پیشرفت شخصیپیشرفت کن

۳ راهکار اثبات‌ شده جهت افزایش اعتماد به‌ نفس

اعتماد به‌ نفس تأثیر مسحور کننده‌ای بر افراد دارد و در این مطلب به بررسی ریشه‌های کمبود آن و همچنین راهکارهای اثبات‌ شده‌ جهت افزایش مناسب این موضوع می‌پردازیم:

اولین باری که من چنین تأثیری را مشاهده کردم، یک نمایش فلامنکو در بارسلونای اسپانیا بود که به چند سال پیش باز می‌گردد. من تحت عملکرد یک زن زیبای میان‌سال خوش‌فرم و زیبا مسحور شده بودم. نمی‌توانستم چشمانم را در حین رقصش، از او بر دارم. دوستانم و من در نهایت او را «با اعتماد به‌ نفس‌ترین زن در جهان» لقب دادیم.

به مانند این بود که او هر روز خودش را در یک وان پر از اعتماد به‌ نفس، حمام کرده باشد. من می‌دانستم که اگر تنها کمی از آن چیزی را که او در آن صحنه از خود متساعد می‌کرد با خود می‌داشتم، متوقف‌ناپذیر می‌شدم. اطلاعات و شواهدی مبنی بر پشتیبانی از چنین چیزی هم وجود دارد. مطالعات نشان داده‌اند که اعتمادبه‌نفس به میزان زیادی با موفقیت ارتباط نزدیکی دارد، و حتی به میزان بیشتری با شایستگی و مهارت.

این به همان دلیل است که چرا برخی افرادی که ما آن‌ها را موفق‌تر می‌دانیم مقدار زیادی از آن خصیصه را با خود به همراه دارند. اما واقعیت این است که اعتمادبه‌نفس چیزی است که همه ما توانایی پرورش و افزایش آن‌را داریم. حتی به شیوه بهتری، علم نشان داده که ما به شکلی خاص چطور توان انجام این کار را خواهیم داشت.

کد اعتماد به‌ نفس

در کتاب «کد اعتمادبه‌نفس»، نویسندگانی مانند کتی کی و کلیر شیپمن در مسیر جستجوی گسترده برای درک این مسئله، ‌که افراد چگونه اعتمادبه‌نفس‌شان را افزایش می‌دهند، قدم برداشته‌اند. در اینجا این مسئله وجود دارد که آن‌ها چگونه به خلاصه‌سازی یافته‌های‌شان می‌پردازند: «و خوشبختانه، یک بخش ضروری از کد اعتمادبه‌نفس، همان چیزی است که روانشناسان آن‌را از روی رضایت بیان می‌کنند: انتخاب ما. با وجود تلاشی همراه با پشتکار، می‌توانیم گسترش اعتمادبه‌نفس را در زندگی انتخاب کنیم. اما در صورتی به آن نقطه می‌رسیم که تلاش در جهت بی‌نقص بودن را کنار گذاشته و شکست‌پذیر بودن را آغاز کنیم».

اقدامات ناقص در زندگی داشته باشید. شکست بخورید. از آن چیزی که یاد می‌گیرید جهت اقدام مجدد و تلاش کردن استفاده کنید. تا زمانی که به نتایج با ثباتی برسید، این کار را تکرار کنید تا احساس غرور و اعتمادبه‌نفس در مورد آن داشته پیدا کنید.

راهکارهای افزایش اعتمادبه‌نفس

در ادامه به این مسئله نگاهی خواهیم انداخت که چگونه می‌توان این روش‌ها را در مسیر موفقیت پیاده‌سازی کرد:

۱٫ خودتان را در بین افراد با اعتمادبه‌نفس، محاصره کنید

آنجلا داکورث در کتاب پرفروشش، سرسختی، توضیح می‌دهد که یکی از راهکارهای پرورش سرسختی یا هر خصیصه دیگری که آرزوی داشتن آن‌را دارید، وقت صرف کردن با گروهی از افراد در جهت هدفی است که نیازمند پرورش و در اختیار گرفتن آن مهارت مطلوب است.

«داشتن انگیزه لازم برای مواجه با یک گروه بسیار ضروری است. برخی از مهم‌ترین آزمایش‌های روان‌شناختی در طول تاریخ نشان داده‌اند که با وجود آگاهی داشتن، افراد در گروهی قرار می‌گیرند که در آن به شکلی متفاوت عمل می‌کنند یا فکر می‌کنند».

از این‌رو، اگر در مسیر افزایش اعتمادبه‌نفس هستید، سعی کنید در اطراف افراد با اعتمادبه‌نفس حضور داشته باشید. نه‌تنها به شما کمک می‌کند که ذهنیت خود را نهادینه کنید، در موفقیت‌تان نقش خواهد داشت، اما شما شروع کنید تا لِم کار را به دست آورید و روی فعالیت‌هایی تمرکز کنید که شما در رسیدن به مسیر موفقیت توانمند می‌سازد.

رقص تانگو

زمانی که من یادگیری در مورد چگونگی رقص تانگوی آرژانتینی را آغاز کردم، می‌دانستم که همه بهتر از من می‌رقصند. سطح اعتمادبه‌نفس من صفر بود. اما آن‌ها مرا به رقصیدن تشویق کردند، برای اینکه به کلاس بروم و تلاش کنم تا اتفاق‌های جدیدی را در سالن رقص رقم بزنم. سطح اعتمادبه‌نفس‌شان در من به جریان درآمد و تعهدشان به تمرین کردن برای بهتر عمل کردن، انجام آن کار مشابه را برای من آسان‌تر کرد.

