پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

حفظ انگیزه در تمام شرایط زندگی میتواند موفقیت دائمی را برای شما رقم بزند

با انگیزه بودن در طول یک زندگی پر از فراز و نشیب کار واقعا دشواری است، همیشه لحظات سخت و شکست‌های بزرگ فرا می‌رسند که به کلی وضعیت روحی مارا به هم میریزند. اما چیزی که باعث می‌شود دوباره از جایمان بلند شویم و تلاش را ادامه دهیم همان انگیزه است. در این مطلب مواردی را خواهید آموخت که به کمک آن‌ها می‌توانید، هر روز به خودتان انگیزه و انرژی جدیدی تزریق کنید

انجام کارهای کوچک و ساده

با اینکه ممکن است انجام یک کار ساده مسئله بدیهی به نظر برسد، ولی تأثیر بسیار خارق‌العاده‌ای بر سطح انرژی شما خواهد داشت. درست زمانی که از خواب بیدار می‌شود، یک وظیفه ساده، مانند مرتب کردن تخت خوابتان، نرمش کردن یا صبحانه درست کردن می‌تواند برای ادامه روز به شما انرژی ببخشد. اینکه اول صبح کار مشخصی را انجام دهید، به شما حس دستیابی به موفقیت می‌دهد و بر باقی روز شما تأثیرگذار خواهد بود؛ حتی کارهای کوچک هم اهمیت دارند. شما چطور می‌توانید نسبت به انجام کارهای بزرگ انگیزه پیدا کنید، درحالی‌که نمی‌توانید از پس انجام کارهای کوچک برآیید؟ یک سفر هزار کیلومتری، با برداشتن گام‌های کوچک آغاز می‌شود، البته در مسیری درست!

در اولین گام، شما ممکن است کار یا وظیفه‌ای معمولی انجام دهید، اما اگر با ارزش‌ها یا اعتقادات شما هم‌راستا نباشد، این احتمال وجود دارد که احساس توانمندی کمتری داشته باشید. هر زمان که کاری انجام می‌دهید، آن را طوری چهارچوب بندی کنید که برایتان اهمیت داشته باشد. شما می‌توانید این را در زندگی شخصی، حرفه‌ای یا روحانی خود به کار ببندید. انجام کاری که برای شما ارزشمند است به شما انرژی مورد نیازتان جهت تکمیل انجام کار را خواهد داد. افرادی که به شغل‌های عادی مشغولند، ممکن است با انگیزه ماندن را دشوار ببینند. کار خود را در قالب چیزی بزرگ‌تر از خودتان تصویر کنید. برای نمونه، یک راننده اتوبوس ممکن است بگوید:«من از اینکه کودکان آینده این سرزمین را در مسیر تحصیل علم و دانش به مدرسه می‌رسانم خوشحالم»

چهارچوب‌بندی کارهای معمولی روزمره به شما حس مشارکت و نقش داشتن می‌دهد. دانستن اینکه شما در حال ایجاد تفاوت هستید، به شما حس افتخار بخشیده و شما را با انگیزه می‌سازد.

استیو جابز: کار شما بخش با اهمیتی از زندگی شماست و تنها راهی است که می‌توانید واقعاً از انجامش رضایت پیدا کنید، این است که باور کنید در حال انجام کار بزرگی هستید. اگر شما تا کنون چنین چیزی را پیدا نکرده‌اید، به دنبالش بگردید؛ درجا نزنید. از آنجایی‌ که همه‌ چیز به درون شما برمی‌گردد، می‌دانید که کجا باید دنبالش بگردید.

عادت خط زدن کارهایتان در یک فهرست «برای انجام»

اگر وظایفتان را روی برگه‌ای کاغذ بنویسید، احساس انرژی بیشتری پیدا می‌کنید، چون هیچ چیزی مانند خط زدن کارهایتان در یک فهرست «برای انجام»؛ انگیزه‌ بخش نیست. این یک سیگنال واضح به ذهن شما می‌رساند که شما موفق به انجام یک کار خاص شده‌اید. مادامی‌ که یک وظیفه تکمیل‌ شده و خط زده شود، می‌تواند تأثیرات بسیار زیادی بر وظایف دیگرتان داشته باشد. بدین علت، چنین فعالیتی را هر روز انجام دهید.

با خودتان صحبت کنید

ما تمایل داریم تا با دیگران رفتار خوبی داشته باشیم. دیدن اینکه چگونه کسی می‌تواند تا این حد همدل باشد، شگفت‌انگیز است و همین‌طور انگیزه‌ بخشی به فردی دیگر، زمانی که احساس ناامیدی دارند. ما تلاش نمی‌کنیم که بی‌نقص رفتار کنیم، ما به‌سادگی تلاش می‌کنیم که هدف‌ اصلی زندگی‌مان را دنبال کنیم.

اگر یک ۲۴ ساعت به اتمام برسد و شما کار ویژه‌ای را انجام نداده باشید، مشکلی نیست؛ به جای شکوایه و سرزنش، همین حالا تصمیم بگیرید، که فردا این کار را انجام دهید طوری با خودتان صحبت کنید که با یک دوست خود صحبت می‌کنید. به خودتان یک شانس دوباره بدهید. در گفتگوی با خود، خودتان را دست کم نگیرید. به خاطر داشته باشید، هیچ‌کس یا هیچ‌چیز نمی‌تواند باعث باانگیزه شدن شما شود، اگر شما نخواهید به خودتان شانسی دهید.

دالای لاما

دالایی لاما: «هر زمان که ممکن است، مهربان باشید. همیشه امکانش هست».

مسئولیت پذیر باشید

اینکه چقدر مسئولیت‌پذیری در نتیجه‌گیری‌های ما تأثیرگذار است و می‌تواند دیدگاهمان را تغییر دهد، شگفت‌انگیز است. من فرصت و شانس کار کردن با تیم‌های کوچک را داشتم و طبق تجربه، من یاد گرفته‌ام، افراد زمانی انگیزه ‌بیشتری پیدا می‌کنند که بدانند در قبال پیامدهای وظایفشان مسئول‌اند. منتظر نمانید تا باد موافق به سمت شما بوزد. در قبال وظیفه‌ای که انجامش می‌دهید مسئولیت‌پذیر باشید و بدانید که می‌توانید برایش انرژی بگذارید.

مطالب مرتبط
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن