تغذیهسلامت باش

عصاره چای سبز ؛ ۱۰ مزیت استفاده از آن (قسمت دوم)

چای سبز یکی از رایج‌ترین انواع چای در جهان است. عصاره چای سبز شکل تغلیظ یافته آن است و تنها یک کپسول حاوی مقادیر مشابه مواد تشکیل‌ دهنده فعال شبیه به یک فنجان معمول چای سبز است. در این متن به بیان سایر مزایای عصاره چای سبز در ادامه قسمت اول آن می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

۴ کمک به کاهش وزن

عصاره چای سبز غنی از کاتکین و حاوی مقادیر مناسب از کافئین است. به نظر می‌رسد که این ترکیبات مسئول خواص از دست دادن وزن چای سبز است. هر دو ترکیب کاتکین و کافئین با تنظیم هورمون‌هایی که می‌توانند ترموژنز را بهبود بخشد به کاهش وزن کمک می‌کنند. Thermogenesis فرآیندی است که بدن شما در طی آن کالری‌های دریافتی را برای هضم غذا و تولید گرما می‌سوزاند. چای سبز باعث افزایش این روند می‌شود و بدن شما سوزاندن کالری را به‌ طور مؤثرتر انجام می‌دهد، که می‌تواند باعث کاهش وزن شود. در یک مطالعه بر روی ۱۴ فرد و با مصرف یک کپسول حاوی مخلوطی از کافئین و EGCG  حاصل از چای سبز و عصاره گاروران قبل از هر وعده غذا و بررسی اثر و چگونگی سوختن کالری دریافتند که شرکت‌ کنندگان در ۲۴ ساعت به‌طور متوسط ۱۷۹ کالری بیشتر از حالت عادی می‌سوزانند.

۵ عصاره چای سبز سودمند برای کبد

کاتکین‌ها در عصاره چای سبز همچنین می‌توانند باعث کاهش التهاب ناشی از بیماری‌های کبدی مانند بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) شوند. یک مطالعه بر روی ۸۰ فرد مبتلا به  NAFLD با استفاده از ۵۰۰ میلی‌گرم عصاره چای سبز و یک دارونما روزانه و به مدت ۹۰ روز انجام گرفت،که گروه مصرف‌ کننده عصاره چای سبز میزان قابل‌ توجهی کاهش آنزیم‌های کبدی را نشان دادند که نشان‌ دهنده بهبود سلامت کبد است. جالب توجه است که، دوز توصیه‌ شده برای مصرف عصاره چای سبز بسیار مهم است، زیرا نشان داده‌ شده که استفاده از مقادیر زیاد و کنترل نشده آن برای کبد مضر است.

۶ کاهش خطر ابتلا به سرطان

نگهداری و سلامت از بافت‌ها و اندام‌های بدن شما با مرگ‌ سلولی و تعادل آن مشخص می‌شود.  سلول‌های اختصاصی به نام سلول‌های بنیادی سلول‌های جدید را برای جایگزینی سلول‌هایی که می‌میرند، تولید می‌کنند.  این پروسه سلول‌ها را فعال و سالم نگه می‌دارد. با این‌ حال، هنگامی‌که این تعادل مختل شود، سرطان ممکن است رخ دهد.  این زمانی است که بدن شما شروع به تولید سلول‌های نامنظم می‌کند و سلول‌های کهنه هنگامی‌ که باید از بین بروند، نمی‌میرند.

به نظر می‌رسد آنتی‌اکسیدان‌های موجود در عصاره چای سبز، به‌ویژه EGCG، اثرات مطلوبی بر تراز تولید سلول و مرگ آن‌ها دارند. یک مطالعه به بررسی اثرات مصرف ۶۰۰ میلی‌گرم کاتکین چای سبز در روز برای یک سال در بیماران مبتلا به سرطان پروستات پرداخت، که یافته‌های این تحقیق نشان داد، احتمال ابتلا به سرطان برای گروه مصرف‌کننده چای سبز ۳% در مقایسه با ۳۰٪ در گروه شاهد است.

۷ کمک به سلامت پوست

عصاره چای سبز به‌ عنوان یک مکمل مناسب برای پوست بکار برده شده است که به بهبود سلامت پوست کمک می‌کند. بررسی وسیعی در مورد اثر چای سبز بر پوست نشان داد که زمانی که عصاره چای سبز به طرق مختلف استفاده می‌شود، می‌تواند به درمان بسیاری از مشکلات پوستی مانند درماتیت، روزاسه و زگیل کمک کند. همچنین، به‌ عنوان یک مکمل، اثبات شده است که برای پیشگیری از پیری پوست و آکنه می‌تواند کمک کننده خوبی باشد.

برای مثال، یک مطالعه نشان داد که مصرف ۱۵۰۰ میلی‌گرم از عصاره چای سبز در روز به مدت چهار هفته منجر به کاهش قابل‌ توجهی در برجستگی پوست قرمز ناشی از آکنه می‌شود. علاوه بر این، به نظر می‌رسد هر دو روش به‌کارگیری یعنی به‌عنوان مکمل خوراکی و کاربرد موضعی عصاره چای سبز، به پیشگیری از بیماری‌های پوستی مانند از دست رفتن حالت الاستیک پوست، التهاب، پیری زودرس و سرطان ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه‌ی UV کمک می‌کند.

مطالعه‌ای بر روی ۱۰ نفر نشان داد که استفاده از کرم حاوی عصاره چای سبز برای پوست به مدت ۶۰ روز منجر به بهبود حالت الاستیک پوست می‌شود. علاوه بر این، در مطالعه دیگری نشان داده شد که به‌ کارگیری عصاره چای سبز برای پوست سبب کاهش آسیب پوستی شده است. بسیار جالب توجه است که، اضافه کردن عصاره چای سبز به محصولات آرایشی و بهداشتی به‌سلامت پوست با ارائه یک اثر مرطوب‌ کنندگی بسیار خوب کمک می‌کند.

 

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن