پزشکیسلامت باش

درمان سکته مغزی و تاثیر توانبخشی بر روی بهبود بیماری

دو نوع سکته مغزی وجود دارد، سکته ایسکمی که در آن شریان‌های خون مسدود می‌شود و سکته ناشی از خونریزی در مغز. برای درمان سکته مغزی، پزشکان باید هرچه سریع‌تر جریان خون را در مغز برقرار کنند. درمان سکته با دارو نیز جز درمان‌های اضطراری سکته مغزی به شمار می‌رود. در این مقاله نحوه درمان سکته مغزی و تاثیر توانجشی بر روی سکته را بررسی می‌کنیم.

درمان سکته مغزی ایسکمی

در سکته ایسکمی، داروهای که تزریق می‌شوند اغلب داروهایی ضد انعقاد خون هستند این داروها باید در عرض کمتر از ۴ ساعت بعد از وقوع سکته به بیمار تزریق شوند. مصرف به موقع این داروها نه تنها شانس بیمار را برای زنده ماندن افزایش می‌دهد بلکه عوارض ناشی از سکته مغزی را کاهش خواهد داد.

تزریق وریدی بافت پلاسمینوژن (TPA) یک درمان استاندارد برای سکته‌ای ایسکمی است که تزریق این دارو از طریق بازو انجام می‌شود. این دارو بسیار قوی است و معمولاً سه ساعت تا چهار و نیم ساعت بعد از سکته مغزی از این دارو استفاده می‌شود. این دارو با حل کردن لخته خون باعث برقراری جریان خون دوباره در مغز می‌شود. ابتدا باید نوع سکته مشخص شود تا تعیین شود آیا مصرف داروی TPA مناسب است یا نه.

گاهی اوقات برای باز کردن رگ مسدود شده باید دست به عمل جراحی زد. در این روش پزشکان به وسیله لوله‌های بلند و بسیار نازک (کاتتر) لخته خون را از شریان بر می‌دارند. در این روش کاتتر از طریق شریان در کشاله ران وارد جریان خون می‌شود و مستقیماً به ناحیه مسدود شده در مغز برده می‌شود تا لخته خون را از شریان مغز بردارد این روش بسیار سریع‌تر از تزریق TPA عمل می‌کند. همچنین این روش برای لخته‌های بزرگ که توسط TPA رفع نمی‌شود به کار گرفته می‌شود.

روش‌های دیگری برای درمان سکته وجود دارد که از جمله آن می‌توان آنتروکتکتومی کاروتید اشاره کرد؛ که یک جراحی پلاک است که بر روی شریان موجود در گردن برای باز کردن شیریان مسدود انجام می‌شود. این روش دارای شرایط برای بیماری قلبی و دیگر شرایط خاص پزشکی است.

این مطلب را نیز بخوانبد: سکته مغزی خفیف چگونه درمان می‌شود؟

درمان سکته هموراژیک

برای درمان سکته ناشی از خونریزی کاهش فشار خون و کنترل خونریزی باید انجام شود. در درمان اضطراری سکته مغزی هموراژیک از داروهای ضد انعقاد وارفارین (کومادین، یانتوون) یا دارو‌های ضد پلاک کلوپیدوگرل استفاده می‌شود. بسیار مهم است که خون ناشی از خونریزی در مغز لخته نشود. در کنار این داروها احتمالاً از داروهای کاهش فشار خون برای کاهش خونریزی و داروهای کاهش فشار مغز برای جلوگیری از فشار داخلی جمجمه استفاده می‌شود. داروهای جلوگیری از اسپاسم یا جلوگیری از تشنج نیز استفاده می‌شود.

هنگامی که خونریزی متوقف شود باید مراقبت‌های حمایتی پزشکی صورت گیرد. اگر سطح خونریزی بزرگ باشد باید با عمل جراحی خون را از روی مغز برداشت تا فشار بر روی مغز کاهش یابد. بهبود رگ‌های مغز برای جلوگیری از سکته دوباره نیز یک روش استاندارد در این نوع سکته است.

توانبخشی

پس از درمان اضطراری سکته مغزی برای بهبود بیماری و بازگشت دوباره بیمار به زندگی عادی، بیمار باید یک دوره توانبخشی را سپری کند. اگر سکته مغزی بر سمت راست مغز تأثیر داشته باشد. سمت چپ بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. و اگر در سمت چپ مغز رخ دهد حرکت در سمت راست بدن مختل می‌شود. این اختلالات می‌تواند شامل مشکلات تنفسی، بلع، تعادل بدن و بینایی باشد؛ بنابراین دکتر با توجه به سن و نوع ناتوانی برنامه‌های توانبخشی در نظر می‌گیرد. برای بهبود ناتوانی‌ها هر فرد دچار سکته مغزی متناسب با نوع سکته و میزان ناتوانی باید به افراد زیر مراجعه کند.

 • دکتر متخصص مغز و اعصاب
 • دکتر توانبخشی
 • پرستار
 • متخصص تغذیه
 • فیزیوتراپیست
 • درمانگر شغلی
 • درمانگر تفریحی
 • پاتولوژیست گفتار
 • کارگر اجتماعی
 • روانشناس یا روانپزشک
 • حضور در جلسات گفتار درمانی

هدف از انجام کارهای توانبخشی این است که افراد بعد از سکته مغزی دوباره به شرایط اولیه خود بازگردند. البته تعدادی از افراد به سلامت ۱۰۰ درصد برمی‌گردد و بیماران دیگر بسیاری از کارهای شخصی خود را به تنهایی انجام می‌دهند. هدف از توانبخشی بهبود کیفیت زندگی، وارد شدن بیمار در محیط اجتماعی و یادگیری مهارت‌های جدید برای انجام‌ کارهای روزانه خون بدون کمک دیگران است. میزان بهبودی فرد و مدت زمان آن وابسته به سن افراد و آسیب‌های مغزی ناشی از سکته است.

مطالب مرتبط
منبع
mayoclinic
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن