پزشکیسلامت باش

گوش بیرونی را بهتر بشناسیم

گوش بیرونی قسمت خارجی گوش است که امواج صدا را جذب می‌کند و مستقیماً به داخل گوش می‌فرستد. در ادامه مطالبی درباره آناتومی گوش، قسمت‌های گوش بیرونی و عملکرد آن آمده است.

لاله گوش

لاله گوش چیست؟ لاله گوش تنها بخش مرئی گوش با شکل اسپیرالیک خاص خود است. اولین قسمت گوش است که نسبت به صدا واکنش نشان می‌دهد. عملکرد لاله گوش این است که به‌صورت نوعی کانال عمل می‌کند و صدا را مستقیماً وارد گوش می‌کند. بدون این کانال، امواج صدا مسیر مستقیم‌تری را به کانال شنوایی دارند. که در این صورت هم‌صدا از دست خواهد رفت و شنیدن آن بسیار سخت و دشوار خواهد شد. لاله گوش به دلیل اختلاف فشار داخل و خارج گوش، بسیار مهم است.

مقاومت داخل گوش بالاتر از قسمت بیرونی آن است چراکه هوای داخل گوش فشرده است و بنابراین در فشار بیشتری هم قرار دارد. برای اینکه امواج صدا در بهترین شکل خود وارد گوش شوند، مقاومت آن نباید بسیار بالا باشد. اینجا جایی است که لاله گوش با غلبه بر اختلاف فشار داخل و بیرون گوش، به انجام این کار کمک می‌کند. عملکردهای لاله گوش مانند نوعی پیوند متوسط عمل می‌کند که انتقال امواج صدا را سریع‌تر و کم آسیب تر می‌سازد و اجازه می‌دهد صدای بیشتری وارد کانال شنوایی شود.

کانال شنوایی

هنگامی‌که امواج صدا از لاله گوش عبور کردند، ۲ تا ۳ سانتی‌متر پیش از برخورد با پرده گوش، وارد کانال شنوایی می‌شوند، که همچنین به‌عنوان غشای تمپان شناخته می‌شوند. عملکرد کانال شنوایی، انتقال صدا از لاله گوش به پرده گوش است.

پرده گوش

پرده گوش چیست؟ پرده گوش (غشای تمپان)، غشایی است که در انتهای کانال شنوایی قرار دارد و شروع گوش میانی را نشان می‌دهد. پرده گوش به‌شدت حساس است و فشار امواج صدا باعث لرزش آن می‌شود. به‌منظور محافظت از پرده گوش، کانال شنوایی کمی خمیده است و باعث می‌شود حشرات، برای مثال، نتوانند به پرده گوش رسند. به‌طور هم‌زمان، جرم گوش که در کانال شنوایی است مانع ورود مواد ناخواسته‌ای همچون گردوخاک و حشرات می‌شود. علاوه بر حفاظت از پرده گوش، کانال شنوایی همچنان به شنیدن طبیعی که به‌طور خودکار ورود صدای انسان را کم‌وزیاد می‌کند، کمک می‌کند. به‌این‌ترتیب گوش برخی از ضعف‌های صدای انسان را جبران می‌کند و شنیدن و فهمیدن مکالمه عادی را ساده‌تر می‌سازد.

گوش میانی

گوش میانی بخشی از گوش است که میان پرده گوش و پنجره بیضی قرار دارد. گوش میانی صدا را از گوش بیرونی به گوش داخلی انتقال می‌دهد. گوش میانی متشکل است از سه استخوان: چکش (مالوس)، عصا (اینکوس) و شلاق(استیپس)، پنجره بیضی، پنجره گرد و لوله پورستاکی. پرده گوش بسیار نازک است و قطر آن ۸ تا ۱۰ میکرومتر است و با عضلات کوچکی کشیده می‌شود. فشار امواج صدا باعث لرزش آن می‌شود. لرزش‌ها به‌وسیله ۳ استخوان گوش میانی بیشتر به گوش داخلی منتقل می‌شوند. گوش شما به جِرم نیاز دارد. جرم گوش برای روان کردن پوست کانال شنوایی و انتقال گردوغبار و پوست مرده به خارج از گوش است.

گوش‌های بدون جرم، اصلاً خوب نیستند زیرا افراد به‌محض اینکه جرمی در گوش‌شان شکل می‌گیرد آن را تمیز می‌کنند. اما این جرم‌ها برای گوش بسیار مهم هستند. هرگز اجسامی با جنس پنبه‌ای و دیگر اشیا را وارد گوش‌تان نکنید. چنین اشیایی می‌توانند به گوش آسیب بزنند و بجای تمیز کردن آن باعث ایجاد مشکلاتی شوند که به‌راحتی قابل‌حل نباشند. حتی ممکن است با این کار پرده گوش‌تان را زخم کنید و باعث خونریزی و کاهش شنوایی‌تان شوید. اگر گوش‌تان نیاز به تمیز شدن دارد، باید پارچه‌ای مرطوب را دور انگشتانتان بپیچید و کاملاً با دقت گوش خود را درحرکتی دورانی تمیز کنید. هرگز از چیز دیگری استفاده نکنید.

مطالب مرتبط
منبع
hear-it
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن