پزشکیسلامت باش

دیابت نوع دو فقط یک بیماری نیست!

دیابت فقط یک بیماری که دو نوع دارد نیست، این مقاله خلاصه‌ای از تحقیقات جدید درباره دیابت است و می‌تواند انقلابی در تشخیص و درمان آن در آینده به وجود آورد.

دانشمندان مطالعات گذشته را که در مجموع روی ۱۴۷۷۵ بیمار دیابتی نوع یک و دو در سرتاسر سوئد و فنلاند انجام شد را  آنالیز کردند و دریافتند که این بیماران پنج بیماری متمایز و متفاوت را که شامل سه نوع شدید و دو نوع خفیف است، دارند.

بر طبق تحقیقات گروهی از اسکاندیناوی، بهتر می‌توان انواع مختلف دیابت را شناسایی و درمان کرد. این نتایج حتی روشی ساده‌تر برای پیشگیری از آن پیش روی پزشکان قرارداد. محقق ارشد Leif Groop از مرکز دیابت دانشگاه Lund در سوئد می‌گوید، ” شواهد نشان می‌دهد که درمان زود و به‌موقع این بیماری برای جلوگیری از عوارض کوتاه‌مدت آن ضروری است. با دقت بیشتر در تشخیص دیابت می‌توان دید مؤثری را در مورد چگونگی پیشرفت آن در طول زمان به دست آورد و قبل از پیشرفت آن می‌توان آن را پیش‌بینی کرده و عوارض آن را درمان کرد.

شش اقدام متفاوت در چهار مطالعه جداگانه انجام‌ شده است: سن تشخیص، شاخص BMI، کنترل قند خون بلندمدت، عملکرد سلول‌های تولید کننده انسولین در پانکراس، مقاومت به انسولین، و حضور اوتوآنتی‌بادی‌های خاص مربوط به دیابت خود ایمنی. بجای تقسیم ساده دیابت به دو نوع یک و دو، محققان با پنج بیماری متفاوت مواجهه شدند. یک نوع دیابت خودایمنی و چهار نوع دیگر زیرمجموعه‌های متمایز هستند. همه این پنج نوع از نظر ژنتیکی مجزا و بدون جهش مشترک هستند. محققان می‌گویند، این شواهد کافی است تا ما به این پنج بیماری که بر سیستم مشترکی اثر می‌گذارند، به‌طور متمایز نگاه کنیم نه اینکه آن را یک بیماری بدانیم که در مراحل مختلف پیشرفت قرار دارد.

چگونه دیابت ها متفاوت هستند؟

یکی از سه شکل شدید دیابت مربوط به افرادی با مقاومت انسولینی بالاست که به‌طور چشمگیری با ریسک بالای بیماری کلیوی هستند. انواع خفیف آن بیشتر در سالمندان مشاهده شده است. می‌توان دید که این تمایز چگونه راه‌های مبارزه با دیابت را بهبود می‌بخشد، با شناسایی انواع بیماران درگیر و عوارض‌هایی که در معرض خطر آن قرار دارند، پزشکان می‌توانند دوره‌های درمان را برای هر بیمار و به‌طور منحصربه‌فرد مخصوص آن بیمار انجام دهند. درواقع محققان یافتند که بسیاری از بیماران درمان درست برای نوع خاص بیماری خود را دریافت نکرده‌اند.

در حال حاضر دیابت بیشترین رشد را در بین بیماری‌ها در جهان دارد، و متأسفانه گزینه‌های بیشتر مقابله با آن را به‌زودی نمی‌توان یافت. بیش از ۴۲۰ میلیون نفر در حال حاضر با این بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کنند. بین ۷۵ تا ۸۵ درصد از افراد مبتلا، دیابت نوع دو دارند که بدن توانایی تولید انسولین کافی برای مقابله با سطوح بالای مقاومت به انسولین را ندارد. محققان برخی محدودیت‌ها را نیز مورد توجه قراردادند: هنوز هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این پنج نوع دیابت دلایل متفاوتی دارند و این نمونه فقط شامل بیماران اسکاندیناوی مباشد، بنابراین مطالعه وسیع‌تری برای بررسی‌های بیشتر موردنیاز است.

Groop می‌گوید، ” دستورالعمل‌های درمانی موجود محدود به این واقعیت است که این دستورالعمل‌ها به کنترل متابولیسم بد در زمان پیشرفت بیماری پاسخ می‌دهند، اما ابزار لازم برای اینکه تشخیص دهند که چه بیمارانی نیاز به تشدید درمان دارند را ندارند”. این مطالعه ما را به‌سوی تشخیص بالینی مفیدتر سوق می‌دهد و یک گام مهم در راستای پزشکی دقیق و مؤثر در دیابت برمی‌دارد.

مطالب مرتبط
منبع
sciencealert.com
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن