پزشکیسلامت باش

نقش عنصر مس در بدن ما چیست (قسمت اول)

فواید و نقش بسیاری از عناصر طبیعی برای بدن مورد مطالعه قرار گرفته و مس یکی از مهم‌ترین کانی‌های ضروری برای انجام فعالیت‌های بدن ما است. در این مطلب و قسمت دوم آن پانزده مزیت مس که می‌تواند سلامت و زندگی ما را بهبود ببخشد بیان می‌کنیم، با ما همراه باشید. مزایای سلامتی مس شامل حفاظت از عملکرد عصبی و شناختی مغز، افزایش عملکرد ایمنی بدن، حمایت از تراکم استخوان، آرام بخش برای آرتریت روماتوئید، حمایت از فرآیند رشد، کمک به تولید ملانین، کمک به بهبود سریع پوست، کمک به جذب آهن، کمک به فرآیند هضم، کاهش روند پیری، افزایش انرژی، حمایت از عملکرد تیروئید، حفاظت در برابر بیماری‌های قلبی، مبارزه با سرطان و بهبود گردش خون است.

مس چیست؟

مس یک ماده معدنی است که برای عملکردهای چندگانه بدن ما حیاتی است. از آنجا که بدن ما قادر به سنتز مس نیست باید مطمئن باشیم که مقادیر کافی از آن‌را از طریق منابع غذایی مانند انواع گوشت، تخم مرغ، آجیل، کاهو، دانه کنجد، شلغم و اسفناج دریافت می‌کنیم. اکثر ما زندگی خود را بدون توجه به این مواد معدنی شگفت انگیز می‌گذرانیم، اما این ماده حتی در مقادیر کم نیز دارای مزایای سلامتی بسیار بالایی برای بدن است.

۱٫ حفاظت از عملکرد شناختی

همانطور که بسیاری از چیزها در طبیعت نیازمند حفظ تعادل هستند و هماهنگی رفتاری در آن فرآیندها کاملاً تحت تأثیر تعادل آن‌ها قرار می‌گیرد، عنصر مس و عملکرد شناختی و سلامت مغز نیز همین‌گونه هستند. این عنصر در توسعه عصبی و رشد و همچنین برای رشد مناسب فرآیند شناختی ضروری است. این نشان می دهد که مقدار مناسب مس در بدن با فرآیندهای تفکر پیشرفته‌تر و توانایی جذب و پردازش اطلاعات پیچیده مرتبط است. با این حال، مس بیش از حد می‌تواند اثر کاملاً منفی و شبیه به حالت کمبود آن‌را ایجاد کند و باعث کاهش شناخت شود. به یاد داشته باشید که خطر کمی برای مصرف بیش از حد کانی ذکر شده از طریق رژیم غذایی و به تنهایی وجود دارد و میزان دریافت شما برای حفظ فرآیندهای مغزی باید حداکثر مقدار مجاز آن باشد.

۲٫ افزایش عملکرد ایمنی بدن

سلول‌های سفید خون باکتری‌ها و سایر عوامل عفونت را در بدن از بین می‌برند. کمبود مس و مصرف نامناسب آن سبب کاهش چشمگیری در تعداد گلبول‌های سفید خون شده و موجب آسیب بیشتر عفونت و افزایش حساسیت و ابتلا بدن به آن‌ها می‌شود. برای ایجاد و حفظ جمعیت حمایتی مناسب از گلبول‌های سفید برای حفظ سلامت خود از دریافت مقادیر مناسب آن در رژیم غذایی خود اطمینان حاصل کنید.

۳٫ مس برای حفظ تراکم استخوان

در حالی که ما تمایل داریم کلسیم را به عنوان عنصر اصلی در پیشگیری از پوکی استخوان معرفی کنیم، اما کمبود مس نیز به کاهش قابل توجهی در تراکم استخوانی می‌انجامد که منجر به افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان و همه عوارض جانبی دردناک و گاه ناخواسته این بیماری می‌شود.

۴٫ کمک به التیام آرتروز

اگر آرتریت یا درد مفصلی داشته باشید، ممکن است قبلا با نوارهای مسی و دستبند‌هایی که در نزدیکی مناطق التهابی قرار می گیرند آشنا شده‌اید. نظریه این دستگاه‌های به اصطلاح شفادهنده این است که با پوشیدن آن‌ها، مقادیر مناسبی از این عنصر جذب بدن می‌شود، در حالی که تحقیق بر روی اثرات دستبندهای مسی قطعی نیست، این واقعیت است که بسیاری از افرادی که آن‌ها را پوشیده‌اند، برخی از علائم بیماری‌شان تسکین یافته است. مس برای تسکین آرتروز یک ضد التهاب است و همچنین به تقویت ساختارهای حمایتی سیستم عضلانی مثل تاندون‌ها کمک می کند. کاهش التهاب و تقویت ساختاری که از مفاصل متورم پشتیبانی می‌کنند، دو تمرکز اولیه یک برنامه خوب برای درمان آرتریت روماتوئید است.

۵٫ رشد و تکامل

مس یک عنصر ضروری برای رشد و تکامل مناسب است. آنچه که ما همیشه متوجه نمی‌شویم، فرآیند رشد پس از گذر از دوران نوجوانی است، اما در طول زندگی ما، بدن به طور مداوم به تغییر، بازسازی و جوان‌سازی خود می‌پردازد و برای انجام این کار نیاز به مس کافی دارد. کمبود آن یکی از دلایل مهمی است که برای نقص‌های زایمان و تاخیر رشد در سرتاسر جهان شناخته شده است.

۶٫ تولید ملانین

مس یک عنصر ضروری برای تولید ملانین که رنگ‌دانه تیره است، می‌باشد. ملانین تعیین‌کننده رنگ پوست با توجه به مقدار آن در سلول‌های پوست است.Melanin مسئول مو و چشم‌های تیره نیز است. حتی افراد دارای پوست روشن نیز نیازمند وجود ویژگی‌های محافظتی ملانین در سلول های خود هستند. از آنجا که این کانی برای تولید ملانین بسیار ضروری است، کمبود آن باعث مشکلات پوستی می‌شود، همچنین مصرف نادرست و کم نیز سبب سفیدی زودرس موها نیز می‌گردد.

۷٫ ترمیم سریع پوست

با توجه به ترکیب منحصر به فرد مس و خواص ضدالتهابی، ضدباکتری و ضدویروسی، آن‌را به trifecta یعنی ترکیب ترمیم‌کننده زخم نیز می‌نامند. علاوه بر این، مس به عنوان عامل جوان‌سازی سلول‌های سالم، در حالی که بدن با عوامل عفونت در حال مبارزه است، مس در حال فعالیت برای جایگزینی سلول‌های پوست آسیب‌دیده می‌باشد.

۸٫ جذب آهن

کم خونی فقر آهن شایع‌ترین نوع کم خونی است که البته به راحتی با اصلاح رژیم‌های غذایی، از قبیل اطمینان از مصرف منابع غنی از مس و آهن به مقدار کافی، درمان می‌شود. مس باعث افزایش تعداد گلبولهای قرمز و کمک به جذب آهن در سیستم گوارش با کمک به انتشار آهن از محل‌های ذخیره‌سازی اولیه آن در بدن می‌شود.

مطالب مرتبط
منبع
naturalfoodseries
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن