تغذیهسلامت باش

فواید دارچین ؛ ۱۰ مزیت سلامتی بخش تایید شده علمی آن (قسمت اول)

دارچین یک ادویه بسیار خوشمزه که هزاران سال است خواص دارویی با ارزش آن به‌شکل تجربی اثبات‌شده و اکنون علم مدرن تأیید کرده است که افراد به طور غریزی و برای سال‌های بسیار دور فواید دارچین را می‌شناختند.

۱٫ دارچین حاوی ترکیباتی با خواص دارویی قوی

دارچین یک ادویه، که از پوست داخلی درختانی به نام Cinnamomum تهیه شده است. از آن به عنوان یک ترکیب تاریخی که در طول تاریخ بسیار مورد استفاده بوده است یاد می‌شود، به‌طوری‌که در مصر باستان از آن به عنوان یک هدیه نادر و ارزشمند برای پیشکش کردن به پادشاهان در نظر گرفته می‌شده است. دو نوع اصلی دارچین شامل موارد زیر هستند:

  • دارچین Ceylon : به عنوان دارچین “حقیقی” شناخته شده است.
  • دارچین Cassia : امروزه متداول‌ترین شکل آن است که مردم معمولاً به عنوان دارچین به آن اشاره دارند و از آن استفاده می‌کنند.

دارچین با برش ساقه درخت دارچین پدیدار می‌شود و پوست درونی شاخه‌های گیاه است که پس استخراج، قطعات چوبی از روی آن حذف‌شده و هنگامی‌که خشک می‌شوند، نوار چرخشی به شکل رول مانندی را تشکیل می‌دهند که به نام دارچین میله‌ای شناخته شده و این میله‌ها می‌توانند به شکل پودر دارچین دربیایند و همان پودر دارچین معمولی است. بوی مشخص و طعم خاص دارچین به دلیل بخشی از چربی آن و  همچنین به علت وجود مقادیر زیادی از ترکیب شیمیایی به نام سینامالدئید درون آن است، این ترکیب مسئول بسیاری از اثرات قدرتمند دارچین در سلامت و متابولیسم بدن ماست.

۲٫ غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها

آنتی‌اکسیدان‌ها بدن را از آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. دارچین با آنتی‌اکسیدان‌های قوی مانند پلی‌فنول‌ها غنی شده است. در یک مطالعه که فعالیت آنتی‌اکسیدانی ۲۶ عصاره را باهم مقایسه کردند، دارچین به عنوان برنده‌ی کاملاً واضح مشخص شد، حتی فراتر از آن به عنوان یک  “غذای فوق‌العاده” شناخته شد و خاصیت آنتی‌اکسیدانی آن بیشتر از سیر و پونه‌کوهی بود. درواقع، این خاصیت در دارچین به حدی قوی است، که می‌تواند به عنوان یک نگه‌دارنده طبیعی مواد غذایی مورد استفاده قرار گیرد.

۳٫ دارای خواص ضدالتهابی بسیار قوی

التهاب در بدن و کنترل آن فوق‌العاده مهم است. دارچین به بدن ما در مبارزه با عفونت و جلوگیری از آسیب به بافت‌های آن کمک می‌کند، حتی در مواردی سبب بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده می‌شود. با این‌ وجود، التهاب می‌تواند هنگامی‌که در حالت مزمن (طولانی‌مدت) باشد علیه بافت‌های بدن هدایت و باعث ایجاد مشکلات جبران‌ناپذیری شود. دارچین می‌تواند در این زمینه نیز مفید باشد، زیرا برخی آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن فعالیت ضدالتهابی بسیار قوی دارند، که می‌تواند از بروز التهاب‌های مزمن جلوگیری به عمل آورد.

۴٫ کاهش‌دهنده خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی

دارچین با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی که شایع‌ترین علت مرگ زودرس جهان است ارتباط دارد. در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، یک گرم دارچین در روز اثر مثبتی بر تعداد و میزان نشانگرهای خون دارد. سطح کلسترول تام، کلسترول LDL و تری گلیسیرید را کاهش می‌دهد، در حالی که میزان کلسترول HDL در حد مناسبی باقی می‌ماند. اخیراً بررسی وسیعی انجام‌ شده که نقش دارویی دارچین را به‌خوبی نشان می‌دهد، در این مطالعه با مصرف فقط ۱۲۰ میلی‌گرم دارچین در روز می‌توان اثرات بسیار خوب آن‌را که در بالا ذکر شد دریافت کرد. همچنین دارچین  می‌تواند کلسترول HDL را افزایش دهد. در مطالعات حیوانی، دارچین منجر به کاهش فشارخون نشان داده‌شده است. در صورت ترکیب شدن تمامی این عوامل، خطر ابتلا به بیماری قلبی به‌شدت کاهش می‌یابد.

۵٫ فواید دارچین برای بهبود حساسیت به انسولین

انسولین یکی از هورمون‌های کلیدی بدن است که متابولیسم و مقدار مصرف انرژی را تنظیم می‌کند. همچنین برای انتقال قندخون از جریان خون و به سلول‌ها ضروری است. مشکل بسیاری از مردم این است که به اثرات انسولین مقاوم می‌شوند، که این وضعیت به عنوان مقاومت به انسولین شناخته شده و نشانه‌ای از شرایط جدی وقوع بیماری مانند سندرم متابولیک و دیابت نوع ۲ است. خبر خوب این است که دارچین می‌تواند به‌طور چشمگیری مقاومت به انسولین را کاهش دهد و به بهبود فعالیت این هورمون فوق‌العاده کمک کند. با کمک انسولین بدن فعالیت تنظیم قند و انرژی را به‌خوبی انجام داده و دارچین می‌تواند سطح قندخون را کاهش دهد، و ما را به نقطه‌ی بعدی که همان تنظیم انرژی است هدایت کند.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن