متفرقه

سیزده قانون مهم در مورد ورزش در دوران بارداری (قسمت اول)

ورزش در دوران باردار علاوه بر بالا بردن روحیه زنان باردار باعث می‌شود زنان برای زایمان آماده شوند. نوع تمرینات و مدت زمان ورزش بسیار مهم است. همچنین در کنار ورزش تغذیه مناسب نباید فراموش شود. در این مقاله ۱۳ قانون مهم در مورد ورزش در دوران بارداری بیان شده است.

مشورت با پزشک

بهتر است زنان قبل از بارداری مدام تمرین ورزشی انجام دهند. این تمرینات کمک می‌کند بارداری بدون عارضه داشته باشند. انجام تمرین قبل از بارداری کمک می‌کند تمرین‌های دوران بارداری منجر به آسیب دیدگی زنان باردار نشود. اگر فردی در دوران قبل از حاملگی تمرین ورزشی نداشته، ورزش‌های دوران حاملگی را با تمرینات افراد مبتدی آغاز کند. توجه داشته باشید در ابتدای بارداری حتما به پزشک خود مراجعه نمایید و با یادداشت وزن و راهنمایی‌های پزشک تمرینات بارداری را انجام دهید.

دریافت کالری کافی در دوران بارداری

انجام تمرینات ورزشی منجر به کالری سوزی در بدن می‌شود، بنابراین مطمئن شوید مواد غذایی مناسب به بدن خود و جنین می‌رسد. دقت کنید که بعد از حاملگی طبیعی است که اضافه وزن داشته باشید. البته روند این اضافه وزن کاملاً متفاوت از اضافه وزن خارج از دوران بارداری است.

در سه ماه دوم بارداری باید روزانه ۳۴۰ کالری بیشتر از دوران قبل از بارداری دریافت کنید و در سه ماهه سوم این مقدار باید به ۴۵۰ کالری بیشتر از کالری دریافتی روزانه قبل از بارداری برسد. البته نوع تمرین ورزشی و روال ورزش نیز می‌تواند در تغییر وزن مؤثر باشد. بهتر است در دوران بارداری یک پزشک تغذیه بر عملکرد شما نظارت داشته باشد.

اجتناب از ورزش‌های خطرناک در دوران بارداری

بهتر است در دوران بارداری از ورزش‌های پر جنب و جوش مانند بسکتبال و فوتبال اجتناب نمایید. همچنین ورزش‌های که می‌تواند منجر به سقط جنین می‌شود مانند اسب سواری، اسکی، ژیمناستیک یا دوچرخه سواری در کوهستان در این دوران رها کنید. ورزش دوچرخه سواری در اوایل دوران بارداری بسیار مفید است اما دوچرخه باید راحت و دوچرخه سواری بر روی زمین مسطح باشد.

بهتر است ورزش‌های راکتی را در دوران بارداری حذف کنید. تغییر جهت ناگهانی در این ورزش‌ها می‌تواند منجر به آسیب دیدگی جنین شود.

پوشیدن لباس مناسب

هنگام ورزش لباس‌های راحت و شلوارهای گشاد بپوشید، لباس باید به گونه‌ای باشد که عرق بدن را جذب کرده و مانع از گرم شدن بیش از حد بدن شود. همچنین استفاده از کفش مناسب برای حمایت از مچ پا بسیار مهم است.

لباس و شلوارهای قبل از بارداری خود را فراموش کنید و از پوشیدن لباس‌های جذب خودداری نمایید.

گرم کردن

بسیار مهم است که قبل از انجام ورزش روزانه ابتدا بدن را گرم کنید. گرم کردن بدن یعنی به آرامی ضربان قلب را بالا بردن و آماده شدن برای انجام فعالیت‌های ورزشی. اگر بدون گرم کردن حرکات ورزشی را انجام دهید در عضلات خود احساس درد می‌کنید حتی ممکن است دچار آسیب دیدگی شوید؛ بنابراین ۵ تا ۷ دقیقه قبل از شروع تمرینات اصلی بدن خود را گرم کنید.

یک راه خوب برای گرم کردن این است که فعالیت‌های ورزشی را با شدت کم انجام دهید. سپس شدت تمرین‌ها را بعد از ۵ تا ۸ دقیقه افزایش دهید. به عنوان مثال اگر تمرین ورزشی شما راه رفتن است بعد از ۵ دقیقه اول سرعت راه رفتن خود را افزایش دهید.

نوشیدن آب زیاد در  دوران بارداری

قبل از شروع و ورزش و بعد از آن آب بنوشید. هنگام ورزش بدن شما آب زیادی را از دست می‌دهد. اگر هنگام ورزش به اندازه‌ای کافی آب ننوشید. ممکن است جفت دچار کمبود خون شود؛ بنابراین برای مواجه نشده با مشکل کم آبی در طول ورزش مدام آب بنوشید. مقدار دقیق آبی که باید زنان باردار هنگام ورزش بنوشند مشخص نیست. نکته این است که بدن آنها نباید دچار کمبود آب شود. یک راه عالی برای بررسی کم آبی بدن توجه به رنگ ادرار است. ادرار به رنگ زد تیره نشانه‌ای کم آبی بدن است. هنگامی که به بدن آب به اندازه‌ای کافی برسد رنگ ادرار روشن می‌شود.

مطالب مرتبط
منبع
babycenter
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن