پزشکیسلامت باش

خواب ، مراحل آن و نکاتی برای استراحت بهتر (قسمت دوم)

خواب یکی از حیاطی‌ترین  کارهای بدن استو سؤال اصلی این است که ما چطور می‌توانیم بهتر بخوابیم؟ نکات زیر بهترین و کاربردی‌ترین نکات ممکن در این زمینه هستند.

۱٫ جلوی نور آبی را بگیرید.

در دنیای دیجیتالی که ما امروزه در آن زندگی می‌کنیم، بیشتر خواب‌‌های بی‌کیفیت و ضعیف به علت چیزی است که به آن، نور آبی می‌گویند. مطالعات نشان داده‌اند که ما روزانه ۱۰٫۵ ساعت از وقت خود را در مقابل صفحات نمایشگر می‌گذرانیم (تلفن‌های همراه هوشمند، تلویزیون و لپ‌تاپ‌ها). هر یک از این صفحات نمایشگر، نور آبی مضری را منتشر می‌کنند که جلوی ملاتونین هورمون خواب ما  را می‌گیرد. به‌طور خلاصه، این موجب می‌شود تا ذهن ما احساس فعال بودن به آن دست دهد، به‌جای اینکه در وضعیت استراحت و آرامش قرار داشته باشد. بهترین راه برای مقابله با این مسئله به شکلی کارآمد، سرمایه‌گذاری در عینک متوقف کننده نور آبی (عینک رایانه‌ای) است که می‌توانید آن را حین کارتان و ۹۰ دقیقه پیش از خواب، بر چشمتان بگذارید.

۲٫ دمای اتاقتان را تنظیم کنید.

متخصصان خواب، نشان داده‌اند که دمای بین ۶۰ و ۷۵ درجه فارنهایت برای داشتن بهترین خواب، ایده آل هستند. یک اتاق با دمای بالا به بیدارشدن های مکرر و خوابی سبک‌تر را منجر می‌شود.

۳٫ خودتان را برای خواب REM آماده کنید.

با توجه به میزان اهمیت خواب REM در مراحل خوابیدن ما، می‌بایست زمان خوابمان را حول آن منظم کنیم و بهترین راه برای انجام این کار این است که:

مشخص‌شده که چرخه خواب دارنده یک مرحله REM، ۹۰ دقیقه‌ای است و به این معناست که اگر شما بدانید که چه زمانی می‌خواهید از خواب، بیدار شوید (مثلاً، ۶ صبح)، آنگاه برای اینکه بدانید زمان مناسب برای خوابیدن شما کدام است، باید ۹۰ دقیقه، ۹۰ دقیقه به عقب برگردید. مثلاً اگر می‌خواهید ساعت ۶ صبح از خواب بیدار شوید، باید ۱۲ شب یا ۱۰٫۳۰ شب بخوابید.

 

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن