تغذیهسلامت باش

۱۱ مزایای سلامتی شگفت انگیز ویتامین E (قسمت اول)

رژیم غذایی غنی شده با ویتامین برای سلامتی بسیار مهم است. ویتامین‌ها دارای مزایای شگفت انگیزی است که شما را قوی و فعال نگه می‌دارد. با این بیان، ویتامین E و خواص آن قابل توجه‌ترین  ویتامین  نسبت به سایر آن‌ها در نظر گرفته می شود. شما ممکن است از مزایای آن برای پوست شنیده باشید، اما آیا می دانستید این ویتامین برای سلامتی قلب و عروق هم مهم است؟ همچنین یکی از ویتامین های ضروری است که به حفظ و تقویت سلامت چشم کمک واز دژنراسیون ماکولا و علائم همراه با آب مروارید جلوگیری می‌کند. گفته می‌شود برای مبارزه با عوامل ایجادکننده بیماری‌های عصبی مؤثر است. به همین دلیل بسیاری از پزشکان و آرایشگران تأکید می‌کنند که رژیم غذایی شما باید مقدار کافی ویتامین E را دارا باشد.

ویتامین E چیست؟

نام عمومی برای ویتامین E توکوفرول است، که به عنوان یک آنتی‌اکسیدان محلول در چربی شناخته شده و دارای توان بالقوه برای حفظ رادیکال‌های آزاد به خارج سلو‌ل‌های بدن است، زیرا این ترکیبات به ساختار سلولی آسیب رسانده و موجب بروز مشکلات مختلف سلامتی می‌شوند. اگر چه برای دریافت مقدار زیادی از این ویتامین مکمل‌های متعددی که حاوی آن هستند در دسترس است، اما مصرف میوه‌های تازه و سبزی‌ها بیشتر توصیه می‌شود، زیرا این گزینه‌های طبیعی از اثرات نامطلوب مکمل‌ها مبری هستند.

منابع ویتامین E

  • دانه آفتابگردان ۴ میلی‌گرم
  • آووکادو ۲ میلی‌گرم
  • آجیل کاج ۶ میلی‌گرم
  • اسفناج ۲۰٪
  • کلم ۶٪
  • شلغم ۹ میلی‌گرم
  • برگ چغندر ۱۷٪
  • سبزی خردل ۱۴٪
  • بادام ۵ میلی‌گرم
  • جعفری ۷ میلی‌گرم

۱۱ مزیت سلامتی  بخش شگفت انگیز ویتامین E

۱٫ ویتامین E برای چین و چروک

چین و چروک و خطوط ریز پوست چیزی جز کابوس نیستند، بسیاری از زنان پول زیادی را صرف خرید محصولات ضد پیری می‌کنند، اما از آنجا که با مواد شیمیایی خشن ترکیب و تهیه می‌شوند، همیشه نتایج رضایت‌بخشی را ارائه نمی‌دهند و نباید کورکورانه مورد اعتماد قرار گیرند. پوست شما نیاز به مقدار زیادی رطوبت برای جوان ماندن و بدون چین و چروک بودن، دارد. به همین دلیل است که آرایشگران توصیه می‌کنند غذاهای غنی از ویتامین E را مصرف کنید. آنتی اکسیدان‌ها به رشد کلاژن کمک می کنند، کلاژن سبب الاستیسیته پوست شده و آن‌را سالم و صاف و جوان نگه می‌دارد.

۲٫ جلوگیری از تشکیل آب مروارید

سلامتی چشم معمولا توسط اکثریت افراد نادیده گرفته می‌شود؛ زیرا شما در تمام طول روز از صفحه نمایش کامپیوتر چشم برنمی‌دارید، قبل از رفتن به رختخواب تلفن هوشمند خود را کنار نمی‌گذارید، دیر می‌خوابید، این عوامل به کاهش سلامت چشم می‌انجامند، که به نوبه خود منجر به بیماری و ناراحتی طولانی مدت خواهند شد. در حالی که مصرف ویتامین E می‌تواند در این زمینه شگفت انگیز باشد زیرا ممکن است چشم شما را از ابتلا به بیماری‌ آب مروارید محافظت کند. مطالعات متعددی در این زمینه ثابت کرده است که همراه با لوتئین و زاکسِنتین، ویتامین E  در به تأخیر انداختن آب مروارید و دژنراسیون ماکولا اولیه می‌تواند به‌خوبی مؤثر واقع شود.

۳٫ بهبود عملکرد شناختی

با وجود رایج بودن از دست دادن حافظه و کاهش شناخت در سالخوردگی، هنوز هم امیدواری برای کنترل و به تأخیر انداختن آن وجود دارد، می‌توانید این مشکلات عصبی را با مصرف رژیم غذایی حاوی ویتامین E به‌ تأخیر بی‌اندازید. بر اساس یک مطالعه که اخیراً انجام گرفته، ویتامین مذکوردر درمان بیماری آلزایمر مفید است.

۴٫ بسیار عالی برای سلامت قلب و عروق

بیماری‌های قلبی بسیار دلهره آور هستند و باید آن‌ها را به اندازه کافی و به موقع کنترل کرد. سهل انگاری ناچیز در چنین مواردی می‌تواند شما را به مشکلات شدید قلبی عروقی مبتلا کند. در این مورد، ویتامین E به‌خوبی عمل می کند و نه فقط شریان‌های قلب را سالم نگه می‌دارد، بلکه باعث کاهش شانس ایجاد مشکلات قلبی در آینده می‌شود. گفته شده است که بهبود و گسترش رگ‌های خونی برای جریان خون مناسب در بدن بسیار مهم است.

۵٫ مبارزه با التهاب استئوآرتریت

ویتامین E یک ویتامین قدرتمند است که بدن ما برای عملکرد بهتر به آن بسیار نیازمند است. به استثنای سایر مزایای شگفت انگیز سلامتی، می‌توانید التهاب استئوآرتریت را با آن درمان کنید. برای کاهش درد و سوزش ناشی از این التهاب در مفاصل مؤثر تشخیص داده شده است. یک مطالعه به این نتیجه رسیده است که افراد مبتلا به التهاب استئوآرتریت می‌شوند، با مصرف مکمل ویتامین E با ۶۰۰ واحد در روز تنها به مدت ۱۰ روز می‌توانند کاهش چشمگیری در این التهاب و بیماری را تجربه کنند.

مطالب مرتبط
منبع
naturalfoodseries
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن