پیشرفت شخصیپیشرفت کن

۵ فعالیت صبحگاهی، که انرژی روزانه شما را تأمین می‌ کند

همه به دنبال این هستند که بدانند چگونه می‌توان به منبع خستگی‌ناپذیری از انرژی رسید و آن‌را حفظ کرد؟ شرط می‌بندم برخی از شما دو فنجان قهوه در روز می‌نوشید. اما پاسخ درواقع این نیست. من قهوه را اعتیادآور می‌دانم، بنابراین، خودم را به نوشیدن قهوه عادت نمی‌دهم که بعداً نتوانم از شر آن خلاصی داشته باشم. خب، پس چه‌ کار می‌کنم؟ مراحلی که در ادامه آمده است به شما در حفظ سطح معقولی از انرژی در طول روزتان کمک می‌کند.

مطالعه صبحگاهی به مدت ۲۰ دقیقه

وقتی بیدار می‌شوم، اولین کاری که می‌کنم، انتخاب یک کتاب خوب و مطالعه آن به مدت ۲۰ دقیقه است. پیام‌ها و ایمیل‌هایم را چک نمی‌کنم. وسوسه نشوید که اول صبح سراغ رایانه‌تان بروید. مطالعه کتاب، آن هم اول صبح حال و هوای باقی روزتان را تعیین می‌کند. از تلفن همراه هوشمند، یا هر چیز دیگری که حواستان را پرت می‌کند استفاده نکنید.

دلیل این کار این است که حس تسلطی خواهید داشت که در واقع دارید کاری را انجام می‌دهید که خودتان می‌خواستید انجام دهید. اگر وقتی بیدار می‌شوید، اولین کاری که می‌کنید نگرانی درباره مسائل زندگی باشد، درواقع خودتان را برای شکست آماده کرده‌اید. از درون تهی می‌شوید و دیگر قادر به انجام هیچ کار مفیدی در طول روز نخواهید بود. روزتان را با حس تسلط و حفظ این نگرش در طول روز و حفظ این چرخه پرمنفعت شروع کنید. آن ۲۰ دقیقه‌های ابتدایی مقدس هستند، عاقلانه از آن‌ها استفاده کنید.

«وقتی خانه‌اید، حتی اگر آشپزخانه در حال سوختن است، مسئله‌ای نیست! آرام باشید.» – ژاک پپین

ورزش صبحگاهی به مدت ۱۰ دقیقه

در ادامه ۲۰ دقیقه مطالعه‌تان، باید ۱۰ دقیقه ورزش کنید. شنا، بشین پاشو، حرکات کششی یا پیاده‌روی. هر کاری که بتوانید انجام دهید تا بدنتان به لحاظ فیزیکی سرحال شود. موسیقی خوب هم می‌توانید به این قسمت اضافه کنید. ورزش، آن هم صبح اول وقت، باعث افزایش متابولیسم می‌شود و به شما اجازه سوزاندن کالری بیشتری در طول روز از طریق فرایندی به نام مصرف اکسیژن مازاد فراتمرینی یا EPOC می‌دهد.

ورزش، میزان بهره‌وری شما را افزایش می‌دهد و باعث ترشح اندورفین می‌شود. به‌ این‌ ترتیب، بیدارتر از همیشه خواهید بود و آماده‌اید تا با دادن انرژی بیشتر به خودتان، در مقابل موانع و مشکلات‌تان بایستید. علاوه بر افزایش بهره‌وری، تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که ورزش می‌تواند نظم ذهنی‌تان را برای مدت ۴ تا ۱۰ ساعت بعد از ورزش افزایش دهد. این ۱۰ دقیقه ورزش شما را برای مرحله بعدی آماده می‌کند.

حمام صبحگاهی به مدت ۱۵ دقیقه

اگر قرار بود بین حمام صبح و شب یکی را انتخاب کنم، قطعاً حمام صبحگاهی را انتخاب می‌کردم. ممکن است برای بیشتر افراد، متفاوت باشد اما حمام اول صبح، یکی دیگر از افزایش‌دهندگان انرژی است که شما را برای روز طولانی که در پیش دارید، آماده می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که حمام صبح می‌تواند بدن را پر انرژی کند و به تحریک سیستم لنفاوی بدن کمک می‌کند.

علاوه بر این، حمام صبحگاهی می‌تواند شما را بیدار کند و با توجه به تحقیقات، خلاقیت شما را افزایش دهد. دکتر جنت کی.کندی، متخصص خواب در نیویورک، حمام صبحگاهی را برای افرادی که به‌ سختی از خواب بیدار می‌شوند توصیه می‌کند. شما باید آن خواب را از سرتان بیرون کنید.

«هرکسی که دوش می‌گیرد، ایده‌ای داشته است. او کسی است که از حمام بیرون می‌آید، خودش را خشک می‌کند و ایده‌اش را می‌پردازد و تغییری در این جهان ایجاد می‌کند.» – نولان بوشنل

نوشتن صبحگاهی به مدت ۵ دقیقه

صرف ۵ دقیقه زمان برای نوشتن، می‌تواند بسیار ارزشمند باشد. من معمولاً هر روز صبح ۵ دقیقه درباره این‌که چقدر شکرگزارم، برای داشتن خانواده‌ام، سلامتی‌ام، کارم و غیره می‌نویسم. سپس درباره کاری که باید در طول روز انجام دهم می‌نویسم. درنهایت، اهداف بلندمدتم را می‌نویسم. به خودم یادآوری می‌کنم که هر کاری که هر روز انجام می‌دهم، قدم دیگری است برای نزدیک‌تر شدن من به اهدافم.

خوردن صبحانه کامل به مدت ۱۰ دقیقه

بله، درست می‌بینید. من وقت می‌گذارم و صبحانه‌ای کامل می‌خورم. در آن همه‌ چیز، از میوه، غلات، نان، شکلات داغ گرفته تا شیر و غیره وجود دارد. بعد از آن صبحانه من آماده‌ام تا با روزی که در پیش دارم مواجه شوم. گاهی اوقات، صبحانه‌ام را در دفتر کارم یا سر کلاس می‌خورم، اما همیشه صبحانه‌ام را کامل می‌خورم. درحالی‌که معمولاً ۴ مرحله ابتدایی را بدون صحبت کردن با کسی انجام می‌دهم، اما صبحانه معمولاً متفاوت است. شما آزادید تا هر جوری که دلتان می‌خواهد صبحانه بخورید، فقط باید به کامل بودن صبحانه‌تان دقت کنید.

این مطلب را نیز بخوانید: چطور غذا خوردنمان را مدیریت کنیم

این قوانین  به نظر خیلی ساده می‌رسند و در واقع ساده هم هستند، اما واقعاً تأثیرگذارند. در سال ۲۰۱۶، اتفاقات بدی را تجربه کردم، تنها به این خاطر که خیلی می‌خوابیدم و نمی‌توانستم تمرکز کنم. وقتی آن‌ها قراردادم را تمدید نکردند، آن‌ هم به خاطر زیاد خوابیدنم در دفتر کار، فهمیدم که لازم است به دنبال راه‌ حل باشم اگر می‌خواهم اوضاع‌ زندگی‌م فرق کند.

از دسامبر ۲۰۱۶، تصمیم گرفتم که از این ۵ مرحله استفاده کنم و آن‌ها نیز به شکل شگفت‌انگیزی روی من جواب داده‌اند. محض اطلاع، من قبلاً بین ۵ تا ۸ ساعت می‌خوابیدم. شاید کمی غیرقابل انعطاف به نظر برسد اما کانون انرژی بیشتری برای ادامه روزم دارم نسبت به وقتی‌که ۸ ساعت می‌خوابیدم. می‌دانم تأثیرگذار است چرا که به معنای واقعی کلمه حدود ۱۵ ساعت در روز کار می‌کنم. موفقیت نهایی نوشته من به این بستگی دارد که این اصول را جدی بگیرید و آن‌را در زندگی‌تان اعمال کنید.

مطالب مرتبط
منبع
addicted2success
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن