ارتباط خانوادگیپیشرفت کن

۶ راه‌حل مفید برای غلبه بر تنهایی

هر انسانی ممکن است در برهه‌ای از زندگی خود دچار تنهایی شود. اما مدیریت این مسأله نکته‌ای است که خیلی از افراد اطلاعاتی در مورد آن ندارند و در بلند مدت می‌تواند به اضطراب و افسردگی فرد منجر شود. در این نوشته ۶ راه غلبه بر تنهایی بیان شده است.

شش راه حل برای غلبه بر احساس تنهایی

از شام عاشقانه بین زوج‌ها و حلقه‌های شیک نامزدی، و یا تصاویر اجتماعی “شادی زوج‌ها” و موارد خیلی بیشتر اخباری هستند که دائماً به خوراک ما داده می‌شوند و ما می‌بینیم. همه این‌ها باعث می‌شود که ما احساس تنهایی کنیم. بر اساس مطالعات روانشناسی مربوط به فضای مجازی و روانشناسی اجتماعی و روانشناسی رفتاری، مواجه شدن مکرر با این تصاویر می‌تواند برسلامت روان تأثیر منفی بگذارد و منجر به احساس تنهایی شود.

چگونه بر تنهایی غلبه کنیم

خیلی مهم هست که تنهایی را بشناسیم و آن را جدی بگیریم به این دلیل که خیلی‌ها این تفکر را دارند که تنهایی فقط یک هیجان ساده هست. در حالی که در واقعیت یک مساله کاملا جدی است و تأثیر زیادی بر سلامت روانی ما دارد و حتی ممکن است باعث مرگ زود هنگام شود. یک مطالعه‌ی عاطفی در سال ۲۰۱۶ نشان داد که خطر تنهایی و انزوای اجتماعی برابر با خطر سلامتی در زمان چاقی است. موارد زیادی وجود دارد که شما بتوانید تنهایی خود را مدیریت کنید.

 افکار درونی خود را با یک شنونده حرفه‌ای در میان بگذارید

اگر بین زندگی اجتماعی که دارید و زندگی که مورد نظر شما بوده اختلاف باشد، لازم است که در مورد این موضوع صحبت کنید. در بعضی مواقع صحبت با یک شخص بی طرف و شنونده مهربان و همدل که می‌تواند مشاور و یا روانشناس باشد به شما کمک می‌کند تا دقیقاً بفهمید چه چیزی از رابطه خود می‌خواهید و مساله را حل کنید. شناختن و فهمیدن خودتان اولین گام در فهمیدن چیزی که واقعاً می‌خواهید هست.

 یک دوست خز دار (یک حیوان خانگی) می‌تواند حال شما را خوب کند.

آوردن یک حیوان خانگی می‌تواند از طریق حمایت اجتماعی و همراهی با فرد، سختی تنهایی را کمتر کند. قدرت حیوانات را در روابط انسانی دست کم نگیرید! حیوان درمانی یک تمرین ارزشمند است که در آن یک حیوان خانگی آموزش دیده با انسان ارتباط برقرار می‌کند و باعث بهبود سلامت روانی فرد می‌شود.

تفریحات و فعالیت‌های جدید پیدا کنید

می‌توانید باغبانی کنید، یا در یک گروه و یا یک هدف که به آن علاقه مند هستید عضو شوید، به گروه‌های ورزشی بپیوندید و هر فعالیتی که به شما کمک می‌کند تا آرامش بیشتری داشته باشید و باعث شود که شما مهارت‌های جدیدی را یاد بگیرید. این باعث می‌شود عزت نفس شما افزایش پیدا کند و بر تنهایی خود غلبه کنید. پاسخ اشتباهی وجود ندارد. فقط به درون خود گوش دهید و فرصت‌ها را پیدا کنید.

برای پرستاری در خانه سالمندان عضو شوید

سالمندان از نظر آماری بالاترین خطر را برای احساس تنهایی دارند. با داوطلب شدن برای گذران زمان خود در یک خانه سالمندان یا آسایشگاه، شما با کاهش احساس تنهایی و خستگی و درماندگی آنها، یک کار بسیار ارزشمند انجام می‌دهید. مثبت بودن و ارتباط انسانی محبت آمیز ممکن است مسری باشد.

اطمینان پیدا کنید که دچار افسردگی نباشید

گاهی اوقات علائم افسردگی می‌تواند باعث بروز اختلالات در ادراک ما شود و به اشتباه فکر کنیم که دچار این احساس هستیم. بسیار مهم است که مطمئن شوید افسردگی علت تنهایی نیست بلکه برعکس است. اگر احساس می‌کنید که دچار افسردگی هستید از صحبت با روانشناس و یا روانپزشک خود ترسی نداشته باشید زیرا ممکن است افسردگی باعث شده باشد که شما از اجتماعی بودن بپرهیزید و یا دچار تنهایی شده باشید.

از وسایل ارتباطی و مجازی دوری کنید

اگر به این نتیجه رسیدید که این احساس و حال بد شما به خاطر عکس‌های دیگران یا آپدیت استتوس شخصی است از دنیای مجازی خارج شوید و استراحت کنید. دوری کردن از دنیای ارتباطات به شما کمک می‌کند تا با دید آشکارتری به مسائل نگاه کنید و بفهمید که دقیقاً شما در رابطه دنبال چه چیزی هستید. شما حتی ممکن است از خود را برای روابطی که تا به حال داشته‌اید قدردانی کنید!

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن