سلامت باش

رژیم بارداری ؛ بایدها و نبایدهای تغذیه در دوران بارداری (قسمت اول)

رژیم بارداری به رژیم غذایی گفته می شود که زنان در دوران بارداری باید رعایت کنند. آنچه زن در طول دوران بارداری می‌خورد و می‌آشامد، منبع اصلی تغذیه کودک او است.غذاها و نوشیدنی‌های مورد مصرف مادر تأثیر بسیاری بر روی رشد جنین دارد. کارشناسان توصیه می‌کنند یک مادر در انتخاب غذاها و نوشیدنی‌های سالم دقت داشته باشد.

کلید رژیم بارداری

بنا به گفته‌ای متخصصان زنان و زایمان، یک زن در دوران بارداری به اسیدفولیک و پروتئین بیشتری نسبت به دیگر زنان احتیاج دارد.

اسیدفولیک: اسیدفولیک در بسیاری از مواد غذایی وجود دارد. اسیدفولیک برای جلوگیری از نقص مادرزادی در مغز و نخاع جنین بسیار موثر است. اسیدفولیک همچنین در پیشگیری از نقص لوله عصبی تاثیر گذار است. بهتر است قبل از بارداری روزانه ۴۰۰ گرم اسیدفولیک به بدن زنان برسد. این مقدار اسیدفولیک در دوران بارداری باید به میزان ۶۰۰ گرم در روز افزایش یابد. منابع اسیدفولیک، سبزیجات سبز برگ، غلات غنی شده، نان سبوس‌دار، لوبیا و مرکبات هستند.

پروتئین: خوشبختانه اکثر زنان باردار در رژیم غذایی خود به اندازه کافی پروتئین دریافت می‌کنند. پروتئین در ساخت اندام حیاتی جنین مانند مغز و قلب بسیار مؤثر است.منابع غذایی پروتئین، گوشت، مرغ، ماهی، لوبیا، نخودفرنگی، تخم‌مرغ و آجیل هستند.

مواد معدنی در رژیم بارداری

ازجمله مواد معدنی ضروری برای رشد نوزاد کلسیم و اهن است. زنان باردار باید از یک رژیم غذایی حاوی مقدار بالا از کلسیم و آهن پیروی کنند.

کلسیم: کلسیم یک ماده معدنی است. کلسیم در ساخت استخوانها و دندانها نقش مهمی دارد. اگر یک زن بارداری به اندازه کافی کلسیم دریافت نکند جنین کلسیم مورد نیاز خود را از مغز استخوان مادر جذب می‌کند. این امر می‌تواند در مادر ایجاد کمبود کلسیم کند. کمبود کلسیم خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می‌دهد. باید در دوران بارداری مصرف محصولات لبنی توسط مادران افزایش یابد. مصرف محصولات لبنی می‌تواند کلسیم مورد نیاز جنین را تأمین کند. هر زن باردار روزانه به بیش از ۱۰۰ میلی‌گرم کلسیم نیاز دارد. منابع غذایی شامل کلسیم، شیر، ماست، پنیر و غذاهای غنی شده با کلسیم، ساردین یا ماهی قزل‌آلا و سبزیجات برگ مانند کلم هستند.

آهن: زنان باردار روزانه به ۲۷ میلی‌گرم آهن احتیاج دارند. این میزان دو برابر نیاز دیگر زنان است. مقدار آهن اضافی در ساخت خون و انتقال اکسیژن به جنین کمک می‌کند. کمبود آهن در خون باعث ایجاد خستگی در زنان باردار می‌شود. کمبود آهن خطر ابتلا به عفونت را افزایش  می‌دهد. برای جذب بهتر آهن باید مقدار مصرف ویتامین C را نیز افزایش داد. برای صبحانه بهتر است یک لیوان آب پرتقال با غلات غنی شده با آهن میل شود. منابع غذایی حاوی آهن، گوشت، مرغ، ماهی، لوبیا، نخودفرنگی و غلات غنی شده با آهن است.

توصیه‌های رژیم بارداری

این پنج دسته ماده غذایی را حتماً در رژیم بارداری قرار دهید: میوه‌ها، سبزیجات، پروتئین‌ها، غلات کامل و محصولات لبنی. بهتر است نیمی از ظرف غذایی زنان باردار با میوه و سبزیجات پر شود. یک چهارم ظرف غذا با دانه‌ها و یک چهارم دیگر از منابع پروتئینی پر شود. همچنین در کنار هر وعده غذایی باید لبنیات قرار داده شود.

میوه و سبزیجات: زنان باردار باید بر روی مصرف میوه و سبزیجات به ویژه در سه ماهه دوم تمرکز بیشتری داشته باشند. این مواد غذایی رنگارنگ کالری کم و فیبر بالایی دارند. میوه و سبزیجات می‌توانند ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز جنین را تأمین کنند.

پروتئین: مصرف پروتئین در هر وعده غذایی از رشد جنین حمایت می‌کند. حتماً در هر وعده غذایی یک زن باردار باید پروتئین وجود داشته باشد.

غلات کامل: غلات مهم‌ترین منبع تأمین انرژی در رژیم غذایی زنان باردار است. غلات همچنین فیبر، آهن و ویتامین B مورد نیاز مادر و جنین را تأمین می‌کند. حداقل نیمی از کربوهیدرات مورد نیاز یک زن باردار باید توسط غلات تأمین شود. از جمله منابع غلات کامل می‌توان به بلغور جو دوسر، ماکارونی تهیه شده از گندم، نان سبوس‌دار و برنج قهوه‌ای اشاره کرد.

لبنیات: همواره باید ۳ تا ۴ وعده کوچک لبنیات توسط زنان باردار مصرف شود. غذاهای لبنی مانند شیر، ماست و پنیر منابع خوبی از کلسیم و پروتئین هستند.

مطالب مرتبط
منبع
livescience
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن