پیشرفت شخصیپیشرفت کن

اگر میخواهید به اهداف خود برسید باید چند مهارت مهم را یاد بگیرید

در جهان همه چیز در حال تغییر است و ما برای موفقیت باید بر روی چیزهایی تمرکز کنیم که تغییر نمی‌کنند و اینجاست که مهارت‌های اصلی نقش بازی می‌کنند.  مهارت فراشناختی یک مهارت بالاتر است که اجازه می دهد تا مهارت های دیگر مورد استفاده و توسعه قرار گیرد. بنابراین اگر بتوانید این چند مهارت را مدیریت، می‌توانید تقریبا هر چیزی را در زندگی به دست آورید.

مهارت ایجاد عادت‌ها

به گفته ارسطو، ما همان چیزی هستیم که آن را بصورت مکرر انجام می‌دهیم یا به عبارت دیگر ما نتیجه عادت هایمان هستیم. بنابراین، خوب بودن یک فعالیت نیست بلکه یک عادت است. جیم رون نیز در موافقت خود با این گفته ارسطو بیان می کند که انگیزه باعث می‌شود که شما شروع به حرکت کنید و عادت چیزی است که شما از حرکت باز می‌دارد. به خوبی در همه جهان اهمیت عادت‌ها برای رسیدن به موفقیت به اثبات رسیده است و از کسب و کار گرفته تا آموزش عادت‌ها گفته شده است. اما به ندرت ما یاد می‌گیریم که چگونه عادت‌ها را بسازیم و با فرایند قدم به قدم انجام دهیم. بایدهای سالم و خوب را در خود ایجاد کنیم مثل عادت به نوشتن و خواندن و فکر کردن، این مهارت‌ها ابزارهای فوق العاده ارزشمندی در طول زندگی هر فردی هستند. عادات به شما آموزش می دهد تا یک عمل واحد را هر روز انجام دهید تا آنکه بخشی از وجود شما شوند.

مهارتیک عادت بنا به تعریف روانشناسی بر اساس دیکشنری مریام وبستر: «یک الگوی رفتاری است که با تکرار مداوم به دست می‌آید. یا می‌توان آن را نوعی مسئله‌ی فیزیولوژیکی دانست که خود را در قالب یک نظم مشخص به نمایش می‌گذارد و قدرت عملکرد را بالا می‌برد»

مهارت برداشتن قدم های کوچک

موفقیت حاصل مجموعه گام‌های کوچک، تکراری و قدم به قدم است. برای موفقیت باید خود را بپذیرم  و شخصیت خود را بشناسیم تا توانمند و شکست ناپذیر شویم. سپس باید اولویت‌های خود را تعریف کنیم و مطمئن شویم که این‌ها در بالاترین رده فهرست اولویت‌های روزانه مان قرار دارند. برای رسیدن به موفقیت و رسیدن به رویاهای بزرگ باید شایستگی آن را در خود ایجاد کنیم، زیرا شایستگی است که می‌تواند به شما توان به زبان آوردن، برنامه‌ریزی و تحقق این رؤیاها بدهد. برای رسیدن به اهداف باید روی آنها تمرکز کرد و قدم به قدم و با ثبات پیش برویم، برای اینکه بتوانیم شتاب پیشرفت خود را اندازه گیری کنیم باید ترتیبی برای انجام گام‌های رسیدن به اهداف داشته باشیم.

یادگیری را متوقف نکنیم و مدام به دنبال یادگیری چیزهای تاز و جدید باشیم این باعث می‌شود دانش ما در رسیدن به هدف مورد نظر افزایش پیدا کند و همچنین میزان موفقیت را بیشتر می‌کند. به یاد داشته باشیم، موفق‌ترین انسان‌ها همیشه دانشجو باقی می‌مانند. جان وودن، می‌گوید آنچه اهمیت دارد این است که پس از دانستن چیزی، چه درسی از آن می گیرید. این تفکر که موفقیت یعنی انجام کار بیشتر، درست نیست. برای اینکه تا بتوانیم زمان خود را بهتر مدیریت و کیفیت کار و میزان موفقیت را افزایش دهیم باید زمان کافی برای استراحت، تفکر و مراقبه اختصاص دهیم. به یاد داشته باشیم که کیفیت و کار سنجیده مهم‌تر از سرعت انجام آن است. باید چشم انداز نسبت به آینده داشته باشیم و برای آینده برنامه‌ریزی کنیم اگر نتوانیم چیزی را تصور کنیم نمی‌توانیم آن را انجام دهیم.

مهارت خودآگاهی

بسیاری از کتاب‌ها و مقالات امروز درباره خودآگاهی بسیار جار و جنجال به راه انداخته اند و آن را به عنوان یکی از قویترین مهارت‌های فراشناختی که فرد می‌تواند داشته باشد، ترسیم می‌کنند. از جمله تعریف‌های موجود برای خودآگاهی می‌توان به «آگاهی از اطلاعات حسی ورودی، افکار و عواطف خویش» اشاره کرد؛ لذا می‌توان نتیجه گرفت که مفهوم «من» در تعریف خودآگاهی اهمیت بسزایی دارد. خودآگاهی دارای دو لایه است. سطح صفر، سطحی است که شما خودآگاهی ندارید. در سطح ۱ شما دارای برخی از فراشناخت ها هستید (شما در مورد افکار خود فکر می‌کنید) و در مورد افکاری که در سر می‌اندیشید. در سطح ۲ شما در مورد مدل‌های ذهنی خودتون فکر می‌کنید.

یک مثال خوب این است که: یک فردی که از کار شما متنفر است در داخل اداره در جلو شما یک شوخی زننده  می‌کند و ممکن است شما عصبانی شوید و به محض اینکه به خانه برسید با همسرتان دعوا کنید. در سطح صفر فقط شما عصبانی می‌شوید. در سطح ۱ شما فکر می کنید که شاید من از همسرم عصبانی نیستم و این عصبانیت فقط نتیجه شوخی آن فرد است. در سطح ۲ شما متوجه می‌شوید که شما نیاز به پاسخ دادن یا عصبانی شدن از شوخی آن فرد نبوده است، فقط قبول می‌کنید که این فقط یک شوخی برای خندیدن بوده است و به روز خودتان ادامه می‌دهید.

خودآگاهی کمک می‌کند که به هر چیزی بهتر و سریع تر برسیم. خودآگاهی به اجتماعی‌تر و با شخصیت‌تر و حرفه‌تر شدن ما کمک خواهد کرد. در صورتی که بتوانیم آن را مدیریت کنیم می‌توانیم خیلی زود پاداش آن را دریافت کنیم. در دنیایی که تغییر در آن تنها چیزی که ثابت است، ما نیاز به پیدا کردن و تمرکز بر مهارت هایی داریم که تغییر نمی‌کنند. ما ۳ مهارت فراشناختی را تجربه کردایم که باید برای کسب مهارت در زندگی یاد بگیریم.

مطالب مرتبط
منبع
addicted2success
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن