تغذیهسلامت باش

هندوانه و فواید سلامتی بخش شگفت انگیز آن (قسمت اول)

هندوانه یک میوه تابستانه و بسیار آبدار است که مصرف آن در هوای گرم میتواند بسیار لذت بخش باشد. اما این تنها دلیل مصرف هندوانه نیست، این میوه فواید فراوانی در سلامت بدن دارد که اهمیت آن را دوچندان می‌کند. پس با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با مزییت‌های مصرف هندوانه آشنا کنیم.

۱٫ حاوی آنتی اکسیدان ها: ویتامین C و لیکوپن

هنگامی که شما را به کوهی سرد از هندوانه حمله‌ور می‌شوید، احتمالا آنتی‌اکسیدان‌های آن‌را در ذهن ندارید. ممکن است غافلگیر شویم که هندوانه منبع خوبی از جنگجویان مبارزه با رادیکال آزاد است، بخصوص ویتامین C و لیکوپن. رادیکال‌های آزاد مولکول‌هایی هستند که الکترون از دست می دهند و برای یک بار دیگر خود را تکمیل می‌کنند، پس در جستجوی یک الکترون برای سرقت از یکی دیگر از مولکول‌های کامل مثل سلول‌های بدن هستند. آنتی‌اکسیدان‌ها مانند ویتامین C و لیکوپن با ارائه یکی از الکترون‌های اضافی خود به رادیکال آزاد، آن‌را خنثی می‌کنند و مانع از ایجاد آسیب سلولی می‌شوند.

۲٫ هندوانه برای حفاظت در برابر دیابت

هنگامی که هندوانه مصرف می‌کنید، کلیه‌های شما یک اسید آمینه به‌نام L-citrulline را به یک اسید آمینه دیگر یعنی  L-arginine  تبدیل می‌کنند. ضرب این دو آمینواسید دارای مزایای سلامتی بسیاری است و از توسعه دیابت جلوگیری می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که مکمل L-arginine در تنظیم متابولیسم گلوکز و حساسیت به انسولین سودمند است، در حالی که ممکن است قادر به دریافت مقدار زیادی از این اسیدآمینه از طریق مکمل باشد، اما بهتر است آن‌را از غذاهایی که حاوی این ترکیب هستند دریافت کنید و می‌تواند بخش مفیدی از رژیم طراحی‌شده برای مبارزه با دیابت باشد.

۳٫ دارای L-citrulline برای بازیابی انرژی

برای فعالیت‌های شدید بدنی از نوشیدنی‌های حاوی اسیدآمینه L-citrulline استفاده کنید. این اسید آمینه تسکین‌دهنده باعث تسریع احیا میزان اسید لاکتیک در عضلات می‌شود و پس از تمرین سخت، زمان بهبودی سریعتری را به شما می‌دهد. هندوانه همچنین دارای محتوای آب بالایی است، بنابراین به شما کمک خواهد کرد که به یک راه بسیار خوشمزه انرژی بدن خود را بازیابی کنید.

۴٫ قلب سالم

لیکوپن مسئول رنگ قرمز صورتی هندوانه و همچنین رنگ‎های سایه‎ای مثل قرمز رگه‎رگه در پرتقال و رنگ قرمز کامل در گوجه فرنگی است. آیا می‌دانید که این ترکیب در هندوانه بیشتر از گوجه فرنگی وجود دارد؟ تقریبا یک و نیم برابر بیشتر. ثابت شده است که لیکوپن برای کاهش میزان کلسترول و بروز بیماری قلبی عروقی در افرادی که مکمل آن یا غذاهای غنی از لیکوپن را به طور منظم مصرف کرده‌اند بسیار مؤثر است.

۵٫ کاهش شدت و فراوانی حملات آسم

تحقیقات جدید جالب توجه، به ارتباط بین ویتامین C و آسم اشاره دارند. تحقیقات کنونی نشان می‌دهد سطح پایین ویتامین C به افزایش حملات آسم مرتبط است، در حالی که سطح بالایی از ویتامین C به کاهش علائم آسم منجر خواهد شد. بهترین تصمیم چیست؟ خوردن غذاهای غنی از ویتامین C مانند هندوانه که تقریبا ۴۰ درصد از میزان مصرف توصیه شده روزانه ویتامین C  در هر برش ضخیم آن وجود دارد، بهترین عملکرد است.

۶٫ کمک به کاهش وزن سریع تر

اگر سعی دارید وزن کم کنید، می‌دانید عوامل متعددی وجود دارند که ما را در مسیر وسوسه بر هم زدن تلاش‌مان قرار می‌دهند و اینکه گزینه‌های سالمی نیستند. برای بسیاری از مردم، انواع شیرینی جذاب و وسوسه‌انگیز است. این حس ولع فقط در مورد رفتارهای شیرینی دوستی بافت دهان و بهتر بگوییم حس دهانی نیست، بلکه در مورد ذهن است. حس لذت‌بخش خوردن شیرینی در ذهن بسیار مؤثرتر از حس دهانی آن است پس این یکی از دلایلی است که توت فرنگی شما را به لحاظ ذهنی به اندازه یک تکه چیزکیک خوشحال نمی‌کند. با این حال، هندوانه یک گزینه جدید به میز دسر می‌آورد، بافت هندوانه تقریبا مثل یک دسر است که در دهان شما ذوب می شود و این ویژگی سبب‎ می‌شود که مانند یک قطعه کیک یا پای‌سیب آن‌را ارائه داد. هندوانه حس اشتیاق ذهنی و همچنین حالت فیزیکی مناسب را دارد. دلیل دیگری که به شما کمک می‌کند وزن کم کنید مقدار فراوان آب آن است، همراه با محتوای فیبر بسیار خوب. این ترکیب‌ها سبب احساس سیری خوبی نیز می‎شوند و شما را به مدت طولانی‌تر از هر دسر شیرین و چرب و پرکالری خوشحال می‌کنند.

مطالب مرتبط
منبع
naturalfoodseries
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن