سلامت باش

حساسیت دندان و راهکار های مقابله با آن

آیا تا به‌حال بعد از خوردن نوشیدنی سرد، با خوردن یک غذای داغ مثل سوپ احساس درد یا ناراحتی در  دندان خود کرده‌اید؟ اگر چنین چیزی برایتان پیش‌ آمده، شما جزو افرادی هستید که حساسیت دندان دارند. این درد می‌تواند ناشی از وجود حفره‌هایی در دندان شما باشد.

حساسیت دندان چیست؟

حساسیت دندان دقیقاً همان چیزی است که به نظر می‌رسد، درد یا ناراحتی‌هایی که دندان شما بعد از محرک‌های خاص مثل گرم و سرد شدن دندان، به آن واکنش نشان می‌دهد. این نوع حساسیت‌ها می‌تواند یک‌ دندان یا همه دندان‌های فرد را شامل شود. علل‌های مختلفی پشت این ماجرا هستند اما اغلب دندان‌های حساس به‌راحتی با تغییر در رژیم بهداشت و دندان شما درمان می‌شود.

علائم دندان حساس

افرادی که دارای دندان‌های حساس هستند، ممکن است درد و ناراحتی‌هایی به‌عنوان یک محرک خاص تجربه کنند و این درد می‌تواند ناشی از ریشه‌های دندان‌های شما باشد.

شایع‌ترین عوامل عبارت‌اند از:

  • غذاها و نوشیدنی‌های سرد
  • غذاها و نوشیدنی‌های گرم
  • هوای سرد
  • غذاها و نوشیدنی‌های شیرینی
  • غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی
  • آب سرد، به‌خصوص در طول تمیز کردن روزانه دندان
  • مسواک زدن دندان
  • دهان‌شویه

چه چیزی باعث به وجود آمدن حساسیت دندان می‌شود؟

برخی افراد به علت داشتن مینای نازک‌تر، به‌طور طبیعی دندان‌های حساس‌تری نسبت به دیگران دارند. منظور از مینا همان لایه بیرونی دندان است که از دندان محافظت می‌کند. اگر سخت مسواک بزنید و به‌طور منظم غذای اسیدی و سرد و گرم بخورید به راحتی مینای دندانتان را از دست می‌دهید. گاهی اوقات شرایط دیگری وجود دارد که می‌تواند منجر به ایجاد حساسیت دندان شما شود. به‌عنوان‌مثال وقتی‌که بعد از غذا خوردن می‌خوابید، اسید از معده به سمت دهان شما سرازیر می‌شود و این ممکن است به دندان‌های شما آسیب بزند. شرایطی که باعث می‌شود استفراغ مکرر صورت بگیرد در نوع خود می‌توان باعث ایجاد مشکل و تخریب مینای دندان شود.

 

دندان‌های حساس چگونه تشخیص داده می‌شوند؟

اگر اولین بار است که حساسیت دندان را تجربه می‌کنید، بهتر است که به دندان‌پزشک مراجعه کنید. دندان‌پزشکان می‌توانند دندان‌های شما را بررسی و حفره‌ها و پوسیدگی‌های احتمالی را ترمیم کنند. به‌طورکلی توصیه می‌شود که هرچند وقت یک‌بار به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید تا هم دندان‌های شما تمیز کند و هم از و وجود خرابی‌های احتمالی دندان خود باخبر شوید. با توجه به ابزاری که دندان‌پزشکان اعم از ابزار یا اشعه ایکس و یا هر ابزار دیگری که دارند به‌راحتی می‌توانند بفهمند که علت حساسیت دندان شما از چه چیزی ناشی می‌شود.

حساسیت دندان چگونه درمان می‌شود؟

اگر حساسیت شما جزئی و ملایم باشد، خودتان می‌توانید آن را درمان کنید. از خمیردندان‌هایی استفاده کنید که حاوی موادی باشند که ضد حساسیت هستند. اگر از دهان‌شویه استفاده می‌کنید، به داروخانه تأکید کنید که دهان‌شویه مخصوص دندان‌های حساس می‌خواهم. سعی کنید وقتی‌که مسواک می‌زنید، به‌آرامی مسواک را فشار دهید، تا لثه شما خونریزی نکند. این کارها را باید به مدت چند هفته و به‌طور مرتب انجام دهید تا حساسیت دندان‌های شما از بین برود.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن