متفرقه

۵ نکته مهم در مورد خواب نوزادان که نمی‌دانید

خواب برای نوزادان یکی از نیازهای مهم او به شمار می‌رود تا جایی که در رشد و سلامت نوزادان مؤثر است، معمولاً خواب نوزادان قابل پیش‌بینی نیست، نوزادان برای خواب به مکان آرامی نیاز ندارند و در روزهای اول تولد بیشتر اوقات در خواب هستند این‌ها از ویژگی‌های نوزاد سالم است.

۱ نوزادان در شب و روز به راحتی می‌خوابند

اگر ما شب را نخوابیدم تمام طول روز خسته هستیم در صورتی که نوزادان برای جبران می‌توانند تمام طول روز را بخوابند. متأسفانه برخی از نوزادان به شکل معکوس عمل می‌کنند شب‌ها بیدار و روزها در خواب هستند این موضوع اغلب به مدت چند ماه در همه نوزادان مشاهده می‌شود. در این صورت باید والدین تلاش کنند تا خواب نوزاد را تنظیم کنند، البته همچنین تغییری کار بسیار دشواری است.

زمانی که نوزادان شب‌ها بیدار می‌شوند و شروع به دست‌ و پا زدن می‌کنند، نباید زیاد با آنها صحبت کنید بازی کردن با نوزاد در شب باعث می‌شود نوزاد بیدار بماند و این یک چالش بزرگ برای والدین خواهد بود؛ زیرا نوزاد در طول روز خواب مورد نیاز خود را کسب خواهد کرد؛ و این پدر و مادر هستند که تمام طول روز خسته و کسل خواهند بود. بهترین راه این است که با بیدار شدن نوزاد، نور زیادی برای روشن کردن محیط استفاده نکنید، با نوزاد زیاد صحبت نکنید همچنین بهتر است نوزاد را قنداق کنید. قنداق کرردن نوزادان مانع از دست‌ و پا زدن آنها می‌شود که این امر به آرامش نوزادان کمک کرده و سریع‌تر به خواب خواهد رفت.

۲ خواب نوزادان غیر قابل پیش‌بینی است

نوزادان تازه متولد شده تا ۱۷ ساعت در روز می‌خوابند، معمولاً در هفته اول ۱۸ ساعت در خوابند و تا پایان ماه اول تولد این میزان به ۱۲ ساعت کاهش میابد، بنابراین با قرار دادن یک الگوی خواب برای نوزادان می‌توان خواب آنها را کنترل نمود. در هفته‌های اول تولد، خواب نوزادان از ۲ ساعت تا ۴ ساعت ادامه پیدا می‌کند، این روند در شبانه روز تکرار می‌شود بنابراین یکی از سختی‌های مراقبت از نوزاد کمبود میزان خواب والدین در ماه‌های اول تولد نوزاد است. اگر نوزاد به خوبی تغذیه شود و از نظر بهداشتی احساس راحتی کند می‌تواند برای مدت زمان بیشتر به خواب برود.

۳ نوزادان برای خواب به سکوت نیاز ندارند.

نوزادان برای خواب نیاز به محیط آرام و خالی از سر و صدا ندارند، آنها مدت‌ها در رحم مادر به سر برده‌اند؛ و در آنجا صدای ضربان قلب و مادر و هضم غذا در دستگاه گوارش مادر با صدای بلندی همراه بوده است بنابراین نوزادان تازه متولد شده در سر و صدا هم به راحتی به خواب می‌روند. اغلب والدین به این موضوع آگاهی ندارند و زمانی که نوزادان به خواب می‌روند فعالیت‌های خود را محدود می‌کنند.

۴ هر نوزاد ویژگی منحصر به فرد خود را دارد

همانطور که در بین بزرگسالان افراد با خواب سبک و سنگین مشاهده می‌شود در بین نوزادان هم تفاوت‌های در مورد خواب آنها دیده می‌شود. برای اینکه نوزاد شما خواب راحتی داشته باشد و طبق خواب او برنامه ریزی کنید، به خواب نوزاد دقت نمایید تا با تشخیص درست خواب نوزاد و آشنایی با عادت‌های خواب او اصول خواب نوزاد را نیز رعایت نمایید.

۵ نوزادان نیاز به فضای خواب مناسب دارند

فضای مناسب برای خواب نوزادان یک فضای بسیار ساده و امن است یک تشک مناسب بدون پتو و بدون بالش، البته لباس نوزاد باید به اندازه کافی نرم و گرم باشد، بهتر است گرمای مورد نیاز نوزاد با استفاده از پتو ایجاد نشود، در بسیاری موارد پتو یا ضربه گیرهای تخت عامل اصلی خفگی در نوزادان یک ماهه تا یک ساله گزارش شده است؛ بنابراین برای خواب نوزادان یک محیط امن ایجاد کنید و بدون ترس در زمان‌های خواب نوزاد را تنها گذاشته و به کارهای شخصی خود برسید.

نکته

نکته مهم برای والدین این است که نوزادان شما نیاز ندارند که در تمام مدت شما از آنها مراقبت کنید یا در کنار آنها باشد. نگران نباشید، نوزادان بسیار مقاوم هستند. گاهی اوقات باید آنها را تنها بگذارید تا به رفتارهای بد عادت نکنند. در گام اول محیط خواب یا محیط بازی کودکان را امن کنید و در گام دوم در چند نوبت در روز نوزادان را برای چند دقیقه تنها بگذارید.

مطالب مرتبط
منبع
babycenter
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن