پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

نگاه مثبت به جهان را باید تقویت کنید تا زندگی سالم تری داشته باشید

معمولا در همه‌ جوامع نگاه منفیبه ضعف‌های روانی در شخصیت افراد وجود دارد و پذیرش آنها می‌تواند بسیار دشوار باشد. این مسأله در جوامعی که آگاهی و دانایی پایین‌تری دارند خیلی سخت‌تر حل می‌شود. بسیار مهم هست که ما بدانیم چگونه ضعف‌های روانی خود را مدیریت و حل کنیم تا بتوانیم در زندگی خود به حال خوبی دست یابیم. یکی از مهم‌ترین ضعف‌های روانی بدبینی و نگاه منفی به خود و زندگی هست‎‌، که می‌توان با روش‌هایی آن را برطرف کرد و نگاه مثبت داشت. در این نوشته چهار روش مفید ارائه شده است تا یکی از مهم‌ترین ضعف‌های روانی، یعنی عدم خوش‌بینی که معمولاً ریشه در کودکی و تجربیات گذشتهٔ شما دارد، را مدیریت کنید.

سعی کنید شکرگزار باشید

مطالعات زیادی نشان داده‌اند که هر چه شما بیشتر شکرگزار باشید شادی شما بیش‌تر می‌شود. سعی کنید کمتر به قسمت‌های منفی روان خود نگاه کنید و در عوض به خاطر تک‌تک داشته‌های خود شکرگزار باشید. حتی داشتن یک تخت که می‌توانید روی آن بخوابید و دوستان و خانوادهٔ خودتان که شما را دوست دارند می‌توانند برای شما نعمت‌های بزرگی باشند و در واقع به خاطر داشتن آنها شکرگزار باشید. سعی کنید به خاطر کوچک‌ترین چیزهایی که در زندگی دارید شکرگزار باشید و به خاطر داشته‌های خود در زندگی جشن بگیرید.

شکرگزاری مانند واکسن، پاک کننده مشکلات و اتفاقات منفی زندگی است

نگاه خیلی دقیقی به زندگی خود داشته باشید و به خاطر حرکت‌ها و رشدی که در زندگی خود دارید متشکر باشید و سعی کنید یک دفتر مخصوص برای این مسئله داشته باشید. به طور کلی نوشتن و شکرگزار بودن نسبت به تمام مواردی که در زندگی خود دارید باعث لذت شما می‌شود و کمک می‌کند تا احساسات منفی خود به زندگی را مدیریت کنید و خوش‌بین بودن خود را افزایش دهید.

از یک متخصص حرفه‌ای در این زمینه کمک بگیرید

اگر در مدیریت افکار خود مشکل جدی دارید و در واقع باعث می‌شوند که در عملکرد روزمره و زندگی عادی شما اختلال ایجاد کنند سعی کنید حتماً از یک متخصص حرفه‌ای کمک بگیرید. روان درمانی و مشاوره گرفتن می‌تواند کمک اساسی به شما در مدیریت هیجانات منفی بکند و در واقع باعث کاهش رنج شما بشود و به شما کمک کند تا به رشد درونی و بیرونی در زندگی خود برسید. سعی کنید از یک روانشناس و یا مشاور که می‌تواند شما را درک کند و بتواند به صورت علمی و دقیق به جراحی روانی شما بپردازد کمک بگیرید. این را باید بدانید که اگر بخواهید در زندگی حرفه‌ای و روابط خود موفق باشید لازم هست ضعف‌های روانی که مربوط به کودکی و یا تجربیات گذشته شما می‌باشد را به طور اساسی حل کنید.

در مسیر روان درمانی سعی کنید از اطرافیان هم کمک بگیرید و زمانی که به روانشناس مراجعه می‌کنید از گفتن ضعف‌های خود شرمنده نباشید. در این قسمت مهم‌ترین نکته این هست که همهٔ افراد ضعف‌هایی در درون خود دارند و شما به خاطر جسارت پذیرش این ضعف‌ها قدم بزرگی در مسیر رشد و خوش‌بینی برداشته‌اید.

بر توانایی‌ها و نقاط قدرت خود تمرکز کنید

این که یک فرد بر روی نکات و قسمت‌های منفی زندگی تمرکز می‌کند طبیعی هست و در واقع انسان یکی از موجوداتی هست که به صورت ذاتی بر منفی‌ها تمرکز می‌کند و از تمام موارد مثبتی که ما را احاطه کرده غافل هستیم. ما توانایی این را داریم که با تمرین روی نقاط قوت خود و توانایی‌های خود تمرکز کنیم و این باعث می‌شود به مرور از تمرکز وسواس گونه روی نقاط منفی و یا تجربیات منفی گذشته مثل اشتباهاتمان و یا شکست‌هایمان دست برداریم و واقع بینانه به اتفاقات نگاه کنیم. همهٔ این موارد در نهایت به ما کمک خواهد کرد تا به یک نگاه مثبت که در آن رفتار و افکار و احساسات ما مثبت هست، برسیم و موفقیت بیشتری داشته باشیم.

اگر شرایط زندگی شما به شکلی هست که خیلی افکار منفی دارید و به شدت به اشتباهات خود و یا شکست‌های خود در گذشته فکر می‌کنید باید سعی کنید به اقدامات و اعمالی که درست بوده‌اند و باعث موفقیت شما شده‌اند فکر کنید و تمرکز خود را روی نقاط قوت خود بگذارید. انجام این کار شاید در ابتدا خیلی مفید به نظر نرسد ولی به مرور باعث خواهد شد دقیقاً مثل یک نور عمل کند و به مرور دیدگاه‌ها و افکار جدید در ذهن شما شکل خواهد گرفت و باعث نگاه مثبت به زندگی خواهد شد.

“بر روی نقاط قوت تمرکز کنید نه ضعف‌هایتان، بر روی شخصیت خود تمرکز کنید و نه شهرت خود، سعی کنید بر روی موهبت‌ها و داشته‌های خود تمرکز کنید و نه بر نداشته‌هایتان.” روی تی. بنت

با مشکلات خود روبرو شوید و از آن‌ها اجتناب نکنید

اگر شما به خاطر ضعف‌های روانی خود دچار استرس شده‌اید نباید توقف کنید و بنشینید و وارد بازی مخرب سرزنش خود شوید. در عوض باید به سمت حل کردن این قسمت‌ها حرکت کنید و مسئله محور با اتفاقات برخورد کنید. برای حل کردن این ضعف‌ها اولین قدم این هست که در یک کاغذ مشکلات خود را به‌ صورت واضح بنویسید. اگر افکار خود را روی کاغذ داشته باشید خیلی راحت‌تر می‌توانید آنها را مدیریت کنید تا این که بخواهید آنها را در ذهن خود نشخوار کنید. بعد از نوشتن باید لیستی از راه‌حل‌های ممکن را پیدا کنید و بنویسید. حتی اگر راه‌حل‌ها واقع بین نبودند از نوشتن خودداری نکنید و سعی کنید تمام مواردی که به ذهن شما می‌رسند را بنویسید و بعداً به صورت دقیق کاربرد آنها را بررسی کنید. پس از آن سعی کنید تمام جوانب مثبت و منفی هر راه حل را بسنجید و روش‌هایی که بیشترین فایده و کمترین هزینه را داشتند به عنوان راه‌حل اصلی انتخاب کنید. از خود بپرسید که چگونه می‌خواهید به شرایطی که دوست دارید برسید و بهترین راه برای رسیدن به آن را انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید، فقط سعی کنید از راه حل‌های معقول استفاده کنید که در نهایت باعث موفقیت و نه شکست می‌شوند.

حالا که راه‌حل ضعف‌های خود را دارید، سعی کنید آنها را به قدم‌های کوچک تقسیم کنید. کوچک کردن و در واقع شکستن راه‌حل‌ها باعث می‌شود اعتماد به‌ نفس و امید شما برای موفقیت در عمل به آنها افزایش یابد. در زمان شروع برای خود زمان تعیین کنید و با خود عهد ببندید که حتماً  به این راه‌حل‌ها عمل کنید. در طول مسیر در بعضی مواقع دچار اشتباه و یا شکست خواهید شد و این را حتماً بدانید که مسیر خودسازی بسیار سخت و چالش‌برانگیز هست. مدیریت ضعف‌های روانی در تمام موارد بسیار سخت هست، به‌ ویژه اگر شما در پی این هستید تا نگاه مثبت به شرایط و زندگی خود را بهبود ببخشید. اما اگر به موارد بالا متعهد باشید مطمئن باشید مدیریت ضعف‌هایتان بسیار راحت‌تر خواهد بود و توان غلبه بر بد بینی شما بسیار بهتر خواهد شد.

مطالب مرتبط
منبع
addicted2success
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن