تغذیهسلامت باش

روغن کرچک و فواید طلایی آن (قسمت دوم)

روغن کرچک دارای مصارف متعددی ازجمله مصرف دارویی، صنعتی و داروسازی است. روغن کرچک معمولاً به‌عنوان یک افزودنی در مواد غذایی، داروها و محصولات مراقبت از پوست، و همچنین یک روان کننده صنعتی و مولکول سوخت بیودیزل استفاده می‌شود.

روغن کرچک برای تسریع بهبود زخم

به‌کارگیری روغن کرچک برای زخم‌ها با ایجاد یک محیط مرطوب سبب بهبودی و جلوگیری از خشک شدن آن‌ها می‌شود. روغن کرچک رشد بافت را تحریک می‌کند، به‌علاوه می‌تواند مانند یک مانع یا به عبارت بهتر یک محافظ بین زخم و محیط قرار بگیرد و خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهد. همچنین باعث جلوگیری از خشکی و پوسته‌پوسته شدن و تولید بیش‌ازحد سلول‌های مرده در ناحیه زخم می‌شود که می‌تواند زخم را زودتر التیام ببخشد.  مطالعات نشان داده‌اند که پماد حاوی روغن کرچک ممکن است به‌ویژه در بهبود زخم‌های فشاری (نوعی زخم که براثر فشار و تماس طولانی‌مدت پوست با یک سطح ایجاد می‌شود، نظیر زخم بستر) مفید باشد.

اثرات ضدالتهابی مؤثر

اسید ریسینولئیک، اسید چرب اصلی موجود در روغن کرچک، خواص ضدالتهابی قابل‌توجهی دارد .مطالعات نشان داده‌اند که وقتی روغن کرچک به‌طور موضعی استفاده می‌شود، التهاب و درد را کاهش می‌دهد. ویژگی‌های کاهش درد و ضدالتهابی روغن کرچک ممکن است به‌خصوص برای افرادی که دارای بیماری التهابی مانند آرتریت روماتوئید یا پسوریازیس هستند مفید باشد. یک مطالعه نشان داد که درمان بیماری‌های پوستی التهابی با ژل حاوی اسید ریسینولئیک منجر به کاهش قابل‌ملاحظه‌ای از درد و التهاب بیماران در مقایسه با سایر روش‌های درمانی شد. به‌استثنای پتانسیل اسید چرب خاص موجود در این روغن برای کاهش التهاب، به لطف خواص مرطوب‌کنندگی آن، می‌تواند از ایجاد پوست خشک و تحریک شونده در افراد مبتلابه پسوریازیس جلوگیری کند، که این امر سبب کاهش خارش و التهاب و بهبود بهتر ضایعات پوستی در این بیماران می‌گردد.

کاهش آکنه

آکنه یک بیماری پوستی است که می‌تواند سبب بروز جوش‌های بزرگ و دردناک در صورت و بدن شود. این شایع‌ترین بیماری پوستی در نوجوانان و جوانان است که می‌تواند اثر منفی زیادی بر اعتمادبه‌نفس افراد داشته باشد. روغن کرچک دارای چندین ویژگی است که ممکن است به کاهش علائم آکنه کمک کند. تصور می‌شود که التهاب عامل رشد و شدت گرفتن آکنه است، بنابراین استفاده از این روغن برای پوست آکنه دار ممکن است به کاهش علائم التهاب کمک کند. ایجاد آکنه با عدم تعادل در انواع خاصی از باکتری‌ها که به‌ طور معمول بر روی پوست زندگی می‌کنند مرتبط است، ازجمله استافیلوکوک اورئوس، این روغن داراي خواص ضد میکروبی است که می‌تواند در هنگام بروز آکنه و رشد بیش‌ازحد باکتری‌ها بر روی پوست، با اثر ضد میکروبی خود سبب کاهش رشد آن‌ها گردد.همان‌طور که بیان شد روغن کرچک یک مرطوب‌کننده‌ی طبیعی و قوی است، بنابراین ممکن است پوست ملتهب شده و متورم را در افراد مبتلابه آکنه التیام بخشد و از خشک شدن بیش‌ازحد ضایعات و درد ناشی از آن بکاهد.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

بستن
بستن