۲٫ اقدامات باثباتی داشته باشید

من زمان زیادی را صرف مطالعه کارآفرینان، مجریان و رهبران موفق در بسیاری از حوزه‌های زندگی کرده‌ام و یکی از شاخص‌های کلیدی که دستیابی به مهارت‌شان را تضمین می‌کرد، و به آن‌ها برای اجرا و عملکرد داشتن در چنین سطحی نیازمند بودند، تمرین زیاد و پشت‌کار داشتن بود. آن‌ها هر روز مشغول انجام کار و فعالیت بودند تا در راستای بهبود مهارت‌های‌شان پیشرفت کنند.

اجراکنندگانی که بلیط تمام صندلی‌های استادیوم‌های‌شان را جهانی می‌فروشند، ورزشکاران حرفه‌ای که بر ورزش‌شان تسلط دارند، کارآفرینانی که قدرت جادویی دارند – همگی آن‌ها زمان زیادی را در مسیرهای ناهموار سرمایه‌گذاری کردند که نیازمند برداشتن قدم‌های اساسی و اقداماتی ضروری بوده و آن‌ها را قادر می‌سازند تا به شکل موفقیت‌آمیزی عمل کنند.

اعتمادبه‌نفس از دانستن و درک این مسئله به دست می‌آید که شما نسبت به انجام یک وظیفه بخصوص توانمندید تا به سطح رضایت مطلوب برسید. اقدام قاطع (نه صرفاً مشغول انجام کاری بودن) دانش و چگونگی که نیاز دارید را، ایجاد می‌کند.

داده‌ها این مسئله را به‌خوبی اثبات می‌کنند. دن چمبلیس روانشناسی است که سال‌های زیادی روی مطالعه شناگران المپیک وقت گذاشته و آن‌ها را قادر ساخته تا عملکردی در این سطح داشته باشند.

قطره‌قطره جمع گردد…

«عملکردی مبالغه‌آمیز تلاقی تعدادی زیادی از مهارت‌ها یا فعالیت‌های کوچک است، که هر یک از این‌ها آموخته شده‌اند یا اتفاقی دیده‌ شده‌اند که به‌ دقت به یک عادت بدل شده و سپس در قالب ترکیبی کامل با هم هماهنگ شده‌اند. هیچ‌چیز خارق‌العاده یا فرا انسانی در هیچ‌یک از آن اقدامات وجود ندارد؛ تنها واقعیت این است که آن‌ها به شکلی سازگار، باثبات، درست و صحیح در کنار هم، از رجحان و برتری برخوردارند».

زمانی که رجحان و برتری به یک عادت برای شما بدل شود، اعتمادبه‌نفس محصول فرعی طبیعی این ماجرا خواهد بود و تنها راه موجود توسعه عادتی خواهد بود که بارها و بارها آن‌را کار خواهید کرد.

۳٫ مسیر خود را جهت مهارت و تخصص هموار کنید

شما بدون شکست متخصص نخواهید شد، شکست‌ها هستند که شما را راهنمایی می‌کنند تا نتایج با کیفیت بالا و قابل پیش‌بینی به دست آورید. البته، هیچ‌کس نمی‌خواهد شکست بخورد. اما اگر به دنبال موفقیت باشید، این دقیقاً همان چیزی خواهد بود که شما می‌بایست در انجام آن احساس راحتی بیشتری داشته باشید. شکست شواهدی از خود برجای می‌گذارد که به شما راهکار موفقیت را نشان می‌دهد و موفقیت مادر اعتمادبه‌نفس خواهد بود.

هرچه شما شکست بخورید، دانش بیشتری در مورد نحوه کارکرد اعتمادبه‌نفس به دست می‌آورید. هرچه بینش بیشتری درباره ایجاد یک نمایش بی‌نظیر به دست آورید، اعتمادبه‌نفس پیدا کردن در مسیری که شما را به نتیجه مطلوب می‌رساند، آسان‌تر خواهد شد. هرچه پیشرفت بیشتری داشته باشید، احتمال کمتری وجود دارد که وقتی چیزی باب میل شما نباشد، اعتماد به نفس‌تان خدشه‌دار شود.

انتشار کتاب به تعداد زیاد

سث گودین یک نویسنده پرفروش طی ۱۸ سال است. پیش از اینکه او آثار پرفروش خود را منتشر کند، او ۱۰ سال تحت ‌عنوان ناشر کتاب فعالیت داشت و هر ماه یک کتاب منتشر می‌کرد. انتشار ۱۲۰ کتاب، که خیلی از آن‌ها فروش کمی داشتند، به او چیزهای خیلی زیادی در مورد چگونگی تحویل کار به مخاطبی که خواهان خرید بود، آموزش می‌داد.

جیمز دایسون ۱۵ سال وقت صرف ایجاد بیش از ۵۰۰۰ نمونه اولیه پیش از توسعه یک شرکت میلیارد دلاری خود کرد. او نوشت: «زمان‌های دشواری وجود داشت، اما هر شکست مرا به حل مسئله نزدیک‌تر می‌ساخت».

نتیجه‌گیری

شما می‌توانید اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا کنید و هیچ اهمیتی ندارد که نقطه شروع‌تان کجا باشد. تمام این کشمکش‌ها با شناخت این مسئله آغاز می‌شود که شما شایستگی درونی خود را پرورش دهید که نیاز به فوق‌العاده بودن داشته باشد و سپس، نیاز است که گام‌هایی اساسی برداشته تا به شما در این مسیر کمک ‌کند. به ‌مرور زمان، با رشد مهارت‌های شما، اعتمادبه‌نفس رشد خواهد کرد و تأثیر مسحورکننده‌ای که بر افراد و سطح موفقیت‌تان خواهد داشت.

مطالب مرتبط
منبع
success
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن