تغذیهسلامت باش

عصاره چای سبز ؛ ۱۰ مزیت استفاده از آن (قسمت سوم)

چای سبز یکی از رایج‌ترین انواع چای در جهان است. عصاره چای سبز شکل تغلیظ یافته آن است و تنها یک کپسول حاوی مقادیر مشابه مواد تشکیل‌ دهنده فعال شبیه به یک فنجان معمول چای سبز است.در این متن به بیان سایر مزایای عصاره چای سبز در ادامه قسمت اول و دوم آن می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

۸٫ بهبود عملکرد و بازیابی ورزشی

به نظر می‌رسد عصاره چای سبز در ورزش نیز مفید باشد، چراکه از طریق بهبود عملکرد ورزش و یا بهبود بازیابی می‌تواند به‌سلامت بدن ما کمک می‌کند. در حالی که ورزش دارای مزایای سلامتی بسیار زیادی است، اثبات شده است که باعث ایجاد استرس اکسیداتیو و آسیب به سلول‌های بدن نیز می‌شود. خوشبختانه، آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند کاتکین چای سبز می‌توانند آسیب سلولی را کاهش دهند و خستگی عضلانی را تسکین بخشد. در واقع، با یک مطالعه در ۳۵ مرد نشان داده شد که عصاره چای سبز همراه با تمرینات قدرتی برای ۴ هفته باعث تقویت فعالیت آنتی‌اکسیدانی بدن می‌شود.

علاوه بر این، ۱۶ نفر از افرادی که عصاره چای سبز را به مدت چهار هفته دریافت کردند، افزایش حفاظت در مقابل استرس اکسیداتیو ایجاد شده توسط تکرار فعالیت‌های بدنی با حداکثر سرعت دویدن را تجربه کردند. علاوه بر این عصاره چای سبز به نفع عملکرد ورزش (افزایش سرعت و توان ورزش) است. در یک مطالعه نشان داده‌ شده است که ۱۴ نفر از افرادی که عصاره چای سبز را به مدت چهار هفته مصرف کردند، توانستند فاصله (مسافتی ) را که همیشه می‌دویدند ۱۰٪ افزایش دهند.

۹٫ کمک به کاهش قندخون

اثبات شده است که کاتکین‌های موجود در چای سبز، به‌ویژه EGCG، باعث افزایش حساسیت به انسولین سلول‌های بدن و تنظیم تولید قندخون می‌شوند که هر دو می‌توانند سطح قند خون را کاهش دهند. یک مطالعه بر روی ۱۴ فرد سالم با یک ماده قندی و یک گرم چای سبز و یک دارونما و همان ماده قندی صورت گرفت که گروه مصرف‌کننده چای سبز بعد از ۳۰ دقیقه با تحمل بیشتر قند خون روبرو شدند و نتایج بهتری را نسبت به گروه دارونما نشان دادند
مطالعات دیگری نیز نشان دادند که مصرف عصاره چای سبز در افراد جوان سالم، حساسیت به انسولین سلول‌های بدن را ۱۳٪ افزایش می‌دهد. علاوه بر این، تجزیه‌ و تحلیل ۱۷ مطالعه نشان داد که عصاره چای سبز در کاهش سطح قند خون ناشتا مفید است. همچنین می‌تواند سطح هموگلوبین A1C که نشان‌ دهنده میزان قند خون در ۲-۳ ماه گذشته است را پایین بیاورد.

۱۰٫ اضافه شدن آسان عصاره چای سبز به رژیم غذایی

عصاره مایع می‌تواند در آب رقیق شود، در حالی که پودر را می‌توانید به‌ صورت مخلوط با مواد غذایی مورد علاقه خود ترکیب کنید. با این‌ حال، طعمی بسیار قوی دارد. دوز توصیه‌ شده برای مصرف عصاره چای سبز بین ۲۵۰-۵۰۰ میلی‌گرم در روز است.

این مقدار را می‌توان از ۳-۵ فنجان یا حدود ۱/۲ لیتر چای سبز دریافت کرد. اما مهم است که بدانید انواع مکمل چای سبز از نظر ترکیبات برابر با یکدیگر تولید نمی‌شوند. برخی از مکمل‌ها حاوی تنها عصاره برگ چای سبز خشک هستند، در حالی که برخی انواع دیگر حاوی اشکال جداگانه از یک یا چند کاتکین هستند. کاتکین که بیشترین ارتباط را با مزایای سلامتی عصاره چای سبز دارد، EGCG  است، بنابراین بهتر است اطمینان حاصل کنید مکملی را که مصرف می‌کنید حاوی این ماده شگفت‌ انگیز باشد. در نهایت، بهتر است عصاره چای سبز با غذا مصرف شود، زیرا عدم رعایت هر دو مورد توصیه‌شده یعنی استفاده بیش‌ از حد دوز توصیه‌ شده و مصرف آن با معده خالی ممکن است باعث آسیب جدی کبد شود.

خط آخر

با توجه به محتوای بالای آنتی‌اکسیدانی عصاره چای سبز، این ترکیب می‌تواند به نحوه مؤثری به بهبود سلامت بدن کمک کند. بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که عصاره چای سبز می‌تواند باعث کاهش وزن، تنظیم قند خون، پیشگیری از بیماری و بهبود عملکرد بدن شود. همچنین می‌تواند به حفظ سلامتی پوست و کبد، کاهش میزان چربی خون، تنظیم فشارخون و بهبود سلامت مغز کمک کند. می‌توان آن را به‌صورت کپسول، مایع یا پودر مصرف کرد. دوز توصیه‌ شده ۲۵۰-۵۰۰ میلی‌گرم در روز است و بهتر است با غذا مصرف شود. اگر می‌خواهید سلامت عمومی خود را بهبود ببخشید یا خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهید، عصاره چای سبز یک راه آسان برای افزودن آنتی‌اکسیدان‌های تقویت‌ کننده سلامتی به رژیم غذایی شماست.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن