تغذیهسلامت باش

رژیم غذایی گیاهخواری چه فوایدی دارد؟

یک رژیم گیاهخواری با مصرف بالای فیبر، اسیدفولیک، ویتامین ث و ای، منیزیم، چربی اشباع‌ نشده و فیتوکمیکال‌های بی‌شماری همراه است. این اغلب باعث می‌شود گیاهخواران کلسترول کمتر، لاغرتر و فشارخون پایین‌تری نسبت به دیگر افراد داشته باشند و همین امر خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها را در آنها از بین می‌برد.

مزایای گیاهخواری

۱٫ بهبود حال روحی و اخلاقی

اسید آرکیدونیک ماده‌ای است که معمولاً از منابع حیوانی رژیمی می‌آید و جای تعجب نیست که اسید آرکیدونیک زیادی در رژیم گیاهخواری موجود نیست. این امر می‌تواند مفید باشد، چراکه تحقیقات ارتباطی را میان اسید آرکیدونیک و اختلالات خلقی نشان داده است. محققان دانشگاه بندیکتین مطالعه‌ای را برای بررسی تأثیر محدودیت محصولات حیوانی و خلق‌ و خوی انجام دادند و تائید کردند که بهبود خلق‌ و خو در زمان خوردن گوشت، ماهی و مرغ بسیار محدود می‌شود. علاوه بر این، موسسه تحقیقات پزشکی و بهداشتی حرفه‌ای کرواسی نظرسنجی‌های سلامت روان را در میان گیاهخواران انجام داد و آن‌ها از مشکلات روانی بودند کمتری برخوردار بودند.

۲٫ بهبود علائم پسوریازیس

پسوریازیس، بیماری پوستی است که باعث قرمزی و التهاب پوست می‌شود و می‌تواند افرادی را که از آن رنج می‌برند، به‌ شدت ضعیف کند. با این‌ حال، بر اساس تحقیق منتشر شده از دانشگاه فدرال دو پرنامبوکوی برزیل، یک رژیم گیاهخواری می‌تواند نشانه‌های این بیماری را بهبود بخشد.

۳٫ کاهش بروز دیابت

با توجه به دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه لوما لیندا، رژیم گیاهخواری با کاهش قابل‌توجهی در بروز دیابت مرتبط است. اطلاعات منتشرشده توسط دانشکده پزشکی دانشگاه جورج واشنگتن نیز تائید کرده است که رژیم گیاهخواری مزیت‌های مهمی را برای مدیریت دیابت ارائه کرده است و حتی می‌تواند احتمال پیشرفت آن را به نصف کاهش دهد.

۴٫ کاهش خطر ابتلا به آب‌مروارید

تحقیق منتشر شده از گروه پزشکی بالینی نافیلد دانشگاه آکسفورد، نشان داده است که ارتباطی قوی میان خطر ابتلا به آب‌مروارید و رژیم غذایی وجود دارد؛ در این بین خطر بیشتر برای گوشت‌ خواران و کمترین خطر برای گروه‌های گیاهخوار است.

۵٫ کاهش خطر بیماری قلبی عروقی

طبق گزارش کلینیک تحقیقاتی دانشگاه JCU؛ ارتباطی میان رژیم گیاهخواری و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی وجود دارد. زیرا اکثر رژیم‌های گیاهخواری پر از غذاهای غنی از آنتی‌اکسیدان هستند. آنتی‌اکسیدان‌ها مولکول‌هایی هستند که می‌توانند آسیب‌های ناشی از استرس اکسیداتیو را ازجمله آترواسکلروز را کاهش دهند.

۶٫ کلسترول پایین در گیاهخواران

هیچ مزیتی در خوردن چربی حیوانات وجود ندارد. نباید تعجب کنید زمانی که آن را از رژیم‌تان حذف می‌کنید، اثرات مضر آن در زندگی سالم‌تان نیز حذف شود. پس از بررسی اثرات طولانی‌ مدت رژیم گیاهخواری، محققان کره‌ای به‌ راحتی نتیجه گرفتند که چربی بدن و میزان کلسترول در گیاهخواران نسبت به همه گونه‌ها کمتر است.

۷٫ کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی و چاقی

همیشه استثنا وجود دارد اما به‌ طور کلی، گیاهخواران در انتخاب غذای خود بسیار متعهد هستند و به‌ احتمال‌ زیاد غذاهایشان را مبتنی بر احساسات انتخاب می‌کنند. با توجه به گفته بیمارستان دانشگاه گنت در بلژیک، داشتن رژیم گیاهخواری خوب، راه مناسبی برای کاهش احتمال سکته مغزی یا چاقی است.

۸٫ کاهش خطر سنگ کلیه

مرکز پزشکی دانشگاه لانگون نیویورک گزارش می‌دهد که حذف مصرف پروتئین حیوانی به نفع مصرف سبزیجات، باعث افزایش pH ادرار می‌شود؛ در حالی‌ که pH کم ادرار با تشکیل سنگ کلیه مرتبط است.

۹٫ رژیم گیاهخواری می‌تواند همه نیازهای تغذیه‌ای شما را برطرف سازد.

اگر فکر می‌کنید گیاهخواران کمبود تغذیه‌ای دارند یا همیشه گرسنه‌اند، مجدداً فکر کنید! موضع رسمی انجمن تغذیه آمریکا این است که یک رژیم گیاهخواری جامع و به‌ خوبی طراحی‌ شده می‌تواند برای تمام سنین و مراحل زندگی از جمله نوزادی، سالمندی و حتی ورزشکاری مناسب باشد. سلامت خوب، کاهش بروز بیماری و مدیریت بهتر مشکلات سلامتی موجود از مزیت‌های رژیم گیاهخواری است.

مطالب مرتبط
منبع
globalhealingcenter
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن