ارتباط خانوادگیپیشرفت کن

اتیسم؛ ۳ نکته جالب توجه در کودکان مبتلا به این بیماری

تربیت کودک مبتلا به اتیسم (یا اوتیسم) به معنی روبرو شدن با چالش های زیادی است ولی در عین حال آن‌ها می‌توانند باعث بهتر شدن رفتار‌های ما بشوند زیرا سلامت و شادابی علت ایجاد تفاوت در زندگی است. پسرم، وایت، ۶ ساله و مبتلا به اتیسم است. او فردی باهوش است و علاقه زیادی به وسایل نرم و جمع کردن ماشین ها و حیوانات دارد. این ویژگی‌های جالبی است که دوست دارم مردم بدانند نه اینکه با آن مبارزه کنند. درست است که زندگی کردن با فرد اتیسمی آسان نیست ولی آن‌ها می‌توانند خیلی چیزها را به ما یاد بدهند.


پادکست این مطلب را اینجا گوش کنید


افزایش مهربانی و همدلی

هنگام تولد وایت را به یاد دارم من بیش از ۲۵ ساعت درد زایمان داشتم که به مرور زیاد‌تر هم می‌شد و با خود گفتم اگر تولدش به این سختی است پس بعدها چه می‌خواهد شود. اما وقتی که او را به آغوش من دادند فهمیدم تحمل این دردها ارزش داشت. من از همان روز اول همه‌جا در کنارش بودم از گفتار درمانی تا قدم زدن در پارک و دیدار یک دوست. ما ارتباطی باهم برقرار کرده بودیم که نمی‌توانم با کلمات آن را توصیف کنم. از آنجایی که او دائماً در کشمکش بود با استفاده از غریزه مادریم در تلاش با ارتباط برقرار کردن با او بودم و این تنها راهی بود که می‌توانست پیوند ما را تقویت کند. من می‌توانم هر آن چیزی که او احساس می‌کند را احساس کنم گویا دارم همزمان احساس دو نفر را با خود نگه می‌دارم.

من همیشه به خاطر این تجربه از او متشکرم.او به من یاد داد که چگونه عشق بورزم و همدلی و محبت را در من زیاد کرد. این کودکان فقط نیاز به محبت دارند مثل همه ما که نیازمند محبت هستیم. او باعث شد من نسبت به افرادی که شبیه به ما نیستند هم محبت نشان دهم و اگر مادری را ببینم که در حال کشمکش با فرزندش است او را نصیحت می‌کنم. در واقع فرزند من پسر بدی نیست بلکه او فقط در شرایط سختی به سر می‌برد بهتر است بدانیم که کودکان ما سزاوار محبت از دنیای اطرافشان هستند.

افزایش صبر و بردباری

شما به خاطر داشتن کودک مبتلا به اتیسم می‌توانید صبر و بردباری را یاد بگیرید زیرا اگر بدون شکیبایی و تحمل این مسیر را بگذرانید خیلی برای‌تان آسان نیست. وقتی ابتدای مسیر  پسرم حتی یک کلمه هم نمی‌توانست بگوید را با وضعیت الان مقایسه می‌کنم شگفت زده می‌شوم او توانست با تلاش و پشتکار تمام چیزهایی که از دست داده بود را به دست بیاورد. برای بزرگ کردن کودک مبتلا به اتیسم باید صبر و شکیبایی خودتان را زیاد کنید زمانی که مسئولیت فرزندتان را برعهده می‌گیرید سخت بودن آن نباید مهم باشد مهم نیست که او خیلی دیر یاد می گیرد و در این جا باید صبر خودتان را تقویت کنید. خوشبختانه این رفتار را پسرم با محبت به من یاد داد.

شجاع بودن

من همیشه آدم خودخواه و ترسویی بودم ولی با دیدن پسرم که همیشه در برابر چالش‌هایش مبارزه می‌کرد شجاعت را یاد گرفتم. او در مدرسه استعدادیابی و نمایشگاه علم که برای هر کودکی مسیر سختی است، شرکت کرد چون آن‌ها گاهی علاقه دارند از منطقه راحتی خود خارج شوند و قسمتی از وجود خودشان را با دیگران قسمت کنند و او تمامی این کارها را با سهولت انجام داد چون او پسری شجاع و محکم است.

این کار او باعث شد تا من چند ماه پیش در مقابل افراد زیادی سخنرانی کنم همان کاری که فکر می‌کردم اصلا نمی‌توانم به خوبی آن‌را انجام دهم من می‌خواهم نشان دهم که پسرم می‌تواند هر کاری که در ذهنش دارد را انجام دهد حتی اگر از انجام آن می‌ترسد، من خیلی به او افتخار می‌کنم چون اگر او نبود من خیلی چیزها را یاد نمی‌گرفتم من دوست دارم مردم با افرادی شبیه به پسرم دیدار کنند تا بتوانند خاص بودن آن‌ها را از نزدیک ببینند و بدانند که می‌توانند از این طریق آن‌ها خیلی چیزها را یاد بگیرند. امیدوارم که در سال‌های آتی بتوانیم نکات بیشتری از آن‌ها یاد بگیریم.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن