پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

آیا نیروی اراده برای رسیدن به یک هدف کافی است؟ ( قسمت اول)

نیروی اراده همان توانایی کنترل و رد کردن خواسته‌ها و عادات بد و مضر است. نیروی اراده به انسان این امکان را می‌دهد که بتواند تصمیمات قاطعی بگیرند و با استقامت و صبر برای رسیدن به موفقیت در اجرای آن تصمیمات، نهایت تلاش خود را انجام بدهند.

رفتار دانش آموزان در مدرسه می‌تواند مثال خوبی از نیروی اراده باشد. معلم از دانش آموزان خود انتظار دارد که تمام توجه‌شان را روی درس و کتاب خود بگذارند و از همان ابتدا، همه دانش آموزان اهمیت این موضوع را درمیابند و تمام سعی خود را می‌کنند تا روی درس تمرکز کنند و حواسشان پرت نشود. در اینجا می‌توانید نیروی اراده را به‌خوبی مشاهده کنید. باید بدانید که در عصر حاضر، نیروی اراده، یک عنصر مهم برای رسیدن به موفقیت شناخته‌ شده است. اما آیا همیشه این‌گونه بوده است؟


این مطلب را نیز بخوانید: ۱۰ روش بهبود مدیریت زمان


چگونه می‌توانیم باور داشته باشیم که داشتن نیروی اراده قوی منجر به موفقیت ما می‌شود؟

انسان‌های نخستین در قرون باستانی هیچ نیازی به اراده و تصمیم‌گیری نداشتد، در عوض تمام‌کارهای خود را به‌صورت غریزی انجام می‌دادند. تمام هدف انسان‌های نخستین زنده ماندن بود و غریزه طبیعی، آن‌ها را به سمت این هدف هدایت می‌کرد. اما در تمدن‌های تکامل‌ یافته، بشر امروزی می‌خواهد که همه‌ چیز قانونمند و منظم باشد و برای دستیابی به این هدف، شروع به ایجاد قوانین کرد تا همه انسان‌ها از آن پیروی کنند. مفهوم‌هایی مثل تقوا و خودساخته شدن و قدرت اراده و اختیار هم به خاطر همین قوانین به وجود آمده‌اند.

در اواخر دهه ۱۹۶۰ تا اوایل ۷۰ میلادی، آزمایشی توسط یکی از اساتید روانشناسی دانشگاه استنفورد به نام Walter Mischel انجام شد که به آزمایش Marshmalow (نوعی شیرینی) معروف است و ثابت کرد که اراده، کلید اصلی موفقیت است. موضوع این آزمون روانشناسی راجع به نقش پاداش بیشتر، بر رضایت بود و در عین سادگی بسیار تأمل‌برانگیز بود. در این آزمایش که بر روی تعدادی از کودکان خردسال انجام می‌شد، دو گزینه پیش رویشان قرار گرفت و به آن‌ها گفته شد که یا همین حالا می‌توانند یک عدد مارشملو بخورند و یا بیست دقیقه صبر کنند و پس از بیست دقیقه یک عدد مارشم لوی اضافی دریافت خواهند کرد.

نتیجه این آزمون بسیار شگفت‌ انگیز بود. این آزمایش نشان داد کودکانی که قادر بودند مقداری صبر کنند تا دو عدد شیرینی دریافت کنند، در آینده زندگی بهتر و باکیفیت‌تری نسبت به کودکانی داشتند که قادر به صبر کردن نبودند و در لحظه مارشملو را می‌خواستند. نتایج شگفت‌انگیز این آزمایش، باعث شد که دنیا بر سر نیروی اراده تأکید بیشتری داشته باشد و داشتن اراده را یکی از مهم‌ترین ارکان اصلی رسیدن به موفقیت بداند. امروزه، می‌توان گفت که قدرت اراده بسیاری از کارهایی که ما انجام می‌دهیم را، کنترل می‌کند و فقط بخش کمی از کارها هستند که به‌صورت غریزی انجام می‌شود.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن