پزشکیسلامت باش

پسوریازیس چیست؟ (قسمت دوم)

بیماری پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است که روی پوست شما تأثیر می‌گذارد. در پسوریازیس سلول‌های پوست خیلی سریع رشد می‌کنند. چرخه عمر افزایش‌یافته سلول‌های پوست موجب نشانه‌های مختلفی بر روی پوست می‌شود. با ما همراه باشید تا اطلاعاتی در خصوص این بیماری کسب کنید.

تأثیر پسوریازیس بر مفاصل

بیماری پسوریازیس در یک‌سوم افراد مبتلا با التهاب مفاصل همراه است. بیماری مفصلی مرتبط با پسوریازیس، آرتریت پسوریازیس نامیده می‌شود. بیماران ممکن است التهاب مفصلی (آرتریت) داشته باشد، هرچند که مفاصل دست، زانو و مچ پا بیشترین آسیب را متحمل می‌شوند. آرتریت پسوریازیس، نوع التهابی و مخرب آرتریت است و نیاز به دارودرمانی دارد تا از پیشرفت بیماری جلوگیری شود. میانگین سنی شروع آرتریت روماتوئید ۳۰-۴۰ سال است.

تأثیر پسوریازیس بر ناخن‌ ها

بیماری پسوریازیس ممکن است فقط در تعداد محدودی از بیماران ناخن‌ها را درگیر کند. معمولاً علائم ناخن‌ها همراه با علائم و نشانه‌های پوست و آرتروز است. معمولاً درمان بیماری پسوریازیس ناخن بسیار مشکل است. گزینه‌های درمان تا حدودی محدود هستند و شامل استروئیدهای موضعی قوی که در کوتیکول ناخن پایه اعمال می‌شوند، تزریق استروئیدها در کوتیکول ناخن پایه و داروهای خوراکی یا سیستمیک می‌باشند.

علائم و نشانه‌های پسوریازیس

علائم و نشانه‌های پسوریازیس پلاکی شامل تکه‌های برآمده و قرمز پوشش داده‌شده با یک‌لایه سفید نقره‌ای از سلول‌های پوست مرده می‌باشد. پسوریازیس پلاکی روی آرنج، زانو و پوست سر تأثیر می‌گذارد و اغلب خارش دارد. هرچند ممکن است قسمت‌های دیگر نیز درگیر شوند.

گاهي اوقات كشيدن يكي از فلس‌های كوچك سفيد خشك پوست موجب يك لكه خون خيلى كوچك روي پوست می‌شود. در پزشكي این‌ یک علامت خاص تشخيصي در پسوريازيس است كه علامت AUSPITZ ناميده می‌شود. بسیاری از بیماران مبتلابه پسوریازیس ناخن‌های غیرطبیعی دارند. ناخن‌های پسوریاتیک اغلب دارای حاشیه‌ای افقی سفید یا زرد در نوک ناخن به نام Onycholysis دفاعی هستند زیرا ناخن از پوست خارج می‌شود. اغلب نقاط کوچک در صفحه ناخن وجود دارد و ناخن زرد و خردشده است. پسوریازیس ناخن ممکن است با عفونت قارچی ناخن اشتباه گرفته شود.

پسوریازیس Guttate بعد از چند هفته بدون درمان، درمان شود. مرطوب‌کننده ها می‌توانند برای نرم شدن پوست استفاده شوند. پسوریازیس Guttate به نظر می‌رسد نقطه‌های کوچک، صورتی یا قطره بر روی پوست است. کلمه guttate از کلمه لاتین gutta است، به معنی کاهش. پسوریازیس Gutate به‌طورمعمول توسط استرپتوکوک (گلودرد استرپتوکوکی) ایجاد می‌شود و شیوع آن معمولاً دو تا سه هفته پس از گلودرد رخ می‌دهد.

پسوریازیس معکوس نوعی از بیماری‌های خود ایمنی است که بر روی پوست تأثیر می‌گذارد. علائم این بیماری در بخش‌هایی از بدن که چین‌وچروک دارد و بخش‌هایی از پوست که با یکدیگر اصطکاک دارند ایجاد می‌شود. پس پسوریازیس معکوس می‌تواند زیر بازوها، زیر سینه‌های زنان یا در ناحیه کشاله ران یا درون ران رخ دهد. لکه‌های التهابی ایجادشده توسط این بیماری به لمس حساسیت دارند. شما ممکن است احساس تحریک، خارش و یا هر دو را در مناطق که تحت تأثیر پسوریازیس معکوس قرار دارند داشته باشید. به علت مرطوب بودن محیط شکل‌گیری این فلس‌ها، احتمال بیشتری برای ایجاد عفونت مخمر در پوست وجود دارد. ضایعات قرمز به‌طورکلی قسمت‌های بسیار زیادی از مناطق مرطوب پوست را پوشانده است. پسوریازیس معکوس ممکن است با عفونت‌های قارچی، عفونت‌های مخمر، بثورات آلرژیک یا عفونت‌های باکتریایی اشتباه گرفته شود.

پسوریازیس پوسچولار فرم نادری از بیماری پوستی پسوریازیس است. ممکن است تاول‌هایی بر روی پوست ایجاد شود که پر از چرک است و پوست قرمز شود. تاول‌ها ممکن است در کل بدن و یا در نواحی کوچکی وجود داشته باشد. افراد مبتلابه این اختلال ممکن است دچار تب، لرز، خارش شدید، کم‌آبی بدن و خستگی شوند. این اختلال می‌تواند در اثر عفونت، مواجه با نور، برخی داروها و یا بارداری ایجاد شود. در برخی موارد، علت آن آشکار نیست.

پسوریازیس اریترودرمیک بدترین و شدیدترین نوع پسوریازیس است که به‌صورت نامنظم در سراسر پوست تمام بدن و به‌صورت حاد ظاهر می‌شود. در پسوریازیس اریترودرمیک ۹۰ درصد سطح پوست بدن قرمز می‌شود و نیاز به درمان فوری دارد. در این نوع پسوریازیس تمام بدن را دانه‌های قرمزرنگ که به نظر می‌رسد پوست‌انداخته‌اند پوشانده است که می‌تواند باعث خارش یا سوختگی شدید گردد. بیماران اغلب احساس سرما می‌کنند.

اگر مبتلابه پسوریازیس پوست سر باشید، روی سرخود با ناحیه‌های قرمز، خارش و پوسته سفیدرنگ مواجه می‌شوید. این مشکلات ممکن است از رستگاه مو فراتر روند و تمام پوست سر را فرابگیرند. علاوه بر این، ممکن است در موی خود و روی شانه‌های خود با پوسته‌های پوست مواجه شوید. به گزارش بنیاد ملی پسوریازیس، پسوریازیس پوست سر بیش از نیمی از افراد مبتلابه پسوریازیس را تحت تأثیر قرار داده است.

مطالب مرتبط
منبع
medicinenet
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن