پزشکیسلامت باش

روغن کرچک و فواید طلایی آن (قسمت سوم)

همانطور که در قسمت‌های قبل بیان شد، روغن کرچک، یک روغن گیاهی چند منظوره و ارزشمند است که از طریق استخراج روغن از بذر گیاه Ricinus communis تهیه می‌شود. این دانه‌ها که به‌عنوان لوبیای کاستور نیز شناخته می‌شوند، حاوی آنزیم سمی به نام ریسین هستند، با این‌ حال، روند گرمایشی که روغن کرچک طی آن استخراج می‌شود این آنزیم را غیرفعال می‌کند و روغن حاصل کاملاً برای استفاده ایمن است. امروزه روغن کرچک برای درمان‌ بیماری‌هایی مانند یبوست و بیماری‌های پوستی همچنان معمول و طبیعی است و در محصولات زیبایی طبیعی پوست نیز استفاده می‌شود.

این مطلب را نیز بخوانید: روغن کرچک و فواید طلایی آن (قسمت اول)

خواص ضد قارچی

کاندیدا آلبیکنز نوعی قارچ است که معمولاً سبب ایجاد مشکلات دهان و دندان مانند رشد بیش‌ازحد پلاک، عفونت لثه و عفونت‌های کانال ریشه‌ی دندان می‌شود. روغن کرچک دارای خواص ضد قارچی است و می‌تواند برای مبارزه با قارچ کاندیدا مناسب بوده و دهان را سالم نگه دارد. یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داده است که روغن کرچک کاندیدا آلبیکنز را از ریشه‌ی دندان‌های آلوده‌ی انسان حذف می‌کند.

این روغن ممکن است برای درمان استوماتیت مرتبط با پروتز دندان، که یک بیماری دردناک و به علت رشد بیش‌ از حد کاندیدا است، نیز کمک‌ کننده باشد. این مسئله در افراد مسن رایج است زیرا اغلب دندان مصنوعی دارند. مطالعه در ۳۰ سالمند مبتلابه استوماتیت نشان داد که درمان با این روغن موجب بهبود علائم بالینی نشانه‌های استوماتیت، از جمله التهاب می‌شود. مطالعه دیگری نشان داد که خیساندن پروتز در محلول حاوی روغن کرچک و مسواک زدن با این نوع محلول‌ها باعث کاهش قابل‌ ملاحظه‌ای در رشد و تعداد کاندیدا در افراد سالخورده می‌شود.

سالم نگه‌ داشتن مو و پوست سر

بسیاری از مردم از روغن کرچک به‌عنوان یک نرم‌کننده طبیعی مو استفاده می‌کنند. برای بهبود موهای خشک یا آسیب‌دیده به‌طور خاص می‌توان از یک مرطوب‌کننده قوی مانند این روغن استفاده کرد. استفاده از روغن‌هایی مانند روغن کرچک برای مو و به‌ طور منظم، باعث نرم شدن مو، افزایش انعطاف‌ پذیری و کاهش احتمال شکنندگی آن‌ها می‌شود. این روغن ممکن است برای افرادی که دارای شوره سر، که به‌طور معمول دارای پوست سر خشک و پوسته‌های زیادی روی موهای خود هستند، مفید باشد. به علت توانایی روغن کرچک برای کاهش التهاب، ممکن است یک درمان مؤثر برای شوره سر که به علت درماتیت ایجاد می‌شود، باشد. علاوه بر این، با استفاده از این روغن به پوست سر، پوست خشک و تحریک‌شده به‌راحتی مرطوب می‌شود و ممکن است باعث کاهش خارش و درنتیجه کاهش خراش و زخم در پوست سر شود.

اقدامات احتیاطی در مورد روغن کرچک

بسیاری از مردم از روغن کرچک به‌صورت خوراکی و یا استعمال خارجی برای درمان انواع مشکلات خود استفاده می‌کنند. اگرچه این روغن به‌طورکلی سالم و ایمن در نظر گرفته می‌شود، اما در برخی افراد ممکن است واکنش‌های جانبی و عوارض ناخواسته‌ای را ایجاد کند.

  • می‌تواند باعث تحریک و زایمان فرد باردار شود: روغن کرچک برای بهبود فرآیند تولد نوزاد توسط متخصصان زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد، به همین دلیل، زنان در تمام مراحل حاملگی باید از مصرف روغن کرچک اجتناب کنند.
  • می‌تواند باعث اسهال شود: در حالی‌ که خوردن این روغن می‌تواند یک‌ راه مؤثر برای کاهش یبوست باشد، مصرف بیش‌ از حد آن سبب اسهال می‌شود که خود اسهال می‌تواند باعث کمبود آب بدن و اختلالات الکترولیتی شود.
  • می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک شود: در بعضی افراد هنگام استفاده از روغن کرچک برای پوست، منجر به واکنش‌های آلرژیک می‌شود. ابتدا سعی کنید یک مقدار کم از روغن را به  پوست خود بمالید تا واکنش بدن خود به آن‌ را بدانید و با خیال راحت از آن استفاده کنید یا در صورت ایجاد حساسیت آن‌ را کنار گذاشته و از رخ دادن مشکل بیشتر پیشگیری کنید.
به‌ طور کلی اگر در حال جستجو برای یک روغن مقرون‌ به‌ صرفه و چند منظوره برای نگهداری در کابینت داروی خود هستید، روغن کرچک ممکن است انتخاب خوبی باشد.
مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن