پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

۱۰ عادت روزانه که به زندگی نظم می‌دهد

یک زندگی خوب از نظم و انضباط درکلیه کارها سرچشمه می‌گیرد، به همین دلیل است که معمولا افراد منظم زندگی بهتری نیز دارند. با ما در ادامه همراه باشید تا کارهایی را به شما معرفی کنیم که می‌تواند نظم زندگی شما را افزایش دهد.

افراد واقعاً منظم و دقیق، از اول، منظم به دنیا نیامده‌اند. آن‌ها برنامه‌هایی را در زندگی خود دنبال می‌کنند که سبب ایجاد نظم و انضباط مثال زندگی آنها می‌شود و در نهایت به موفقیت دست می‌یابند.

۱- نظم از طریق نوشتن کارها

همه‌ی ما کسی را می‌شناسیم که تمام تولدها و ارسال کارت‌های تبریک را به خاطر دارد. این نه جادوگری است و نه این‌گونه افراد از حافظه‌شان استفاده می‌کنند. تلاش برای به خاطر آوردن همه چیز، به شما کمک نمی‌کند تا منظم باشید. باید سعی کنید همه چیز را یادداشت کنید.یک خودکار و کاغذ، روش ما برای به خاطر آوردن کارهاست که ماندگارتر هم هست. می‌توانید از کامپیوتر و گوشی هوشمند هم استفاده کنید. اگر سعی کنید اطلاعات مهم و هرچه که باید به یاد بیاورید را در مغز خود نگه دارید، زندگی‌تان پیچیده‌تر خواهد شد. همه چیز را یادداشت کنید: لیست خرید خوار و بار، هدایای عید، چیدمان خانه، و تاریخ‌های مهم مثل قرار ملاقات‌ها و تولدها. به طور آزمایشی، بعد از ملاقات کردن افراد، بلافاصله اسمشان را یادداشت کنید. (البته طوری که نبینند). مطمئنم به این طریق اسامی بیشتری را به یاد خواهید سپرد.

۲- برنامه و مهلت زمانی تعیین کنید

افراد منظم وقت را تلف نمی‌کنند، آن‌ها می‌دانند که سازماندهی کارها ارتباط تنگاتنگی با بهره‌وری دارد. این افراد به طور روزانه و هفتگی برنامه‌ریزی می‌کنند. برای رسیدن به اهداف، مهلت زمانی تعیین می‌کنند و از همه مهم‌تر اینکه روی این برنامه‌ریزی پا فشاری می‌کنند. با سبک زندگی بهم‌ ریخته و نامنظم، شما فضا و زمان کافی برای تعیین مهلت و رسیدن به اهدافتان نخواهید داشت. برای امتحان این روش، به لیست خود نگاه کنید یا یک لیست تهیه کنید. کارهایی که می‌خواهید انجام دهید و اهدافی که می‌خواهید امسال به آن‌ها برسید را در این لیست یادداشت کنید. سپس بنویسید که برای رسیدن به این اهداف چه چیزهایی نیاز دارید.

۳- کارها را به تعویق نیندازید

هرچه بیشتر برای انجام کاری منتظر بمانید و آن را به تعویق بیندازید، سختی‌ها و مشکلات بیشتر می‌شود. اگر می‌خواهید زندگی‌تان استرس‌ها و سختی‌های کمتری داشته باشد، باید هرچه سریع‌تر برنامه‌ریزی انجام دهید. تلاش برای انجام کارها در اسرع وقت باری را از روی دوش شما بر خواهد داشت. به طور آزمایشی، به چیزی فکر کنید که باید در زندگی‌تان برایش برنامه‌ریزی کنید، آن را یادداشت کنید و بعد بنویسید که تا چه زمانی باید این کار را انجام دهید و چه چیزهایی برای انجامش لازم دارید. اگر می‌توانید همین حالا انجام دهید، شروع کنید.

۴- برای هر چیزی یک خانه (جای مشخص) در نظر بگیرید

اگر شما خانه‌ای نداشته باشید به راحتی گم می‌شوید. اینکه زندگی‌تان را سازماندهی و منظم کنید، به این معنی است که همه چیزتان را در جای درستش قرار دهید. افراد منظم، همه چیز را به صورت دسته‌بندی ‌شده و با استفاده از برچسب‌های مشخص، در جای خودش می‌گذارند. برای اینکه به راحتی به فضای ذخیره سازی خود دسترسی داشته باشید، نباید اجازه بدهید که این دسته‌بندی‌ها و ذخیره ‌سازی‌ها، بهم ‌ریخته و نامرتب شوند. برای پیدا کردن جا برای اشیا و اطلاعات، خلاق باشید. خیلی حواستان باشد: هیچ وقت دسته‌بندی و گروهی  به نام ” متفرقه” نداشته باشید. به طور امتحانی، جایی در خانه خود را انتخاب کنید که می‌توانید ساماندهی‌اش کنید. اگر چیزهای بهم ریخته‌ای آنجا هستند، آن‌ها را دسته‌بندی کنید. وقتی همه چیز مرتب شد، برای وسایل مشابه، یک خانه (جای مشخص) در نظر بگیرید، و این اشیاء را در جای خود قرار دهید. مثلاً جای مداد و خودکارتان باید در دسترس باشد و وسایل و ابزارهایی که به ندرت استفاده می‌کنید باید در جایی دور از چشم باشند.

۵- به طور منظم خانه تکانی کنید

هر هفته، زمانی را برای مرتب کردن اختصاص دهید. افراد خیلی منظم، مطمئناً هفته‌ای یک بار یا بیشتر،‌ برای نظم و ترتیب دادن به وسایل، در نظر می‌گیرند. اشیاء و وسایل، به خودی خود مرتب نمی‌شوند،‌بلکه باید مرتباً به آنها نظم بخشید. به برنامه زمانی خود نگاهی بیندازید و زمانی را برای این کار اختصاص دهید و انجامش دهید.

۶- فقط چیزهایی را که نیاز دارید نگه دارید

وسایل بیشتر یعنی به هم ریختگی بیشتر. افراد مرتب فقط چیزهایی را واقعاً نیاز دارند نگه می‌دارند. داشتن وسایل کمتر، باعث می‌شود که از آنها لذت بیشتری ببرید و احساس بهتری هنگام استفاده از آنها داشته باشید، به جای اینکه اجازه بدهید نصف وسایلی که دارید گرد و خاک بگیرند. آیا تا به حال پیش آمده که احساس کنید جایی برای نگهداری همه وسایلتان ندارید؟ به جای اجاره کردن یک انباری یا خریدن یک خانه بزرگ‌تر، از شر بعضی از وسایلتان راحت شوید. برای امتحان، اسم وسایلی که فکر می‌کنید واقعاً لازم دارید بنویسید. بعد لیست همه وسایلی را که دارید بنویسید. اگر لیست متعلقاتتان خیلی بیشتر از لیست نیازهایتان است، پس وقت مرتب کردن است.

۷- بدانید که کجا باید وسایل اضافی‌تان را حذف کنید

هر کاری که می‌توانید برای راحت شدن از شر وسایل اضافی انجام دهید. وسایل کمتر یعنی به هم ریختگی کمتر. وسایل اضافی را به فروشگاه‌های صرفه اقتصادی، اهدا کنید. آن‌ها را در ای-بی یا سایت‌های فروش کالاهای دست دوم به فروش برسانید. به مرکز بازیافت بروید و بعضی از وسایلتان را به آنجا ببرید. در منزلتان حراجی راه بیندازید. جایی برای راحت شدن از دست چیزهای اضافه پیدا کنید. به طور آزمایشی، قسمتی از خانه‌تان را برای تمیز کردن انتخاب کنید. از قفسه‌ها، دراورها، و جعبه‌ها شروع کنید. هر چیز غیرضروری که پیدا می‌کنید، کنار بگذارید. وسایلی را که  ممکن است نگه دارید و بعداً شاید آنها را بیرون بیندازید در یک گوشه بگذارید و  وسایلی که همین الان می‌خواهید دور بریزید در گوشه‌ای دیگر جمع کنید. سپس راهی پیدا کنید تا هرچه سریع‌تر وسایل دورریختنی را بیرون ببرید.

۸- از خریدهای بی‌دلیل و حراجی‌ها دوری کنید

شما چیزهایی را که لازم نداشتید را حذف کردید. آیا آنها را با خریدهای جدید جایگزین می‌کنید؟ به جای خرید بدون برنامه، یادداشت کنید که دقیقاً چه چیزهایی نیاز دارید و فقط آن‌ها را بخرید. افراد دقیق  و منظم هیچ وقت فریب تبلیغات را نمی‌خورند. خرید اجناس بیشتر منجر به هم ریختگی بیشتری می‌شود. برای تمرین، بدون پول به بازار بروید. فقط به همه‌ی آن چیزهایی نگاه کنید که اگر کیف پول همراهتان بود آنها را می‌خریدید. اگر چیزی پیدا نکردید، خوش به حالتان! اگر فهرستی تهیه کردید، آن را نگه دارید و یک ماه بعد به آن نگاه کنید، اگر هنوز هم لازمشان داشتید حالا خرید کنید.

۹- مسئولیت‌ها را به دیگران هم محول کنید

یک زندگی واقعاً برنامه‌ریزی شده، پر از مسئولیت‌ها، قرار ملاقات‌ها و ضرب‌الاجل‌های بیش از حد نیست. در واقع،  در چنین زندگی منظمی، هر مسئله‌ی استرس‌زایی به آرامی برنامه‌ریزی شده و سر جایش قرار دارد. به لیست کارهایی که باید انجام دهید نگاهی کنید یا فهرستی تهیه کنید. موردی را پیدا کنید که می‌توانید حذفش کنید یا انجامش را به شخص دیگری بسپارید. حالا احساس می‌کنید که استرسی که برای انجامش داشته‌اید از بین رفته است.

۱۰- سخت کار کنید

کمی تلاشتان را بیشتر کنید. در واقع هر وقت که لازم است تلاش بیشتری انجام دهید. وقتی بعضی از مسئولیت‌ها را به دیگران محول کردید و برنامه‌ریزی انجام دادید، سپس باید برنامه‌ای از کاری که می‌خواهید انجام دهید،  و زمانی که دارید، تهیه کنید. منظم بودن، همیشه کار راحتی نیست. این به تلاش و کار سخت شما نیاز دارد. اگر سخت‌تر تلاش کنید بعداً می‌توانید از زندگی مرتب و بدون آشفتگی خود لذت ببرید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن