است. برخی مادران با دراز کشیدن کنار نوزاد به او شیر می‌دهند، اغلب نوزادان هنگام شیر خوردن به خواب می‌روند و مادران نیز به دلیل خستگی در کنار نوزاد خود می‌خوابند در صورتی که این کار کاملاً اشتباه است و ممکن است در حالت خواب به نوزاد آسیب وارد شود. همیشه نوزاد را برای خوابیدن در تخت نوزاد قرار دهید، این تخت‌ها دارای حفاظ هستند و از نوزاد به خوبی مراقبت می‌کنند. توجه داشته باشید حفاظ تخت نوزاد باید به شکل یک پارچه باشد حفاظ‌های که دست نوزاد از آن رد می‌شود اصلا مناسب نیستند.

برای خواب نوزاد را روی صندلی ماشین قرار ندهید

صندلی ماشین برای قرار گرفتن نوزاد در ماشین طراحی شده است. شاید در ابتدا این صندلی بسیار راحت به نظر برسد؛ اما صندلی نوزاد برای خوابیدن اصلا راحت نیست. خمیدگی موجود در صندلی ماشین باعث می‌شود سر نوزاد هنگام خواب بیش از حد خم شود بنابراین خوابیدن بیش از سی دقیقه در این صندلی غیر ممکن است؛ در نتیجه خواب نوزاد برهم خواهد خورد.

هرگز از ضربه گیرهای صندلی نوزاد استفاده نکنید

امروزه استفاده از ضربه گیرها برای صندلی نوزاد منسوخ شده است. این ضربه گیرها منجر به خستگی نوزاد می‌شوند؛ و امکان خزیدن و حرکت را از نوزاد می‌گیرند. در بعضی موارد ضربه گیرها باعث مشکلات تنفسی در نوزاد می‌شوند. معمولاً والدین از این ضربه گیرها برای جلوگیری از صدمه دیدن سر نوزاد هنگام خواب بر روی صندلی استفاده می‌کنند در صورتی که بهترین مکان برای خواب نوزاد؛ تخت خواب اوست.

رفع علت بی‌خوابی

کودکان زمانی که در حال دندان درآوردن هستند بی‌خواب می‌شوند. درد دندان‌ها می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد، بیماری یا عفونت گوش نیز می‌تواند دلیل بی‌خوابی نوزادان باشد. برای داشتن خواب مناسب بهتر است عامل بی‌خوابی را شناسایی و درمان کنید. مشورت با پزشک می‌تواند کمک کننده باشد.

بعد از ۶ ماهگی اتاق خواب کودک را جدا کنید

معمولاً برای راحتی مادران پیشنهاد می‌شود تا در ماه‌های اول تولد، مادر با نوزاد یک اتاق مشترک داشته باشند؛ اما این مدت نباید بیش از ۶ ماه شود. اغلب نوزادان در ماه چهارم، پنجم و ششم بیشتر شب‌ها بیدار هستند. اگر والدین در نزدیکی آنها باشند نوزادان با بو کشیدن می‌توانند از نزدیک بودن والدین خود با خبر شوند؛ بنابراین اجازه نمی‌دهند والدین بخوابند. جدا کردن اتاق خواب یک تمرین عالی برای مستقل شدن نوزادان است توجه داشته باشید هرچه نوزاد بزرگ‌تر شود جدا کردن اتاق برای او سخت‌تر می‌شود.

اجازه ندهید توجه نوزاد به مانیتور یا تلویزیون جلب شود

با فرا رسیدن زمان خواب مانع از تماشای تلویزیون توسط کودکان شوید اگر کودکان جلب تلویزیون شوند به این زودی‌ها به خواب نخواهند رفت. با این وجود معمولاً استفاده از مانیتور در مهد کودک‌ها یک روش معمول برای سرگرم کردن نوزادان است، متاسفانه این روش می‌تواند بسیار خطرناک و مضر باشد.

مطالب مرتبط
منبع
todaysparent
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن