متفرقه

۲۰ راهکار سازنده برای مدیریت زمان

وقت طلاست، این را همه می‌دانند، اما مهم این است که چگونه این طلای با ارزشی که در اختیار ما گذاشته شده است را مدیریت کنیم. در ادامه فهرستی از مفیدترین کارهای که می‌توانید برای مدیریت زمان بیکاری خود انجام دهید را برایتان فراهم کرده‌ایم.

شاید شما هم جزء افرادی هستید که در طی روز زمان بیکاری زیادی دارید، می‌توانید کارهای زیادی در آن زمان انجام دهید، کارهایی مثل استراحت، بازی، سرگرمی و ورزش،خوابیدن و یا بودن با کسی که دوستش دارید. اما مشکل اینجاست که همه مردم اینگونه نیستند و اوقات بیکاری‌شان محدود به زمان‌های ۵ تا ۱۵ دقیقه‌ای در شبانه روز است که زمان خوبی برای انجام کارهایی که به آن اشاره کردیم نیست. از آنجا که سبک کاری هر انسانی متفاوت است، بنابراین کاملاً به خودتان بستگی دارد که چگونه از این زمان‌ها استفاده کنید، سبک کاری شما و to-do list شما در اینجا بسیار اهمیت دارد. نکته دیگری که نباید آن را فراموش کنید این است که این تایم‌ها و زمان‌ها بسیار کوچک‌تر از آن هستند که بخواهید در آن لحظه فکر کنید که چه کاری را باید انجام بدهید. بنابراین بهتر است فهرستی از کارهایی که می‌توانید در این زمان انجام دهید تهیه کنید، تا در لحظه و بدون فکر کردن و فقط با نگاه کردن به لیست بتوانید بهترین تصمیم را بگیرد و مدیریت زمان درستی داشته باشید.

خواندن مقالات

مقالات مجلات و سایت‌ها به علت کوتاه بودن و در دسترس بودن، یکی از بهترین ابزارها برای سپری کردن زمان‌های کوتاه روزانه و استفاده بهینه از زمان بیکاری است. شما می‌توانید صفحات مهم مجله‌ای را که می‌خواهید بخوانید علامت‌گذاری کنید و یا مقالات مهمی که می‌خواهید بخوانید را پرینت گرفته و همراه خود داشته باشید تا در کم‌ترین زمان ممکن به آن‌ها دسترسی داشته باشید. اگر مشکلی با نمایشگر موبایل و کامپیوتر خود ندارید و چشمانتان را اذیت نمی‌کند می‌توانید بدون دردسر کمتری نسبت به مجله و مقالات پرینت شده به آن‌ها مراجعه کنید و مقالات که از قبل ذخیره کرده‌اید را بخوانید. البته بهتر است که از یک مرورگر یکسان در گجت‌هایتان استفاده کنید و حساب کاربری مشترکی در آن‌ها ایجاد کنید تا به راحتی بتوانید مطالبی را که bookmark کرده‌اید را در هرجا که هستید مطالعه کنید. برای نمونه می‌توانید این کار را با یک مرورگر  chrome و ایجاد یک حساب کاربری Gmail انجام دهید.

پاک‌سازی inbox ایمیل

گاهی اوقات می‌بینید که فقط پنج دقیقه وقت دارید، اگر بخواهید از آن به نحو احسن استفاده کنید آیا به سراغ کارهای سختِ فیزیکی و جسمی می‌روید؟ این کارها هم می‌تواند به نوبه خود مفید باشند اما نه به اندازه پاک‌سازی صندوق ایمیلتان و یا هر inbox دیگری. شاید پر بودن صندوق ایمیل یا پیام‌های شبکه‌های اجتماعی که در آن عضو هستید و یا هر چیز دیگری بسیار آزار دهنده باشد و قطعاً هم همین‌طور است. اگر به همین روند ادامه دهید و به بعد موکول کنید، قطعاً در مردابی از پیام‌ها و ایمیل‌ها غرق خواهید شد که شاید بعداً یک روز کامل وقت شما بگیرد. اما اگر همین تایم‌های اضافی در حد پنج دقیقه را به پاک‌سازی اختصاص دهید، خواهید دید که این کار چقدر می‌تواند حس خوبی به شما بدهد و در مدیریت زمان کلی، به شما کمک می‌کند.

مدیریت زمان

تماس تلفنی

ممکن است شرایط کاری شما ایجاب کند که روزانه با چندین نفر تماس بگیرید. بهترین کاری این است، فورا یک لیست از افرادی که باید با آن‌ها تماس بگیرید تهیه کنید و همیشه با خود داشته باشید. به این صورت شما می‌توانید حتی در مواقعی که خارج از محل کار خود و یا هرجای دیگر که باشید به محض اینکه زمان استراحت شما فرا برسد می‌توانید تعدادی تماس بگیرید.

مدیریت زمان

مدیریت زمان با پول درآوردن

پول درآوردن یکی از شیرین‌ترین کارهایی است که می‌توانید با استفاده از این خرده تایم‌ها انجام دهید. بنده به عنوان نویسنده، به شخصه به این کار علاقه زیادی داشته و راه خودم را برای پول درآوردن در این زمان‌ها دارم. برای مثال من یک فهرستی از مقالاتی که باید آن‌ها را بنویسم برای خود تهیه ‌کرده‌ام و به محض اینکه زمان آزاد به دست آورم، یکی از آن‌ها را انتخاب می‌کنم و به سرعت نصف آن را می‌نویسم و با این روش می‌توانم روزانه دو تا سه عدد مقاله بنویسم. اگر شما هم در طی روز ۵ یا ۱۰ بار وقت آزاد دارید می‌توانید از آن‌ها برای پول درآوردن استفاده کنید. فقط کافی است که کارهایی را پیدا کنید که بتوانید سریع انجام دهید. فرقی نمی‌کند چه کاری باشد، فقط باید مهارت‌های خود را افزایش بدهید. با این استفاده بهینه از زمان بیکاری می‌توانید پول زیادی را به جیب بزنید.

مدیریت زمان

مرتب کردن اسناد

تقریباً هیچ فردی وجود ندارد که به این کار نیاز داشته باشد و عموماً همه از آن فراری‌اند. البته اگر شما فردی منظم و مقرراتی باشید، بلافاصله بعد از انجام آن کار، فایل‌ها و اسناد را در جایی که از قبل مشخص کرده‌اید قرار می‌دهید و هیچ وقت با پشته‌ای از اسناد و کاغذ و پوشه مواجه نمی‌شوید. اما اگر فردی شلوغ و بی‌حوصله هستید احتمالاً همیشه در محل کارتان کوهی از فایل‌های مرتب نشده وجود دارد که باعث شده احساس خوبی نداشته باشید و احتمالاً هم نمی‌دانید که چگونه و چه موقع می‌توانید آن‌ها را مرتب کنید. اما نگران نباشید، کلید حل این مشکل همان پاره وقت‌های آزاد شماست. بنابراین از این به بعد به محض پیدا کردن وقت آزاد، به سراغ آن‌ها بروید و کم کم مرتب کردن را آغاز کنید.

شبکه سازی

در هر بیزنسی که هستید باید یاد بگیرید که شبکه سازی کنید. پس اگر از این به بعد حتی در حد دو دقیقه وقت آزاد داشتید، می‌توانید به یک همکار ایمیل بزنید، یا با فلان شخصی که در لینکدین دوست شده‌اید یک قرار ملاقات ترتیب بدهید و کار‌هایی از این دست را انجام دهید.

مدیریت زمان

 

 

پاک‌سازی خبرخوان‌ها

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که در خبرخوان‌ها و یا کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی عضو می‌شوید ولی هیچ موقع به سراغشان نمی‌روید و همیشه با انبوهی از خبرهای نخوانده مواجه می‌شوید. بنده به شخصه اگر inbox ایمیلم خالی باشد، به سراغ google reader خود می‌روم، فیدهای خبری را مطالعه می‌کنم.

زمانی برای اهداف

همیشه سعی کنید روزانه ده دقیقه به اهدافتان فکر کنید. اگر هم فهرستی از هدف‌هایتان نساخته‌اید، همین حالا شروع به نوشتن آن کنید و سپس سعی کنید آن را بررسی کنید.  همچنین برای ریز کردن این اهداف به هدف‌های کوچک‌تر هم یک لیست تهیه کنید و در آن مشخص کنید که چه گام‌هایی باید بردارید تا آن‌ها را به واقعیت تبدیل کنید. باید بدانید که تفکر کردن و تمرکز روی اهداف و بررسی آن‌ها باعث می‌شود که بتوانید به آن‌ها جامه عمل بپوشانید. اختصاص دادن زمانی برای اهدافتان، یکی از بهترین راه‌های سپری کردن اوقات فراغت، برای استفاده بهینه از زمان بیکاری است.

بررسی مسائل مالی

بسیاری از مردم همیشه حساب و کتاب خود را پشت گوش می‌اندازند و پس از مدتی همه چیز به هم می‌ریزد. انجام این کارها وقت زیادی نمی‌گیرد ولی اکثراً آن را خسته کننده می‌دانند. کارهایی از قبیل پرداخت قبوض، وارد کردن تراکنش‌ها در اپلیکیشن حسابداری، بررسی بودجه این ماه و چیزهایی از این دست، روزانه شاید بیشتر از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه هم وقت شما را نگیرد. بنابراین می‌توانید در زمان‌های استراحت ۲۰ دقیقه‌ای همه آن‌ها را انجام دهید.

ایده پردازی ناگهانی

یکی از فانتزی‌های شخصی من دادن ایده‌های ناگهانی و کاربردی است. گاهی اوقات که زمان استراحت فرا می‌رسد، دفترچه جیبی خود را بیرون می‌آورم و شروع به نوشتن ایده‌های ناب برای مقاله‌های بعدی‌ام می‌کنم. فرقی نمی‌کند که به چه کاری مشغول هستید، این ایده‌های ناگهانی می‌تواند وضعیت شغلی شما را دگرگون کند. کاری که شاید دو دقیقه هم وقت شما را نگیرد. مدیریت زمان

مدیریت زمان

تمیز کردن میز کار

داشتن یک میز کار تمیز و بودن در یک محیط تمیز و مرتب روی کار شما تاثیر مثبتی دارد. بنابراین می توانید از این تایم‌های بیکاری و استراحت استفاده کنید و میز خود را تمیز کنید، پرونده ها و فایل ها را در جای خود قرار دهید، زمین را جارو کنید و زباله‌ها را در سطل زباله بریزید.

ورزش کردن

احتمالاً شما هم از آن دسته باشید که دوست دارید روزی برای چند دقیقه هم که شده ورزش کنید، اما هیچ موقع وقت انجام آن را ندارید. زمان‌های اضافی بهترین تایم برای ورزش کردن است، به خصوص اگر مشغله فراوانی دارید. با اختصاص دادن زمان‌های اضافی خود به ورزش کردن، برای استفاده بهینه از زمان بیکاری برنامه‌ریزی کنید.

مدیریت زمان

قدم زدن

پیاده‌روی را هم می‌توان فرمی دیگر از ورزش کردن به حساب آورد که زمان زیادی هم از شما نمی‌گیرد و می‌توانید هر جا که هستید آن را انجام بدهید. اما مهم‌تر از آن، قدم زدن بهترین راهی است که می‌توانید از شر نشستن‌های طولانی پشت میز خلاص شوید. موهبت دیگری که با قدم زدن نصیب شما می‌شود، موهبت آرامش است، بنابراین اگر در کار خود به مشکلی برخورده‌اید، بهتر است کمی قدم بزنید، خواهید دید که چه ایده‌های نابی به ذهنتان می‌رسد.

پیگیری

یک لیست پیکری برای خود درست کنید. لیست پیگیری می‌تواند شامل هر چیزی باشد که شما منتظر آن هستید، برای مثال می‌توانید بنویسید که فلان شخص به شما بدهکار است و یا فلان کالا را چه زمانی می‌فرستند و چیزهای از این دست که نیاز به پیگیری دارد و هر زمان که تایم اضافی داشتید به سراغ این لیست بروید و آن‌ها را انجام بدهید.

مدیتیشن و مراقبه

برای مدیتیشن حتماً نیاز ندارید که تشک یوگا داشته باشید. می‌توانید این کار را پشت میز کارتان هم انجام دهید. یک مدیتیشن ۵ تا ۱۰ دقیقه‌ای و حتی یک چرت کوتاه، می‌تواند جان تازه‌ای برای ادامه روز کاری‌تان به شما ببخشد.

مدیریت زمان، مدیتیشن

تحقیق و پژوهش

اگر شغل شما مثل شغل بنده ایجاب می‌کند که به تحقیق و جست و جو بپردازید، باید بدانید که زمان‌های اضافی نقش مهمی در آن دارند. از آن‌ها غافل نشوید. این یکی از بهرین فرصت‌ها برای مدیریت زمان استو

ریختن طرح کلی یک کار

طرح ریزی کلی بسیار شبیه به ایده‌های ناگهانی است اما کمی رسمی‌تر. این کار می تواند به شما کمک کند که کارهای پیچیده را با مدیریت زمان انجام دهید. بنده به شخصه علاقمند به ریختن یک نقشه کلی از مقاله یا هر پروژه پیچیده و دشواری که باید انجام بدهم، هستم، که خیلی به کارم سرعت می‌بخشد و جالب است که وقت زیادی هم نمی‌گیرد.

ایجاد آمادگی برای کار بعدی

طرح ریزی برای انجام کارهای مشکل و پیچیده می‌تواند مفید واقع شود، اما راه‌های دیگری نیز وجود دارد که بتوانید برای انجام کارهای بعدی‌تان آمادگی داشته باشید. برای مثال بعد از اتمام یک جلسه و یا اتمام نهارتان، هر زمان که وقت استراحتی حتی کم پیدا کردید، می‌توانید برای انجام کار و فعالیت بعدی خود آمادگی‌های لازم را کسب کنید تا بتوانید به خوبی انجامش دهید و مدیریت زمان صحیحی داشته باشید.

 آن تایم باشید

خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که قبل از شروع قرار ملاقات، حدود چند دقیقه‌ای بیکار باشید. اگر مایل باشید می‌توانید از این زمان بیکاری استفاده کنید و خود را زودتر به قرار برسانید. شاید تنها نشستن و منتظر ماندن، احساس خوبی به شما ندهد، ولی این نکته را باید بدانید که افراد به کسانی که آن تایم باشند احترام بیشتری می‌گذارند.

مدیریت زمان

اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید که هر چیزی را یادداشت می‌کنید (یادداشت‌های روزانه از قبیل نوشتن ساعات مطالعه، نوشتن زمان تمرین، نوشتن مقدار غذای روزانه و …) باید بدانید که بهترین زمان برای نوشتن، درست بعد از انجام آن فعالیت است. برای مثال هر موقع که نهارتان تمام شد، زمان استراحت کوتاه شما شروع می‌شود و در این تایم کوتاه می‌توانید هر آنچه میل نموده‌اید را یادداشت کنید.

خواننده محترم آیا شما نیز به مدیریت زمان خود اهمیت می‌دهید؟ آیا تاکنون نتیجه مطلوبی از مدیریت زمان خود گرفته‌اید؟ لطفا نظرات خود را با ما و سایر خوانندگان بهزی درمیان بگذارید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن