ارتباط خانوادگیخانه و خانواده

ذهنیت خوب کودک و روش های صحیح ایجاد آن

به‌عنوان والدینی دلسوز، مهم است که فرزندان شما ذهنیت خوب و نگرش درست را درک کنند. هردو این‌ها تعیین می‌کنند که فرزند شما چگونه جهان را تفسیر می‌کند. مطرح کردن سؤالات مناسب تغییرات مثبتی را در کودکان به همراه دارد. با ما همراه باشید تا با ۱۵ پرسشی که به کودک شما کمک می‌کند یک ذهنیت خوب داشته باشد، آشنا شوید.

۵ کلمه‌ای که شمارا بهتر توصیف می‌کنند.

این سؤال کودکان را در مسیری که خودشان می‌دانند به تصویر می‌کشد. این سؤال موجب می‌شود که او بداند در کجای دنیای کوچک خود ایستاده است.

انجام چه‌ کاری در شما حس بهتری ایجاد می‌کند؟

بعضی از کودکان می‌گویند بازی‌های ویدئویی باعث می‌شود آن‌ها احساس شادی کنند که در واقع خوب است. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که مزایای روانی فراوانی در بازی وجود دارد. نکته این سؤال این است که کودک شما به چیزهایی که در او حس بهتری ایجاد می‌کنند توجه کند و چشم او را به این واقعیت باز کند که می‌تواند بیشتر وقت خود را صرف انجام فعالیت‌هایی کند که باعث خوشحالی او می‌شوند.

چگونه می‌توانید آنچه را که میدانید به دیگران آموزش دهید؟

این سؤال در مورد آموزش به کودکان است که زندگی همیشه درباره شما و علایق‌تان نیست. زندگی در مورد همه ماست و در مورد اینکه چگونه می‌توانیم به دیگران کمک کنیم. این سؤال به کودکان کمک می‌کند احساس توانایی و ارزش کنند و یک ذهنیت خوب داشته باشند. این سؤال به او یادآوری می‌کند که فرد ویژه‌ای است و چیزی برای ارائه دارد. هنگامی‌ که کودک شما احساس تفاوت کند و بداند که چیزی برای ارائه دارد، حس اعتمادبه‌نفس و ارزش در او ایجاد می‌شود.

عجیب‌ترین چیزی که تاکنون برای شما اتفاق افتاده چیست؟

زندگی نه همیشه آفتابی و رنگین‌کمانی و نه دلتنگ و غم‌انگیز است. زندگی ترکیبی از تجربیات خوب و بد است و این همان چیزی است که زندگی را بسیار هیجان‌انگیز می‌سازد. لازم است کودکان این حقیقت را بفهمند تا بهتر برای زندگی آینده آماده شوند. این سؤال در خصوص آگاهی است. این سؤال این آگاهی را به کودکان می‌دهد که چیزهای بد تا همیشه باقی نمی‌مانند.

از بهترین و بدترین چیزی که برای شما اتفاق افتاده چه درسی گرفته‌اید؟

ادعایی قدیمی می‌گوید تجربه بهترین آموزگار است که ادعایی درست است. مهم است که کودکان از تجربیات خود (چه خوب و چه بد) درس بگیرند و همچنین از تجربیات دیگران از جمله والدینشان. این کار یکی از بهترین راه‌ها برای پیشرفت است. زمانی که کودک شما از تجربیات خود درس می‌گیرد، بعید است که اشتباه مشابه را در آینده تکرار کند.

بین تمام چیزهایی که یاد گرفته‌اید،کدام‌یک مفیدتر خواهد

این سؤال به کودکان یادآوری می‌کند یک روز بزرگ خواهند شد و باید زندگی خود را هدفمند آغاز کنند. هنگامی‌که کودک شما ارزش چیزهایی را که یاد گرفته درک کرد و اینکه چگونه یادگیری‌های خود در زندگی به او کمک می‌کنند، می‌تواند در خود تمایلاتی از قبیل مطالعه و یادگیری ایجاد کند.

اگر می‌توانستید سه سال به عقب برگردید چه توصیه‌ای برای خود داشتید؟

این سؤال می‌تواند به مکالمه‌ای مفرح تبدیل شود و به شما کمک می‌کند که در مورد مسائل گذشته‌ای که به کودکان آسیب‌زده آگاه شوید و همین‌طور به آن‌ها بیاموزید که از اشتباه‌های گذشته خود درس بگیرند. این سؤال راه‌های هیجان‌انگیزی را برای صحبت با بچه‌ها، در مورد نحوه برخورد با نا امیدی در زندگی باز می‌کند.

برای چه چیزی شکرگزارید؟

این سؤال کودکان را تشویق می‌کند تا نعمت‌های خود را بشمارند و نگاه روشن‌تری به زندگی داشته باشند. این مسئله در مورد آموزش بچه‌ها است تا به اطراف نگاهی بیندازند و به خاطر آنچه در زندگی دارند، صرف‌نظر از اینکه چقدر کوچک هستند، از جمله خانواده، دوستان، مدرسه خوب و غذا، شکرگزاری کنند. این، به‌ نوبه خود، می‌تواند به شادی کودک شما کمک کند، همان‌طور که می‌دانید یک همبستگی قوی بین قدردانی و شادی وجود دارد.

فکر می‌کنید دیگران چه احساسی دارند؟

برای کودکان آسان است که تنها بر احساسات خود تمرکز کرده و احساسات دیگران را نادیده بگیرند. بااین‌حال، برای ایجاد روابط قوی‌تر و جلوگیری از درگیری‌های غیرضروری در زندگی، برای کودک شما مهم است که چیزهایی را که دیگران احساس می‌کنند ببیند و از خود همدلی نشان دهد. حس همدلی را در کودکان خود تقویت کنید. کودک شما با احترام به دیگران و همدلی با آن‌ها، فردی مفیدتر و شادتر خواهد بود. او با کمک به دیگران و درک آن‌ها، زندگی غنی‌تر و کامل‌تری خواهد داشت.

فکر می‌کنید زندگی شما در آینده چگونه خواهد بود؟

این سؤال منجر می‌شود کودکان در خصوص آینده و برنامه‌هایی که برای آن دارند فکر کنند. این سؤال به کودک شما کمک می‌کند که در مورد آنچه می‌خواهد بعداً به آن برسد فکر کند و یک ذهنیت خوب داشته باشد. شما می‌توانید آنچه را که کودک شما در حال حرکت به سمت آن است ببینید.

فکر می‌کنید از کدام‌یک از دوستان شما بیشتر خوشم می‌آید؟ چرا؟

افرادی که اطراف شما هستند تأثیر زیادی در ذهنیت خوب و نگرش شما دارند. اگر اطراف شما پر از آدم‌های منفی باشد، نگرش شما تغییر کرده و منفی خواهد شد. اگر اطراف شما پر از آدم‌های مثبت باشد، عملکرد ذهن شما مثبت خواهد بود. از کودکان خود این سؤال را بپرسید تا بفهمید چه کسی در دایره دوستی آن‌ها بیشترین تأثیر را دارد؟ به گفته جیم رون، به کودکان کمک کنید بیشتر وقت خود را نهایتاً با ۵ نفر بگذرانند.

اگر در آینده فرد مشهوری شوید، دوست دارید این شهرت به خاطر چه چیزی باشد؟

مطرح کردن چنین سؤالی باعث می‌شود کودکان درباره معنای حقیقی موفقیت و حل کردن مشکلات به شیوه‌ای مؤثر فکر کنند. آیا موفقیت به معنای کسب پول بیشتر است؟ دوست دارید مردم به خاطر چه چیزی از شما یاد کنند؟ هنگامی‌که کودک شما این سؤال را درک کرد و به آن پاسخ داد، شخصیت کودک خود را خواهید یافت. این اطلاعات حیاتی برای نظارت بر رشد شخصیت کودک شما است.

اگر قادر به تغییر جهان بودید، چه تغییری در آن ایجاد می‌کردید؟

هنگامی‌که کودک شما به حدی بزرگ‌شده که می‌تواند تفاوت امروز و فردا را تشخیص دهد و بداند هر روز فرصتی جدید برای تغییرات مثبت است، شروع کنید عادت‌هایی را از قبیل تلاش برای از بین بردن بیماری‌ها، بهبود شرایط، بهبود فردا و به‌طورکلی جهان را در او پرورش دهید. افراد شاد کسانی هستند که مشکلات را قابل‌حل و خودشان را حلال مشکلات می‌دانند.

چگونه امروز می‌توانید به دیگری کمک کنید؟

در جامعه‌ای که دردها در قالب بیماری، فقر، جهل، مشکلات عاطفی و غیره ظاهر می‌شوند، مهم است که مانند برادر و خواهر پشت‌ هم باشیم. ادوین مارکهم گفته است: «بالاترین مرتبه تمام خوبی‌ها، برادری است». برادری و خواهری به معنای کنار هم بودن و کمک به یکدیگر است. به‌طور منظم این سؤال را از کودکان خود بپرسید تا روح سخاوت و ذهنیت خوب را در زندگی روزمره آن‌ها جای دهید.

اگر بتوانید قانونی را وضع کنید که همه مجبور به پیروی از آن باشند، آن قانون چه خواهد بود؟ چرا؟

این سؤال منجر می‌شود کودکان آگاه شوند که ما در جهانی با قوانین و مقررات زندگی می‌کنیم که موظف به پیروی از آن هستیم. قوانین به‌منزله مجازات نیستند بلکه کمک می‌کنند در مسیری بهتر و درست‌تر زندگی کرده و با دیگران ارتباط برقرار کنیم. کودک شما از این واقعیت تشکر خواهد کرد و هنگامی‌که قانون شخصی برای خود داشته باشد که موظف به پیروی از آن است، بیشتر به پیروی از قوانین و مقررات مشتاق خواهد بود. این قانون شخصی می‌تواند کلید افزایش احترام به حقوق شهروندی باشد.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن