تغذیهسلامت باش

عصاره چای سبز ؛ ۱۰ مزیت استفاده از آن (قسمت اول)

چای سبز یکی از رایج‌ترین انواع چای در جهان است. عصاره چای سبز شکل تغلیظ یافته آن است و تنها یک کپسول حاوی مقادیر مشابه مواد تشکیل‌دهنده فعال شبیه به یک فنجان معمول چای سبز است.

مانند چای سبز، عصاره چای سبز یک منبع غنی و عالی از آنتی‌اکسیدان‌ها است.  عصاره چای سبز با طیف وسیعی از فواید سلامتی معتبر تصدیق شده است، ازجمله گسترش سلامت قلب، کبد و سلامت مغز، همچنین بهبود پوست و حتی کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان. علاوه بر این، بسیاری از مطالعات در مورد توانایی عصاره چای سبز برای کمک به کاهش وزن به چشم می‌خورند.  درواقع، در لیست بسیاری از محصولات کاهش وزن به‌عنوان یک عنصر کلیدی بکار می‌رود. این مقاله به بررسی ۱۰ مزیت عصاره چای سبز مبتنی بر مطالعات علمی اثبات شده می‌پردازد.

۱٫ دارای خواص آنتی‌اکسیدانی بالا

مزایای سلامتی عصاره چای سبز عمدتاً به دلیل محتوای آنتی‌اکسیدانی بالای آن است. آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کنند تا از آسیب‌های سلولی ناشی از رادیکال‌های آزاد جلوگیری شود.  این آسیب سلولی با پیری و فرسودگی سلول‌ها و رخ دادن چندین بیماری مرتبط است. آنتی‌اکسیدان‌های پلی فنولی به نام کاتکین‌ها اکثراً از آنتی‌اکسیدان‌های عصاره چای سبز هستند.

بر اساس مطالعات انجام‌شده در مورد مقادیر و انواع  آنتی‌اکسیدان‌های چای سبز اپيگلاکاتچين گالات (EGCG) در بين کاتکین‌ها در چاي سبز بيشترين مقدار را دارد و تصور می‌شود که بيشترين مزاياي سلامتي را به خود اختصاص دهد. مطالعات نشان داده‌اند که عصاره چای سبز ظرفیت آنتی‌اکسیدان بدن را افزایش می‌دهد و بدن را از استرس اکسیداتیو محافظت می‌کند.

به‌عنوان‌مثال، در یک مطالعه بر ۳۵ فرد مبتلابه چاقی، که ۸۷۰ میلی‌گرم عصاره چای سبز را به مدت هشت هفته مصرف کردند، ظرفیت آنتی‌اکسیدان خون آن‌ها به‌طور متوسط از ۱/۲ تا ۲/۵ میکرومول در لیتر افزایش یافت. عصاره چای سبز باعث افزایش ظرفیت آنتی‌اکسیدانی می‌شود که ممکن است به پیشگیری از مشکلات مختلف سلامتی ناشی از استرس اکسیداتیو کمک کند.

۲٫ ارتقاء سلامت قلب

استرس اکسیداتیو باعث افزایش چربی خون می‌شود که موجب التهاب در شریان‌ها می‌شود و منجر به فشارخون بالا می‌شود. خوشبختانه، آنتی‌اکسیدان‌های موجود در عصاره چای سبز می‌توانند باعث کاهش التهاب و فشارخون شوند. آن‌ها همچنین می‌توانند جذب چربی در سلول‌ها را مهار کنند و باعث کاهش میزان چربی خون شوند.

در یک مطالعه  بر ۵۶ فرد مبتلابه چاقی و فشارخون بالا، ۳۷۹ میلی‌گرم عصاره چای سبز به مدت سه ماه دریافت کردند و پس از این مدت کاهش معنی‌داری در فشارخون آن‌ها نسبت به گروه مصرف‌کننده دارونما نشان داده شد. علاوه بر این، آن‌ها کاهش قابل‌توجهی در میزان چربی خون، شامل کاهش‌تری گلیسیرید و کلسترول کل (تام) و LDL را تجربه کردند.

مطالعه دیگری در ۳۳ فرد سالم نشان داد که مصرف ۲۵۰ میلی‌گرم عصاره چای سبز به مدت هشت هفته باعث کاهش کلسترول کل بدن به میزان ۳/۹ درصد و کلسترول LDL به میزان ۴/۵ درصد می‌شود. با توجه به این‌که فشارخون و چربی خون بالا عوامل خطر برای رخ دادن بیماری‌های قلبی هستند، لذا تنظیم آن‌ها می‌تواند سلامت قلب را ارتقا دهد.

۳٫ عصاره چای سبز مفید برای مغز

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در عصاره چای سبز، به‌ویژه EGCG، برای محافظت از سلول‌های مغز و جلوگیری از اثر استرس اکسیداتیو بر آن‌ها بسیار مؤثر نشان داده‌شده است. این حفاظت می‌تواند باعث کاهش آسیب مغزی شود که می‌تواند منجر به کاهش ظرفیت ذهنی و رخ دادن بیماری‌های مغزی مانند پارکینسون، آلزایمر و زوال عقل شود.

علاوه بر این، عصاره چای سبز می‌تواند فعالیت فلزات سنگین مانند آهن و مس را کاهش دهد، که هر دو می‌توانند به سلول‌های مغزی آسیب برسانند، همچنین نشان داده‌شده است که با افزایش ارتباط بین قسمت‌های مختلف مغز به افزایش حافظه کمک می‌کند. در یک مطالعه بر ۱۲ فرد از نوشیدنی حاوی ۲۷/۵ گرم عصاره چای سبز و یک گروه  دارونما استفاده کردند، سپس، در حالی که شرکت‌کنندگان بر روی تست حافظه کار کردند، تصاویر مغزی آن‌ها برای ارزیابی عملکرد مغز گرفته شد، گروه مصرف‌کننده عصاره چای سبز در مقایسه با گروه دارونما افزایش عملکرد مغز و بهبود عملکردی کلی را نشان دادند.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن