تغذیهسلامت باش

۱۱ مزایای سلامتی شگفت انگیز ویتامین E (قسمت دوم)

ویتامین‌ها دارای مزایای شگفت انگیزی است که شما را قوی و فعال نگه می‌دارد. با این بیان، ویتامین E و خواص آن قابل توجه‌ترین  ویتامین  نسبت به سایر آن‌ها در نظر گرفته می شود.این مطلب در ادامه قسمت اول آن سایر مزایای شگفت‌انگیز این ویتامین را بیان می‌کند، با ما همراه باشید.

۶٫ ویتامین E سیستم ایمنی را تقویت می‌کند

مراقبت‌های اضافی از سیستم ایمنی بدن ضروری است، زیرا این سیستم با باکتری‌های عفونی و کلیه عوامل ناشناخته دیگر برای بدن مبارزه می‌کند تا از بروز اسهال، تب، سرفه و سرماخوردگی محافظت شویم. استفاده از ویتامین E  در رژیم غذایی می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را قوی تر کند. این فرآیند و همکاری باعث رشد بهینه سلول‌های بدن می شود که بتواند در از بین بردن میکروب ها و حتی سلول های سرطانی به خوبی فعالیت کند. این ویتامین موجب رشد سلول‌های B  که تولیدکننده آنتی‌بادی‌هایی برای کشتن باکتری‌ها هستند، می‌شود.

۷٫ درمان زخم‌های کهنه (اسکار)

سلول‌ها و بافت‌های آسیب دیده باعث ایجاد زخم‌هایی می شوند که ناخوشایند هستند. گاهی اوقات این زخم‌ها، در مدت زمان بسیار طولانی درمان می‌شوند، خواص بهبودی موجود در ویتامین E می‌تواند این کار را تسریع ببخشد، زیرا یک گزینه امن برای ترمیم سلول‌های آسیب دیده به علت خواص درمانی آن است. علاوه بر این، می‌تواند در بهبود سوختگی و کبودی نیز مؤثر باشد. پوست مواد مغذی را جذب کرده و تمام آن زخم‌ها و اسکارهای ایجاد شده به تدریج از بین می‌روند.

۸٫ از لخته شدن خون جلوگیری می‌ کند

خون لخته شده در شریان‌ها بسیار خطرناک است زیرا می‌تواند منجر به مشکلات شدید سلامتی مانند ایست قلب و افزایش حساسیت به سکته مغزی شود. علاوه بر این، در صورت حرکت لخته‌ها در جریان خون‌ می‌تواند باعث ایجاد آمبولی ریه شود که بسیار خطرناک و کشنده است. این ویتامین به عنوان یک ترکیب نیتروژنه در خون کار می‌کند تا پلاکت‌های خون را از هم دا نگه‌داشته و به جلوگیری از لخته خون کمک کند. بنابراین، از ویتامین E در رژیم غذایی خود برای جلوگیری از این مشکل ناخوشایند استفاده کنید.

۹٫ تاخیر ریزش و سفیدی مو

از آنجا که ویتامین E می تواند با رادیکال‌های آزاد خطرناک مبارزه کند، خواص آنتی‌اکسیدانی آن می‌تواند مانع پیری زودرس و کاهش‌دهنده موهای خاکستری شود. دلایل زیادی برای ایجاد موهای خاکستری و آسیب دیده مانند رژیم غذایی ضعیف و نامناسب، سیگار کشیدن، کمبود آهن و غیره وجود دارد. اما استفاده از این ویتامین در رژیم غذایی می‌تواند با این مشکل اضطراب‌زا مبارزه کند و سبب رشد مجدد موهای تیره و سالم شود.

۱۰٫ مؤثر برای سلامت دست و ناخن

مانند مو و پوست، دست و ناخن نیز نیاز به تغذیه دارند. از آنجایی که ویتامین E پوست شما را مرطوب می‌کند، می‌توانید با استفاده از آن دست‌های خود را صاف و بی‌عیب و نقص حفظ کنید. این ویتامین یک راه ایمن برای بازگرداندن رطوبت اپیدرمی به پوست است. برای بهره‌مندی از نتایج شگفت انگیز آن می‌توانید از لوسیون‌های حاوی این ویتامین بطور منظم استفاده کنید. همچنین، برای داشتن ناخن‌های قوی و سالم، آرایشگران به طور منظم توصیه می‌کنند که ناخن‌ها را به آن آغشته کنید.

۱۱٫ محافظت از مواد غذایی مصرف شده

بدون شک، مصرف مواد مغذی، بدن را فعال و پرانرژی نگه می دارد. اما حفاظت از این مواد مغذی از هر آسیبی مهم است. به همین منظور، کارشناسان از مردم می‌خواهند که ویتامین E را به مقدار مناسب مصرف کنند، این ویتامین سلول‌های بدن را بازسازی و به عنوان یک محافظ در مقابل رادیکال‌های آزاد از آن‌ها محافظت می کند. هنگامی که مواد مغذی با خیال راحت در بدن ذخیره می‌شوند، عملکرد بهتری داشته و بدن سلامت خواهد ماند.

خط پایان

قطعا مزایای سلامتی ویتامین E  باعث تعجب بسیار زیادی برای شما شده است. این واقعا باور نکردنی است که چگونه یک ماده می‌تواند شگفتی‌هایی در این حد را برای سلامتی ما انجام دهد، پس شروع به مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین E  کنید و یک زندگی سالم را در آغوش بگیرید.

مطالب مرتبط
منبع
naturalfoodseries
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن