پیشرفت شخصیپیشرفت کن

خوش‌ بین بودن بیش از حد، یک مانع بزرگ برای دست یابی به اهداف است

اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که از خوش‌ بین بودن بیش از حد رنج می‌برید، مطلب زیر می‌تواند به شما کمک کند تا با اشتباهات خود بهتر آشنا شوید.

به یاد دارید که بزرگ‌ترهای ما همیشه تأکید کرده‌اند که تعادل را در هر چیزی رعایت کنیم؟ حق با آن‌ها است. اکثر ما این‌طور فکر می‌کنیم که خوش‌ بین بود، همیشه راهی به‌سوی موفقیت است و بر اساس همین باور، تلاش می‌کنیم تا در هر شرایطی خوش‌بینی خود را نشان دهیم. اما تا به حال به این فکر کرده‌اید که اگر روزی بفهمید که خوش‌بینی بیش از حد شما مانع موفقیت‌تان بوده است، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ شاید مواجهه با آن کمی سخت باشد اما مطالعات علمی نشان می‌دهد که این مشکل می‌تواند حقیقت داشته باشد. در طول زمان خوش‌بین بودن نقش کلیدی در موفقیت افراد داشته است، اما واقعیت این است که هیچ کس به طور مستقیم نگفته است که تا چه اندازه باید خوش‌بین بود. در ادامه شما با چهار دلیل مهم آشنا می‌شوید که می‌توانند به شما ثابت کنند که چرا خوش‌ بین بودن بیش از حد می‌توانند مانع موفقیت شما شود.

خوش‌ بین بودن بیش از حد وجود جنبه‌های منفی را ختثی می‌کند

شاید عجیب باشد اما اغلب اوقات همین خوش‌بین بودن بیش از حد باعث می‌شود تا جنبه‌های منفی نادیده گرفته شوند. جریان زندگی باید تعادل داشته باشد، شما به این دلیل مفهوم خوب بودن را می‌فهمید زیرا با نقطه مقابل آن یعنی بد بودن نیز آشنایی دارید. زندگی به این دلیل ارزش دارد زیرا در مقابل آن مرگ قرار دارد. پس به همین شکل برای موفقیت در رسیدن به اهداف‌تان، باید یک تعادل بین جنبه‌های خوب و بد برقرار کنید و خوش‌ بین بودن بیش از حد را کنار بگذارید.

اگر شما همیشه خوش‌بین باشید، هیچ وقت معنی مشکلات احساسی را درک نخواهید کرد و این باعث می‌شود تا هیچ وقت تلاشی برای پیشرفت و رشد شخصی خود انجام ندهید احساسات منفی باعث می‌شود تا راه خود را از میان چالش‌های زندگی پیدا کنید و تجربیات جدید را همزمان با آن کسب کنید. در یکی از تحقیقات انجام شده، از گروهی از دانش‌آموزان با اعتماد به نفس پایین خواسته شد تا این جمله را مرتب تکرار کنند“من دوست داشتنی هستم”. برخلاف تصورات انجام این آزمایش نتیجه عکس را داشت حتی باعث شد دانش‌آموزان احساس ناامنی بیشتری را نیز داشته باشند.

واقعیت خودتان را بسازید

بسیاری از اطرافیان و آشنایان به شما گفته‌اند که خوش‌بینی را به عنوان یک صفت اخلاقی خوب پرورش دهید تا یک زندگی موفق را داشته باشید، اما آیا توصیه آنان مفید است؟ در واقع با این کار فقط چشم خود را بر روی وقایع بسته‌اید و خود را با مجموعه از حقایق نادرست احاطه کرده‌اید و در آخر نیز قدرت تصمیم‌گیری خود را از دست خواهید داد. اما از همه مهم‌تر تشخیص دادن ریسک‌های موجود نیز بسیار دشوارتر خواهد شد. علاوه بر این خوش بین بودن یک حس شکست ناپذیری کاذب را ایجاد خواهد کرد. همین احساسات کاذب به‌راحتی شما را فریب می‌دهند و باعث ایجاد عادت‌های مضر می‌شود. برای مثال شما تحت تأثیر همین احساسات به خود القا می‌کنید که سیگار کشیدن نمی‌تواند مضر باشد درحالی که به بیماری‌هایی همچون سرطان ریه منتهی می‌شود. خوش‌بین بودن بد نیست، اما هنگامی که باعث شود شما حقایق را نادیده بگیرید، همین جا است که اشتباه می‌کنید.

این مطلب را نیز بخوانید: موفقیت واقعا چطور به دست می آید

تصور کنید که همه چیز را کنترل می‌کنید

آیا شما تا به حال در مورد توهم کنترل شنیده‌اید؟ دانشمندان آن‌را اینگونه شرح می‌دهند، دست بالا گرفتن توانایی‌ها برای کنترل نتایج اتفاقات پیش آمده. اگر شما یک شخص به شدت خوش‌بین هستید به احتمال زیاد درگیر توهم کنترل خواهید شد. بیایید آن‌را با شرح یک مثال برای شما آسان‌تر کنیم. شاید متوجه شده باشید که مردم چگونه مقدار قابل توجهی پول را در شرط‌بندی سرمایه گذاری می‌کنند، اما چه انگیزه‌ای در پشت این کار است؟ در واقع مقصر اصلی در اینجا همان خوش‌بین بودن بیش از حد است. مردم فکر می‌کنند که یک شانس بسیار خوب منتظر آنان است در حالی که احتمال پیش‌آمد آن یک در میلیون است. بهترین را برای مواجهه با چالش‌های زندگی این است که در ابتدای کار از گرفتن تصمیماتی که ممکن است تحت تأثیر عواطف و احساسات قرار گیرند، پرهیز کنید. در غیر این‌صورت یک دید نادرست را کسب می‌کنید.

در جستجوی راه‌حل به کمک خیال پردازی

موفق شدن، متعلق به کسانی است که احتمالات را به مبارزه می‌طلبند نه آن‌هایی که فقط به فکر موفقیت هستند. خیال‌پردازی را می‌توان عامل اصلی پایین آمدن بازده مفید دانست. درواقع به همان اندازه که خیال‌پردازی افراد بیشتر می‌شود تمایل آن‌ها برای مواجهه با حقیقت کم‌تر و کم‌تر خواهد شد اما از طرف دیگر عکس آن نیز صادق است و این خود گواهی محکمی برای تأیید این نکته است. حقیقت این است که به‌محض پیدا کردن راه‌حل، انگیزه ما برای انجام آن افول می‌کند. دانشمندان در یکی از مطالعات اخیر به این نتیجه دست یافتند که خوش‌بین بودن جدا از نتایج زیان‌باری که در رسیدن به موفقیت دارد می‌تواند مشکلات مالی را نیز به وجود بیاورد.

در آخر باید گفت میزان دانش شما در کنترل احساسات مهم نیست، مهم این است که چگونه احساسات خود را مدیریت می‌کنید. خوش‌بین بودن، به شرطی که بدانید چطور آن‌ را هدایت کنید یک توانایی کاربردی است که با رعایت تعادل بین احساس و عمل خود می‌توانید به‌درستی آن‌ را کسب کنید.
مطالب مرتبط
منبع
addicted2success
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن