تناسب اندامسلامت باش

عادتهای صبحگاهی برای رسیدن به وزن ایده آل (قسمت دوم)

کاهش وزن ممکن است در کوتاه‌مدت غیرممکن باشد. با این‌ حال، برای از دست دادن چند پوند وزن، لازم نیست که یک کاملاً رژیم فعلی و شیوه زندگی خود را تغییر دهید. در حقیقت، ایجاد چند تغییر کوچک در وعده صبحانه‌ی شما می‌تواند به کاهش وزن کمک کند و آن را به‌آرامی پیش ببرید و موفق بشوید.

خودتان را وزن کنید

داشتن یک هدف و مقیاس و اندازه‌گیری هر روز آن می‌تواند یک روش مؤثر برای افزایش انگیزه و بهبود کنترل خود باشد. مطالعات متعددی نشان داده است کسانی که وزن خود را روزانه اندازه‌گیری کرده‌اند کاهش وزن بیشتری را نسبت به دیگران تجربه می‌کنند. به‌ عنوان‌ مثال، یک مطالعه در ۴۷ نفر نشان داد کسانی که روزانه خود را وزن کردند در فاصله زمانی شش ماه بیشتر از ۱۳ پوند (۶ کیلوگرم) نسبت به  کسانی که کمتر وزن خود را اندازه‌گیری می‌کردند وزن از دست دادند.

مطالعه دیگری نشان داد بزرگ‌سالانی که روزانه خود را وزن کردند، در طی یک دوره دوساله به‌طور متوسط ۹/۷ پوند (۴/۴ کیلوگرم) وزن از دست دادند، در حالی که، افرادی که یک‌بار در ماه خود را وزن کردند، با کاهش وزن ۴/۶ کیلوگرم (۱/۲ کیلوگرم) روبرو شدند.
اندازه‌گیری وزن هر روز صبح می‌تواند به کنترل وزن و داشتن رفتارهای سالم برای کاهش کمک کند. در یک مطالعه وسیع، ثبت وزن‌های مکرر و هرروزه با بهبود خویشتن‌داری همراه بود.  علاوه بر این، کسانی که اغلب وزن کرد خود را متوقف می‌کنند، احتمال بیشتری برای افزایش میزان مصرف کالری روزانه را دارند که سبب افزایش ناگهانی وزن این افراد می‌شود.

برای به دست آوردن بهترین نتایج، وقتی بیدار می‌شوید، خود را وزن کنید.  این کار را پس از رفتن به دستشویی و قبل از خوردن یا نوشیدن هر چیزی انجام دهید. علاوه بر این، به یاد داشته باشید که وزن شما ممکن است روزانه در نوسان باشد و می‌تواند توسط عوامل مختلفی تحت تأثیر قرار گیرد. تمرکز بر روی هدف بزرگ و به دنبال آن روند کاهش وزن به‌ طور کلی، به‌جای ثابت شدن در تغییرات روزبه‌روز و کوچک برای شما مؤثرتر خواهد بود.

بعضی اوقات آفتاب بگیرید

پرده‌ها را باز کنید و اجازه دهید مقداری از نور خورشید به اتاق‌تان راه یابد یا چند دقیقه در روز و بهتر است هر صبح  دقایقی را در آفتاب باشید زیرا ممکن است بتواند به کاهش وزن شما کمک کند. یک مطالعه کوچک نشان داده است که قرار گرفتن در معرض نور خورشید حتی در حد متوسط و در برخی از ساعت‌های روز می‌تواند بر وزن انسان تأثیر بگذارد. علاوه بر این، یک مطالعه حیوانی نشان داد که قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراءبنفش باعث کاهش نرخ افزایش وزن در موش‌هایی که دارای رژیم غذایی با چربی بالا بودند، می‌شود. قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز بهترین راه برای برطرف شدن نیازهای ویتامین D بدن انسان است.

برخی مطالعات نشان داده‌اند که رعایت الزامات ویتامین D می‌تواند به کاهش وزن و حتی جلوگیری از افزایش وزن کمک کند. در یک مطالعه بر ۲۱۸ زن با اضافه‌وزن زیاد و چاقی و مصرف یک یا دو بار مکمل‌های ویتامین D و  یک دارونما، در پایان مطالعه نشان داده شد افرادی که نیاز ویتامین D خود را برآورده کرده‌اند، به‌طور متوسط ۷ پوند (۳/۲ کیلوگرم) بیشتر از افرادی که دارای کمبود ویتامین D بودند وزن خود را از دست دادند. مطالعه دیگری بر ۴۶۵۹ زن مسن‌تر به مدت چهار سال و دریافت سطوح بالاتری از ویتامین D نشان داد که این ویتامین با کاهش و جلوگیری از افزایش وزن بیشتر در آنان ارتباط داشت. میزان نور خورشیدی که هر فرد نیاز دارد می‌تواند بر اساس نوع پوست، فصل و مکان متفاوت باشد . با این‌ حال، به‌ طور معمول همه‌ افراد می‌توانند از نور خورشید و با نشستن در خارج از خانه برای ۱۵-۱۰  دقیقه هر روز صبح بهره‌مند شود که تأثیر مثبتی در از دست دادن وزن خواهد داشت.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن