پزشکیسلامت باش

علائم روی زبان چه چیزی درباره سلامتی ما می‌گویند (قسمت دوم)

عفونت‌ها، استرس، مسائل مربوط به دارو و حتی پیری می‌توانند علائم روی زبان شما را تغییر دهند و گاهی اوقات سرنخ‌هایی راجع به وضعیت سلامت ما ارائه می‌دهند.اگر می‌خواهید بدانید علائم روی زبان شما درباره سلامتتان چه می‌گوید و چه زمانی شما باید به دکتر یا دندان‌پزشک خود مراجعه کنید، این مقاله را در ادامه قسمت اول آن نیز بخوانید.

زبان صاف

زبان بدون هیچ‌گونه لکه کوچک در بالای آن، ممکن است قرمز براق باشد. اگر مقدار کافی از مواد مغذی مانند آهن، اسیدفولیک یا ویتامین B را دریافت نکنید، ممکن است با این مشکل مواجه شوید. عفونت، بیماری سلیاک یا بعضی از داروها نیز می‌تواند باعث ایجاد آن شود. اگر قسمت‌هایی از مناطق صاف را در کنار هم قرار دهید، ممکن است زبان جغرافیایی ایجاد شود. لکه‌ها ممکن است ایجاد شوند و از بین بروند و گاهی اوقات صدمه می‌بینند یا دچار سوختگی شوند. این مشکل بی‌ضرر است، اما می‌توان آن را با بیمار‌های پسوریازیس یا لیگان پلان ارتباط داد.

برآمدگی‌ها

در زیر زبان یک برآمدگی معمولاً برای زخم‌های دهلیزی وجود دارد، برآمدگی‌های کوچک، دردناک و قرمز که خودبه‌خود می‌آیند و می‌روند. یک برآمدگی دردناک در نوک می‌تواند پاپیولیت زاویه‌ی گذرا باشد، “برآمدگی‌های دروغین” می‌تواند در صورت تحریک شدن زبانتان ظاهر شود. ویروس نیز می‌تواند تعداد زیادی از برآمدگی کوچک را در نوک و اطراف زبانتان ایجاد کند. اگر برآمدگی بر روی یا زیر زبانتان دارید که درد دارد و از بین نمی‌رود، به دکتر یا دندان‌پزشک خود اطلاع دهید. پزشکان این ضایعات را برای سرطان دهان بررسی می‌کنند.

غم و اندوه

زبان دارای رشته‌های عصبی زیادی است که اگر زبان خود را گاز بگیرید یا آسیب ببیند، واقعاً دردناک است. زخم‌ها، لیکن پلان، تورش و زبان جغرافیایی می‌تواند باعث درد شود. بعضی از داروها و عفونت‌ها نیز ممکن است باعث درد زبان شوند. گاهی درد زبان می‌تواند نشانه‌ای از سرطان باشد، به‌ویژه اگر برآمدگی یا تکه قرمز یا سفید روی زبان مشاهده شود. این مشکلات را با دکتر یا دندان‌پزشک خود مطرح کنید.

ماکروگلوزیا

زمانی که زبان شما نسبت به بقیه دهان‌تان خیلی بزرگ باشد، این مشکل ایجاد می‌شود. که می‌تواند فضای زیادی در دهانتان اشغال کند و دکتر شما ممکن است لکه‌هایی در اطراف دندان‌های شما ببیند که ممکن است علائم کم‌کاری تیروئید، عفونت یا آلرژی باشد.

زبان شکسته

اگر شیارهای عمیق روی زبان‌تان دارید ممکن است با سندرم داون، پسوریازیس و سندرم سوگرن ارتباط داشته باشند. این بیماری‌ها بی‌ضرر هستند، اما شما باید به‌آرامی زبان خود را از غذا و باکتری تمیز کنید. شیارها ممکن است با مشاوره دکتر بهتر شوند.

علائم روی زبان برای سرطان دهان

بسیاری از نقاط، لکه‌ها و رنگ‌ها روی زبان بی‌ضرر هستند. اما خوب است بعضی از علائمی که ممکن است نشانه سرطان دهان باشند را بشناسیم: زخم‌هایی که درمان نمی‌شوند، توده‌ها، درد زبان و مشکل جویدن و بلعیدن. اگر این علائم بیش از ۲ هفته طول بکشد، به پزشک یا دندان‌پزشک مراجعه کنید.

مطالب مرتبط
منبع
webmd.com
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن