پزشکیسلامت باش

آسم کودکان و ۶ عامل محرک آن در مدارس

آسم کودکان یکی از بیماری‌های مزمنی است که همیشه باعث نگرانی والدین می‌شود. به‌خصوص وقتی‌ که می‌خواهند فرزندشان را به یک محیط جدید مانند مدرسه بفرستند. در مدارس عواملی وجود دارند که باعث تشدید آسم کودکان می‌شوند.

در ایالات‌متحده آمریکا، حدود ۶ میلیون کودک مبتلا به آسم وجود دارد که بیش از نیمی از آنان در سال ۲۰۱۶ حداقل یک‌بار دچار حمله آسم شده‌اند که این برای یک کودک حالت بسیار شدیدی است. علائم آسم می‌توانند شامل خس‌خس کردن سینه، تنگی نفس، سخت شدن قفسه سینه و سرفه‌های مکرر باشند. بروز حملات آسم باعث می‌شود کودکان نتوانند در فعالیت‌های مدرسه شرکت کنند و درنتیجه از درس‌هایشان عقب می‌افتند. کودکان ازنظر نوع و شدت آسم باهم متفاوت‌اند و والدین باید بدانند که نوع آسم فرزندشان چیست و چه عواملی باعث شدت یافتن بیماری او می‌شود.

علاوه بر والدین معلمان مدرسه نیز باید در مورد این بیماری اطلاع داشته و سعی کنند کودکان را از عوامل خطر دور نگه‌دارند. عوامل بسیاری وجود دارند که غیرقابل‌اجتناب هستند و کمتر کسی به آن‌ها توجه می‌کند درحالی‌که این عوامل باعث شروع حملات آسم در بسیاری از کودکان می‌شود:

۱-ورزش یکی از عوامل بروز علائم آسم کودکان

فعالیت بدنی، مثل بازی‌ها در حیاط مدرسه، کلاس ورزشی و یا شرکت در تیم‌های ورزشی مدرسه می‌تواند علائم آسم را تشدید کند. اینکه مانع از فعالیت ورزشی کودک شویم راه‌حل مناسبی نیست. با مشورت پزشک باید کاری کرد که در حین ورزش کودک دچار حمله آسم نشود مثلاً در مورد بعضی از کودکان اگر ۱۵ دقیقه قبل از شروع تمرین از دارو استفاده کنند در حین ورزش کردن هیچ مشکلی برایشان پیش نمی‌آید.

۲-عوامل حساسیت‌زا در محیط‌های بسته

حساسیت‌ها رایج‌ترین عامل بروز آسم هستند. عوامل حساسیت‌زا که در محیط‌های بسته وجود دارند بسیار مهم‌اند چرا که کودکان ساعات زیادی از روز را در این محیط‌ها سپری می‌کنند. گردوخاک یکی معمول‌ترین محرک‌های آسم در مدارس هست که ممکن است روی وسایل کف‌پوش‌ها و لوازم‌التحریر وجود داشته باشد، هم‌چنین کپک‌های قارچی در محیط‌های مرطوب مثل حمام و دستشویی هستند که در بروز علائم نقش مهمی دارند.

۳-غذاهای حساسیت‌زا

حساسیت‌های غذایی می‌تواند منجر به آسم کودکان شود. اگر کودک شما مبتلابه آسم است باید به مسئولین مدرسه یادآوری کنید که غذاهایی که حالات آسم را در فرزندتان پدید می‌آورند، در دسترس او قرار نگیرند.

۴-رنگ‌های نقاشی و محصولات پاک‌کننده

بعضی از بچه‌ها نسبت به فوم‌ها یا بعضی از رنگ‌های نقاشی حساسیت دارند. گاهی اوقات نیز رنگ‌های انگشتی در آن‌ها حساسیت‌های پوستی ایجاد می‌کنند. در تمیز کردن مدارس نیز باید از محصولات پاک‌کننده و مواد شوینده‌ای که غیر سمی یا کمتر سمی هستند، استفاده شود.

۵-حیوانات آموزشی برای تدریس در کلاس

حیوانات خون گرم عوامل حساسیت‌زایی روی پوست و موی خود دارند که می‌تواند باعث حملات آسم در کودکان شوند. معلمان باید توجه کنند که این حیوانات دور از کودکان حساس نگهداری شوند. هم‌چنین سیستم تهویه کلاس باید روشن باشد.

۶-ویروس‌ها و میکروب‌ها

کودکان از نظر ابتلا به انواع ویروس‌ها و باکتری‌ها در محیط مدارس بسیار مستعد هستند و به‌راحتی یکدیگر را نیز بیمار می‌کنند. باید به آن‌ها آموزش دهید که دست‌هایشان را مرتب بشویند و اگر بیمار هستند در خانه بمانند و به مدرسه نروند.

به‌طورکلی آسم کودکان یک نوع بیماری است که با دقت و توجه و مراقبت می‌توان آن را کنترل کرد و علائم آن‌را کاهش داد که این امر مستلزم همکاری والدین، پزشکان و معلمان و مسئولین مدارس می‌باشد.

مطالب مرتبط
منبع
everydayhealth
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن