پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

۱۰ روش برای بهبود مدیریت زمان

روش‌های گوناگونی برای بهبود مهارت‌های مدیریت زمان وجود دارد. اما بیشتر مردم با این روش‌ها آگاه نیستند و کارهای خود را به درستی زمانبندی نمی‌کنند.  این درحالی است که زمانبندی بخش مهمی از بالا بردن سطح زندگی و کاری هر فردی استآیا شما اغلب فشار زیادی را در خصوص حجم کار احساس می‌کنید؟ با گذشت زمان، آیا شما احساس می‌کنید وظایفتان نسبت به زمانی که در اختیاردارید، بیشتر است؟ یا شما می‌توانید به‌طور کارآمد از وقت خود برای تکمیل همه وظایفتان استفاده کنید؟

ترفند این است که وظایف خود را سازمان‌دهی کنید و به‌ طور کارآمد روزانه از وقت خود برای انجام کارهای بیشتر استفاده کنید. این کار در کاهش استرس به شما کمک می‌کند و برای محل کار بهتر است. مدیریت زمان مهارتی است که توسعه آن زمان می‌برد و برای هر شخص متفاوت است. تنها لازم است کارهایی را که برای شما مناسب است را پیدا کنید. از چند استراتژی فهرست شده در پایین به مدت چند هفته استفاده کنید و ببینید آیا می‌تواند به شما کمک کند. در اینجا ده روش وجود دارد که شما می‌توانید برای بهبود مهارت‌های مدیریت بهتر زمان از آن‌ها استفاده کنید و بهره‌وری را افزایش دهید.

 محول کردن وظایف

برای همه ما رایج است که وظایف بیشتری را نسبت به پتانسیل مورد نظر خود برعهده بگیریم. این کار اغلب منجر به استرس و فرسودگی شغلی می‌شود. محول کردن به‌ منزله فرار کردن از مسئولیت‌هایتان نیست اما رویکرد مهمی از مدیریت است. هنر محول کردن کار به دیگران را به‌ عنوان مهارت و توانایی خود یاد بگیرید.

 کار را اولویت‌بندی کنید

قبل از شروع روز, لیستی از وظایفی را که نیاز به توجه فوری شما نسبت به کارهای غیرضروری دارند و باید زمان ارزشمند بیشتری را صرفشان کنید، تهیه کنید. لازم است برخی از وظایف دقیقاً در همان روز انجام شود درحالی‌که وظایف غیر مهم دیگر می‌تواند به‌ روز بعد موکول شود. به‌ طور خلاصه، وظایف خود را برای تمرکز بر چیزهایی که مهم‌تر هستند اولویت‌بندی کنید.

 از تعویق دوری‌کنید

تعویق یکی از مواردی است که بر بهره‌وری اثر بدی می‌گذارد. تعویق می‌تواند منجر به از دست رفتن زمان و انرژی ضروری شود. در تمامی زمینه‌ها باید از تعویق پرهیز کرد. تعویق می‌تواند مشکل مهمی هم در حرفه و هم در زندگی شخصی شما باشد.

 وظایف خود را برنامه‌ریزی کنید

یک دفتر برنامه‌ریزی یا دفتر یادداشت همراه خود داشته باشید و تمام وظایفی را که به ذهنتان می‌آید را لیست کنید. قبل از شروع روز، یک لیست “انجام” درست کنید، وظایف را اولویت‌بندی کنید و مطمئن شوید که آن‌ها قابل انجام هستند. برای مدیریت بهتر مهارت‌های مدیریت زمان خود، شما ممکن است سه لیست ایجاد کنید: کار، خانه و شخصی.

مدیریت زمان با کاهش استرس

استرس اغلب هنگامی رخ می‌دهد که ما کارهای بیشتری را نسبت به توانایی خود می‌پذیریم. نتیجه این است که بدن ما شروع به احساس خستگی می‌کند که می‌تواند بهره‌وری ما را تحت تأثیر قرار دهد. در عوض، وظایف خود را به دیگران محول کنید و با مدیریت زمان اوقاتی را فقط به استراحت اختصاص دهید.

 محدوده زمانی تنظیم کنید

هنگامی‌که باید وظیفه‌ای را انجام بدهید، یک محدوده زمانی واقع‌بینانه برای آن تنظیم کنید و بر اساس آن پیش بروید. سعی کنید محدوده زمانی را چند روز قبل از وظیفه خود تنظیم کنید بدین ترتیب شما می‌توانید تمامی وظایفی را که ممکن است به این طریق به شما محول شود، انجام دهید و با مدیریت زمان پیش بروید.

 از انجام همزمان چند کار بپرهیزید

بیشتر ما فکر می‌کنیم که انجام هم‌زمان چند کار، روش کارآمدی برای انجام کارهاست اما حقیقت این است که ما زمانی کار را بهتر انجام می‌دهیم و مدیریت زمان داریم  که بر روی یک‌ چیز تمرکز کنیم. انجام همزمان چند کار مانع بهره‌وری می‌شود و برای بهبود مهارت‌های مدیریت زمان باید از آن پرهیز کرد.

 زود شروع کنید

بیشتر مردان و زنان موفق یک وجه مشترک دارند. آن‌ها روز خود را زود شروع می‌کنند زیرا نشستن، فکر کردن و برنامه‌ریزی روزانه زمان می‌برد. وقتی زود بیدار می‌شوید، شما آرام‌تر و فعال‌تر هستید، همچنین فکرتان آزادتر است. با سپری شدن روز، سطح انرژی شما شروع به کم شدن می‌کند که می‌تواند بهره‌وری شما را تحت تأثیر قرار دهد و شما عملکرد خوبی نداشته باشید.

زمان استراحت داشته باشید

هنگامی‌که زمانی بین ۱۵-۱۰ دقیقه داشتید، استراحت کنید. استرس بیش‌ از حد می‌تواند به بدن شما آسیب رسانده و بهره‌وری شما را تحت تأثیر قرار دهد. قدم بزنید، به چند آهنگ گوش دهید یا برخی از کشش ای سریع را انجام دهید. بهترین ایده این است که از کار دست بکشید و زمانی را با دوستان و خانواده خود سپری کنید.

یاد بگیرید نه بگویید

اگر فکر می‌کنید در حال حاضر کارتان زیاد است، از پذیرش وظایف اضافی جدا خودداری کنید. قبل از پذیرش کار اضافی، نگاهی به لیست”انجام” خود بیندازید و مدیریت زمان را در نظر داشته باشید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن