پزشکیسلامت باش

۵ راهکار عالی برای خوابانیدن نوزادان

اغلب نوزادان چیزی حدود ۱۶ تا ۱۷ ساعت در شبانه روز در خواب هستند. این مقدار خواب با گذشت زمان کمتر می‌شود. همچنین نوزادان در ابتدای تولد به راحتی به خواب می‌روند اما با گذشت زمان عادت‌های خواب آنها تغییر می‌کند، که این شرایط می‌تواند خوابانیدن نوزاد را برای والدین به یک چالش اساسی تبدیل کند. با ما همراه باشید تا شما را با راهکارهای خوابانیدن نوزادان آشنا کنیم.

علائم خستگی را در نوزاد خود را بشناسید

نوزادان در ابتدا تولد بیش از یک یا دو ساعت نمی‌توانند به شکل پیوسته بخوابند اما با گذشت زمان مدت زمان خواب پیوسته نوزادان افزایش یافته و می‌توان علائم خستگی در نوزادان را شناخت، بنابراین در زمان‌هایی که نوزادان بی‌قراری می‌کنند اگر به آنها دقت کنید، چشم‌های خود را با دستانشان می‌پوشانند و یا تمایل دارند به سمت کنار غلط بزنند. این علائم می‌تواند نشانه‌های خواب‌آلودگی نوزادان باشد، البته به مرور زمان می‌توانید علائم بیشتری را شناسایی کنید. با مشاهده علائم خواب محیط را برای خواب نوزاد آماده کنید. کم کردن نور و کاهش سر و صدا به خوابیدن سریع‌تر نوزاد کمک می‌کند.

تنظیم کردن خواب نوزاد

برای اینکه نوزادان در شب خواب بیشتری داشته باشند بهتر است در طول روز بیشتر بیدار بمانند. با ارتباط برقرار کردن با نوزاد، روشن نگهداشتن فضای اتاق همچنین استفاده از ضبط ‌صوت یا ماشین ظرفشویی و وجود سر و صدا کمک می‌کند که زمان خواب نوزاد در روز کمتر شود. نگران نباشید نوزادان در سر و صدا هم می‌توانند بخوابند اما مدت زمان خواب آنها کمتر می‌شود و این به تنظیم شدن خواب آنها کمک می‌کند.

بهتر است محیط خانه در شب‌ها آرام باشد

زمان‌های که نوزادان در شب بیدار می‌شوند، با آنها بازی نکنید، نور اتاق را افزایش ندهید، از انجام کارهای پر سر و صدا و برقراری ارتباط چشمی و صحبت کردن طولانی مدت با نوزاد خودداری کنید. نوزاد کم‌کم متوجه شرایط شب و خوابیدن طولانی مدت در این زمان خواهد شد.

عادت دادن نوزاد برای خوابیدن به تنهایی

زمانی که نوزادان بیدار می‌شوند، تلاش می‌کنند شما را به بستر خود نزدیک کنند و در کنار خود داشته باشند، بنابراین خیلی در کنار نوزادان قرار نگیرید و به جای آواز خواندن و تلاش برای خنداندن آنها یک اسباب بازی یا چیز ساده‌ای را در کنار نوزاد قرار دهید تا با استفاده از آن سرگرم شود. این روش برای مواقعی که وقت خواب نوزاد رسیده است نیز مؤثر است. به جای ماندن در کنار نوزاد، اسباب بازی به او دهید تا با سرگرم شدن با آن به خواب برود دقت داشته باشید که تغییر عادات خواب نوزاد کاری زمان بری است و به شکل ناگهانی و با صرف وقت کوتاه مؤثر نخواهد بود.

به نوزادان فرصت دهید به خواب عمیق بروند.

بسیاری از کارشناسان کودک پیشنهاد می‌کنند که قبل از خواب نوزاد را به شکل کامل تغذیه کنید تا خواب راحتی داشته باشد اما بلافاصله بعد از خوابیدن نوزاد نخوابید، بسیاری از نوزادان بعد از چند دقیقه ناگهان از خواب بیدار می‌شوند بنابراین این موضوع می‌تواند منجر به خواب‌زدگی مادر یا پرستار نوزاد شود. کافی است چند دقیقه بیدار باشد به محض بیدار شدن نوزاد دوباره او را بخوابانید تا نوزاد به خواب عمق رود و سپس از خواب راحت و طولانی لذت ببرید.

نکات گفته شده در بالا نکاتی اساسی برای داشتن خواب راحت نوزادان و والدین آنها است اما بسیاری از والدین با توجه بیشتر به نوزاد خود نکات بیشتری در مورد نحوه و سبک خواب نوزاد می‌آموزند و بنا به این نکات با نوزاد رفتار می‌کنند که این موضوع می‌تواند آرامش بیشتری برای والدین و نوزادان داشته باشد. شما هم به عنوان پدر و مادر خلاق، بیشتر به نوزاد خود توجه کرده و از روش‌های خلاقانه استفاده کنید. توجه داشته باشید روش‌ها و استراتژی‌های شما منجر به آسیب به خواب نوزادان نشود.

مطالب مرتبط
منبع
babycenter
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن