پزشکیسلامت باش

ویتامین B12 چه فوایدی برای بدن ما دارد

ویتامین B12 برای سیستم‌های بدن و عملکردهای مربوط به آنها بسیار مهم است. آمارها نشان می‌دهند کمبود ویتامین B12 یکی از مسائل مهم بهداشتی و سلامتی در افرادی است که در قسمت‌های فقیر نشین جهان مانند آمریکای جنوبی و آفریقا زندگی می‌کنند.

ویتامین B12

این ویتامین در کاهش خستگی و افزایش سطوح آدرنالین نقش موثری دارد. علاوه بر این، در حفظ بسیاری از عملکرد‌های متابولیکی بدن مانند تولید آنزیم‌ها، ترشح هورمون و روند سنتز DNA، که در تنظیم سیستم قلبی عروقی و عصبی ضروری است، نیز نقش مهمی ایفا می‌کند.

به علت نقش حیاتی آن در عملکرد بدن، کمبود آن می‌تواند به شکل علائم دردناک و ناراحت کننده بروز کند که شامل احساس خستگی و علائم اختلالات خلقی مانند افسردگی است. هنگامی که این علائم شروع می‌شود، کمبود آن در مراحل بعدی و با مشکلات شدیدتر تشخیص داده خواهد شد. تشخیص زود هنگام از طریق غربالگری خون امکان‌پذیر است.

ویتامین B12 در غذاهایی با منشأ حیوانی یافت می‌شود. منابع گیاهی دارای این ویتامین به شکل طبیعی وجود ندارد، مگر اینکه به صورت ژنتیکی اصلاح شده باشند. منابع این ویتامین شامل انواع گوشت، تخم پرندگان و فرآورده‌های لبنی می‌باشد. در اینجا برخی از مزایای استفاده از غذاهای غنی از ویتامین B12 را بیان خواهیم کرد، برای دانستن آن‌ها با ما همراه باشید.

این مطلب را نیز بخوانید: فواید شگفت انگیز ویتامین H (قسمت اول)

انرژی بیشتر

این ویتامین برای انجام فرآیندهای متابولیک به علت نقش آن در تبدیل کربوهیدرات‌های پیچیده به زنجیره‌های ساده گلوکز برای به دست آوردن انرژی در داخل بدن ما بسیار مهم است. این امر علت و چگونگی اغلب خستگی‌های ناشی از کمبود ویتامین B12  را توضیح می‌دهد. سیستم عصبی نیازمند ویتامین B12 برای ایجاد سیگنال مؤثر توسط نوروترانسمیترها و برای زمانی است که عضلات نیاز به قرار کردن ارتباط و تأمین انرژی دارند. این مکانیسم چیزی است که اجازه می‌دهد بدن شما ساده‌ترین وظایف خود را بدون احساس خستگی و به سرعت انجام دهد.

کاهش خطر ابتلا به بیماری های نورودژنریتیو

هنگامی که بدن دچار کمبود این ویتامین باشد، اعصاب نمی‌توانند فرآیندهای شناختی را به خوبی انجام داده و در نتیجه، تداخل مغزی و روانشناختی مانع پیشرفت شناختی خواهد شد. اهمیت ویتامین B12 برای شناخت این است که از فعالیت مخرب سیستم دفاعی بدن بر مغز و اعصاب جلوگیری می‌کند، این امر اهمیت آن‌ را در کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر نشان می‌دهد که مشخصه آن از دست دادن حافظه به مرور زمان و به شکل مزمن است.

ایجاد و بهبود حال خوب

ویتامین B12 به عنوان عامل اصلی رژیم غذایی است که توانایی تنظیم سیستم عصبی را دارد. با دریافت کافی آن، شانس ایجاد اختلالات خلقی مثل افسردگی و اضطراب را کاهش می‌دهید. همچنین، برای تولید ترکیبات خاص که به کاهش سطح بالای استرس ذهنی و حفظ عملکرد عصبی کمک می‌کند، ضروری است.

قلب سالم

بیماری قلبی یکی از نگرانی‌های مهم سلامتی است که افراد در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به طور یکسان با آن مواجه هستند. این موضوع مهم است، زیرا ویتامین B12 برای حفظ سیستم قلبی عروقی سالم اهمیت دارد. افزایش سطح هورمون هموسیستئین به بدن آسیب می رساند، زیرا می‌تواند به عروق خونی آسیب رسانده و به وقوع بیماری‌های مرگبار مانند ترومبوز وریدی و آترواسکلروز منجر شود. این ویتامین بخشی از تنظیم سطوح این هورمون در خون را بازی می‌کند.

پوست و موی زیبا

به دلیل نقش این ویتامین در فرآیندهای متابولیک، بدیهی است که تولید بهینه سلول‌های بدن به شدت تحت تأثیر آن قرار دارد. از آنجا که مو و پوست نتایج تولید دائمی سلول‌های سالم هستند، پس اثر وجود مقدار کافی و فعالیت مناسب ویتامین مذکور در تأمین سلامت آنها مؤثر است. بهبود پوست با کاهش علائم ناسالم مانند قرمزی، چربی یا خشکی بیش از حد و التهاب مشاهده می‌شود. مصرف غذاهایی که حاوی این مواد مغذی است، منجر به ایجاد مو و فولیکول‌های قوی آن و پیشگیری از چین و چروک زودرس پوست و سفیدی و ریزش مو می‌گردد.

بهبود فرآیندهای گوارش

از آنجایی که تولید آنزیم‌های ضروری فرآیند هضم حیاتی است، ویتامین B12 به فرآیند گوارش کمک می‌کند که با شکستن ترکیبات پیچیده به ترکیبات محلول و ساده‌تر جذب آنها برای بدن راحت‌تر صورت پذیرد. حفظ باکتری‌های سالم در سیستم گوارش و جلوگیری از نابودی آنها و همچنین حذف باکتری‌های مضر و تامین توازن باکتری سالم در سیستم گوارش از وظایف مهم این ویتامین است که مانع پیشرفت بیماری‌هایی مانند بیماری التهابی روده می‌شود.

مفید برای بارداری

با توجه به اهمیت ویتامین B12 برای سنتز DNA، این ماده مغذی برای رشد سالم نوزاد حیاتی است و به عبارتی آن‌ را تضمین می‌کند. رشد ذهنی و فیزیکی جنین با وجود سطح کافی و سالم ویتامین B12 و فولات در بدن مادر حفظ می‌شود. علاوه بر این، در طول چند بارداری، انتظار می‌رود برای مادران به طور فزاینده‌ای مفید باشد، زیرا به آنها کمک می‌کند تا فعالیت‌های خود را بدون خستگی زیاد ادامه دهند، زیرا وزن آنها به شدت افزایش یافته و در انجام فعالیت‌های معمول کمی سخت می‌شود.

تقویت سیستم ایمنی بدن

تحقيقات بيشتر، بر اثرات ويتامين B12  بر سيستم ايمني و نقش آن در جلوگيري از انواع خاص سرطان متمرکز است، که در صورت وجود فولات، این تأثیر افزایش می‌یابد. تحقیقات اولیه به طور فزاینده‌ای همبستگی بین درصد ویتامین B12  و کاهش خطر ابتلا به سرطان و کاهش رشد سرطان را نشان می‌دهد و این امر به دلیل نقش آن در تأمین سیستم ایمنی سالم بدن است.

تولید سلول‌های قرمز خون

نقش دیگر ویتامین B12  تولید گلبو‌ل‌های قرمز خون است که حمل اکسیژن از طریق خون را به عهده دارند. کاهش تعداد گلبول‌های قرمز به معنای پیشرفت یک بیماری خطرناک به نام کم خونی پرنیشیوز است که با خستگی مزمن مشخص شده و در آن فرد با کمترین فعالیت خسته می‌شود. پیشرفت این بیماری عوارض بسیار خطرناکی از جمله تغییر و تضعیف دریچه‌های قلب را به همراه خواهد داشت.

ویتامین B12 به عنوان ضد درد و ضد التهاب عمل می‌کند

اشکال خاصی از ویتامین B12 برای مدیریت درد ضروری است و بدون آن، بدن قادر به مقابله با درد نیست. مطالعاتی که در بیماران مبتلا به دردهای خاصی مانند پشت، گردن یا پاها انجام شده نشان می‌دهد که مصرف ویتامین B12 به طور چشمگیری شرایط آنها را بهبود می‌بخشد. مطالعات نشان می‌دهد که در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید نیز اثر مشابهی دارد و در نتیجه با تأمین مقدار مناسب ویتامین درد کمتری را تجربه خواهند کرد.

ناخن های سالم

یکی دیگر از نشانه‌های کمبود ویتامین B12 ناخن‌های ضعیف است که حتی یک فشار کوچک منجر به شکستن آنها می‌شود. این اتفاق به دلیل اثر این ماده مغذی برای فرایند تولید سلول‌ها است که اساساً نحوه تشکیل ناخن‌ها را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. مصرف غذاهایی که غنی از ویتامین B12  هستند باعث قوی‌تر شدن ناخن‌ها می‌گردد.

خط پایان

مزایای ویتامین B12 مطمئناً برای هر کسی تاثیرگذار و قانع‌ کننده است تا به دریافت مناسب و کافی آن در رژیم غذایی خود و از مواد غذایی مناسب بیشتر دقت کند. به این ترتیب، شما می‌توانید یک سبک زندگی سالم را برای خود انتخاب و توسعه دهید که اجازه می‌دهد بسیاری از فعالیت‌های بدنی را بدون مواجه شدن با خستگی انجام داده و لذت ببرید.

مطالب مرتبط
منبع
naturalfoodseries
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن