پزشکیسلامت باش

دوره شیردهی و بازگشت حالت طبیعی بدن زنان بعد از زایمان

بدن زنان بعد از زایمان، با تغییر و تحولات زیادی رو به رو می‌شوند. زنان بعد از زایمان شیردهی را آغاز می‌کنند در این دوره دوباره عادت‌های قاعدگی در آنها آغاز می‌شود. بدون شک بدن افراد مختلف واکنش‌های متفاوتی بعد از زایمان از خود نشان می‌دهد، این واکنش‌ها در همه افراد یک شکل و کاملاً شبیه به هم نیست. در این مقاله به بررسی کامل بدن زنان بعد از زایمان و تصورات غلط رایج در بین آنها در دوره شیردهی می‌پردازیم.

دوره شیردهی

یکی از تغییرات مهم بدن زنان بعد از زایمان، آغاز شدن دوران شیردهی است، تغذیه نوزاد با شیر مادر می‌تواند تمام فعالیت‌های مادران را تحت تأثیر قرار دهد. دوران شیردهی مادران به نوزاد که معمولاً تا شش ماهگی به عنوان غذای اصلی نوزاد و بعد از آن تا دوسالگی به عنوان کمک غذا ادامه دارد، مادران را مجبور می‌کنند شبانه روز وقت خود را برای نوزادان قرار دهند در این دوران ممکن است مادران دچار کمبود خواب شده یا از گرفتگی عضلات شکایت کنند. درد در پستان مادران به دلیل شیرهی نیز می‌تواند موجب ناراحتی مادران شود. در دوران شیردهی ممکن است بدن مادران به دلیل تغییر و تحول موجود در آن و تغییر در میزان هورمون‌های بدن هنوز به شرایط اول خود برنگشته باشد. در برخی افراد تخمک گذاری تا چند ماه صورت نمی‌گیرد به همین دلیل ممکن است تا چند ماه اول زایمان دچار قاعدگی نشوند، اختلال در قاعدگی در دوران شیردهی دلایل گسترده‌ای دارد؛ اما در اکثر افراد یک ماه بعد از زایمان قاعدگی شروع می‌شود. توجه داشته باشید تغذیه نوزادان با شیر مادر هیچ تضمین ندارد که تخمک گذاری را متوقف کند.

شروع قاعدگی چه مدت بعد از زایمان رخ می‌دهد؟

بعضی از مادران تصور می‌کنند، بعد از زایمان می‌توانند از دوران قاعدگی تا مدت‌ها رها شوند و این فرصت را برای خود یک تفریح بزرگ می‌دانند. در صورتی که این موضوع اصلاً واقعیت ندارد. معمولاً مادران یک تا سه ماه بعد از زایمان ریتم طبیعی قاعدگی خود را تکرار می‌کنند، این قاعدگی‌ها باید مانند دوران قبل از بارداری منظم باشد. اگر شما یک مادر هستید که با گذشت سه ماه از تولد نوزاد خود هنوز قاعدگی شما شروع نشده است باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید، تا پزشک با بررسی سیکل‌های قبلی عادت ماهانه‌ای شما مشکل را بررسی کند. تصور غلط در مورد عدم تخمک گذاری در دوران شیردهی باعث می‌شود که بسیاری از زنان شیرده در این دوران، با بارداری ناخواسته شگفت زده شوند. بعد از زایمان ممکن است میزان خونریزی تغییر کرده باشد و این مقدار کم یا زیاد شود، این نکته اصلاً ناراحت کننده نیست، نکته اول برگشت دوران قاعدگی و بعد از آن تنظیم شدن سیکل قاعدگی است، اگر بعد از گذشت چند ماه از زایمان سیکل قاعدگی منظم نشده است و یا خونریزی به شکل نامنظم بعد از دو یا سه دوره بسیار شدید است تا جایی که در هر یک ساعت یک پد خیس می‌شود، باید برای بررسی بیشتر رحم و بیماری‌های رحمی به پزشک مراجعه نمایید.

نکته

معمولاً چند ماه بعد از زایمان، سیستم بدن زنان باید به دوران قبل از بارداری برگردد، سیکل قاعدگی منظم و رحم کوچک شود. حداکثر سه ماه بعد از زایمان و شروع شیردهی باید سیکل قاعدگی آغاز و بعد از چند ماه منظم شود. همچنین کاهش وزن در زنان باید به شکل محسوس مشاهده شود. عدم قاعدگی و بزرگ ماندن شکم می‌تواند دلیل بارداری ناخواسته بلافاصله بعد از زایمان باشد. البته باقی مانده بخشی از جفت در رحم زنان نیز می‌تواند دلیل بزرگ ماندن شکم و ناراحتی‌های بعد از زایمان باشد، پس تنها سه ماه به بدن فرصت دهید تا به شرایط اول برگردد در غیر این صورت برای بررسی علائم غیرطبیعی ماندن بدن به پزشک مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط
منبع
babycenter
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن