پیشرفت شخصیپیشرفت کن

باید بتوانید تمرکز خود را حین انجام کار حفظ کنید تا بهره‌وری شما افزایش یابد

تمرکز یکی از مهمترین رکن‌ها برای رسیدن به هدفی‌ است که دنبال می‌کنید. متمرکز نگه داشتن ذهن می‌تواند به کار سختی تبدیل شود، به خصوص زمانی که اطرافیانتان مدام از شما می‌خواهند کار خود را به زمانی دیگر موکول کنید یا به جای انجامش به خوشگذرانی بپردازید. با انجام ۷ کاری که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت، می‌توانید با مشکل تمرکز در کمترین زمان و به بهترین نحو غلبه کنید.

موسیقی گوش کنید

در بیشتر مواقع، زمانی که ورزشکاران حین آماده‌ سازی خود برای مسابقه‌ای هستند، به موسیقی گوش می‌کنند. این کاریست که آنها برای متمرکز شدن خود از آن بهره می‌برند. به موسیقی گوش می‌دهند که روحیه‌شان را قوت می‌بخشد و به‌ آنها انگیزه می‌دهد. حس قهرمانی و موفقیت را در آنها بیدار می‌کند. موسیقی به این مشهور است که در مواقع خاص، احساسات و عواطف خاصی را در ما بیدار کند. می‌توانید از این خصیصه به نفع خود استفاده کنید و در حین آماده سازی خود برای انجام کار به بهترین نحو از موسیقی برای افزایش تمرکز بهره ببرید.

ذهنتان را آماده کنید

داشتن یک تمرین مشخص به ذهنتان پیام می‌فرستد که قرار است به حالت متمرکز فرو رود. اکثر نویسندگان قبل از شروع کار، عادت به انجام یک تمرین مشخص دارند. به طور مثال نوشیدن چای حین نشستن در صندلی مخصوص و انجام پازل. این کار باعث می‌شود که ذهن و جسم آرام شود تا فرد بتواند در “حالت نویسندگی” فرو رود. خوبی این تمرینات آماده‌سازی ذهن این است که می‌توانید آنها را به نسبت شرایط خود تغییر دهید. البته صداهای درون ذهن هم وجود دارد که باید آنهارا کنترل کنید.

“متمرکز بمان، رویاهایت را دنبال کن و هرگز از حرکت به سمت هدف‌هایت دست نکش” ال. ال. کول جی

محل مناسبی برای کار انتخاب کنید

تا به حال شده احساس کنید  مکان‌ها‌ی مختلف مانند  آشپزخانه، سالن نشیمن و یا حالاتی گوناگون مثل خوابیدن روی تخت یا نشستن پشت میز تحریر، نور کم یا زیاد، در تمرکز شما نقشی اساسی دارند؟ محل کار نامناسب در افت کیفیت کار تأثیر بسزایی دارد. محلی پیدا کنید که برایتان راحت است. اما نه آنقدر راحت که در حین انجام کار چرت بزنید.

دور کردن عوامل حواس پرتی‌

پیام‌های تلفنی و یا هر چیز دیگری که موجب پرت شدن حواس از کار اصلی می‌شود را حذف کنید. صداهای مختلف حواس شما را پرت می‌کنند و نمی‌گذارند وارد “حالت متمرکز”شوید. اگر عوامل حواس‌ پرتی را از بین نبرید، کاری که به راحتی در عرض ۱ ساعت می‌تواند پایان یابد، ۲ ساعت از وقتتان را خواهد گرفت. این عوامل وقت ارزشمندی را که می‌توانستید به انجام کار اختصاص دهید را می‌گیرند. شروع دوباره و تلاش برای به دست آوردن تمرکز برای بار دوم هم بسیار سخت و زمان بر خواهد بود. بنابراین مطمئن شوید قبل از شروع به کار به این مورد رسیدگی کنید.

شروع کنید

با اینکه خیلی ساده به نظر می‌رسد، در اکثر مواقع شروع کار سخت‌ترین قسمت کار است. فقط شروع کنید. کارتان هر چه می‌خواهد باشد، عزم خود را جزم کرده و شروع کنید. همین که کار را شروع کردید روی “روال” می‌افتید. بدون هیچ گونه وقفه‌ای به کارتان در بهترین حالت ممکن ادامه خواهید داد. تنها مسائله این است که این روش همیشه جوابگو نیست ولی تا زمانی که شروع نکنید نمی‌فهمید این حالت اتفاق می‌افتد یا نه. هر چه بیشتر از این راه‌حل‌ها استفاده کنید، احتمال روی “روال” افتادن بیشتر خواهد شد.

تأثیر انرژی روحی بر تمرکز

متمرکز شدن از انرژی روانی بهره می‌گیرد. اما انرژی روحی هم می‌تواند بسیار مؤثر باشد. زمانی که عصبانی، ناراحت، و یا  نگران هستید، انرژی روحی دارید. با توجه به کاری که در حال انجامش هستید، به راحتی می‌تواند این انرژی را به همان سمت سوق دهید و از آن به نفع خود استفاده کنید. ترانه‌ سرایان معمولا بهترین ترانه‌های عاشقانه خود را بعد از جدایی می‌نویسند. به جای نشستن در جایی و غرق شدن رد احساسات، از آن برای پیشرفت خود استفاده کنید.

“بزرگترین چالش متمرکز ماندن است و هنر در آن است که بتوان در زمان‌های پر رقابت تمرکز خود را حفظ کرد“ الکسا هرشفیلد

نوع تفکر

همانطور که باید محل مناسبی برای انجام کار در نظر بگیرید، باید ذهنتان را نیز برای انجام کار آماده کنید. این کار به منزله‌ ساکت کردن صداها و سخنان منفی است که در ذهنتان به وجود می‌آید. هر زمان که کار جدیدی را آغاز می‌کنیم، عدم اعتماد به نفس در ذهن ما نقش می‌پذیرد. شک و تردید می‌تواند به شکل یک صدای منتقد و یا به شکل ترس محض در ذهن پدید آید، به هر روی شما قدرت این را دارید که افکار منفی و منتقدانه را به چیزی مفید تبدیل کنید. با خود تکرار کنید که قادر به انجام کار هستید و کار را به بهترین شکل انجام خواهید داد. به توانایی‌های خود شک نکنید- به اندازه کافی افرادی وجود دارند که این کار را برایتان انجام می‌دهند. مثبت فکر کنید و تمرکز خود را بگذارید روی رسیدن به نهایت توانایی‌هایتان.

متد‌ها و روش‌‌‌‌‌‌‌‌های زیادی برای افزایش تمرکز وجود دارند. موسیقی، اقدام به شروع کار، و غیره. آنچه را که برای شما بهترین است را پیدا کنید. استفاده از این تمرینات به شما کمک می‌کنند بهتر و بیشتر متمرکز شوید و اجازه دهید تواناییتان در تمرکز شما را در رسیدن به هدفتان هرچه بیشتر یاری کند.

مطالب مرتبط
منبع
addicted2success
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن