پیشرفت شخصیپیشرفت کنموفقیت و انگیزه

بین شما و هدفی که در ذهنتان دارید چقدر فاصله است؛ چه چیزی مانع موفقیت شخصی شماست

به دست آوردن موفقیت شخصی نباید به‌ حساب شانس یا سرنوشت یا بخت و اقبال گذاشته شود. گرچه بعضی افراد با توانایی‌های بالقوه‌ای به دنیا می‌آیند اما معمولاً برای کسب موفقیت شخصی باید ابتدا مهارت‌هایی مناسب را کسب کرد. من به موفقیت‌های آنی که با تلاش اندکی به دست می‌آید اعتقاد ندارم؛ اما معتقدم که می‌شود رشته‌های بزرگی از الگوریتم‌های تفکر منطقی و الگوریتم‌های فکری را به اصول اولیه تبدیل کنیم. دوست دارم کارها را ساده تصور کنم! من می‌خواهم سؤالاتی بپرسم که می‌شود سریع به آن‌ها پاسخ داد اما برای دستیابی به نتایج مطلوب باید تمرکز کرد.

موفقیت شخصی

در اینجا سؤالی مطرح است که من همیشه می‌پرسم: بین واقعیت کنونی (چیزی که الآن هستید) و چشم‌انداز نهایی شما (چیزی که می‌خواهید باشید) چه چیزی قرارگرفته است؟ موانع روانی، جسمی، احساسی یا دلیلی دیگر وجود دارد؟

تا زمانی که به این پرسش پاسخ ندهید، نمی‌توانید به موفقیت شخصی دست‌ یابید. این سؤال مهمی است که به خود آزمایی ذهنی نیاز دارد. پاسخ به این سؤال ممکن است لازمه یک‌ عمر خود آزمایی باشد. این سؤال مهمی است که باید به آن پاسخ بدهید، زیرا اگر شما بدانید چشم‌انداز نهایی‌تان کجا خواهد بود و بررسی کنید که چرا اکنون آنجا نیستید می‌توانید پیش بروید. (به‌ عبارت‌ دیگر، با پاسخ دادن به این سؤال شما می‌توانید سریع‌تر به آنجا برسید)

چرچیل«موفقیت یعنی حرکت از شکستی به شکست دیگر بدون از دست دادن اشتیاق» وینستون چرچیل

این کار دقیقاً مانند دنبال کردن نقشه راه است. داشتن نقشه بی‌فایده است مگر اینکه دو چیز را بدانید: جایی که هستید و جایی که می‌خواهید بروید. چه چیزی ممکن است شما را از مقصد نهایی متوقف کند؟ (روحیه شما را برای ادامه مسیر سست کند؟) من به مدت چند سال این سؤال را از بسیاری از مردم پرسیده‌ام و این چهار دلیل را برای حرکت به سمت جلو از آن‌ها شنیده‌ام.

نداشتن چشم‌انداز

چگونه می‌خواهید آنجا بمانید اگر نمی‌دانید «آنجا» دقیقاً کجاست؟ سخت‌ترین کار جهان این است که بی‌سر و صدا گوشه‌ای بنشینید، کاغذ خالی سفیدی در دست بگیرید و زندگی خود را ترسیم کنید. من می‌دانم، کاغذهای خالی زیادی برای اثبات آن دارم. با این‌ حال، متوجه شده‌ام که این کار تنها به یک کاغذ نیاز دارد، با چند خط بصیرت که به شما مسیری را که لازم دارید نشان می‌دهد؛ اما شما باید شروع کنید!

خواندن این مطلب نیز می‌تواند مفید باشد: موفقیت واقعا چطور به دست می آید

نداشتن هدف

بنابراین، شما می‌دانید کجا می‌خواهید بروید، اما نمی‌دانید که چطور می‌توانید به آنجا بروید. دومین کار سخت جهان این است که یک ورق کاغذ با مقصد نهایی خود در بالای صفحه قرار دهید و بقیه صفحه خالی باشد و سپس از خودتان بپرسید، حالا چطور می‌توانم به چشم‌انداز خود برسم؟ فرآیند رسیدن به چشم‌انداز مورد نظر شما این گونه است که مراحل رسیدن به آن را نیز ترسیم نمایید.

جیمز ران«افراد موفق کارهایی را انجام می‌دهند که افراد ناموفق تمایلی به انجام آن‌ها ندارند. آرزو نکنید که کاش آسان‌تر بود، آرزو کنید که کاش شما بهتر بودید. آرزوی مشکلات کمتر نکنید، بلکه آرزوی توانایی‌های بیشتر کنید. نگویید ای‌کاش چالش‌ها کمتر بود، بلکه آرزو کنید که ای‌کاش شما خردمندی و درایت بیشتری داشتید» جیم ران

باور ندارید که می‌توانید به آنجا بروید

شما می‌خواهید، اما صدایی در ذهنتان به شما می‌گوید که به خانه بروید، مقداری سوپ مرغ بپزید و تا زمانی که این باورهای غلط و احمقانه از بین نرفته‌اند خانه را ترک نکنید. درباره آن فکر کنید، والدین شما هرگز کاری را که شما می‌خواهید انجام دهید انجام نداده‌اند، شما برای انجام این کار خیلی پیر (خیلی جوان) هستید، شما آموزش درستی ندیده‌اید… عقلانیت شما می‌تواند برای یک‌ عمر ادامه یابد! وقتی چنین صداهایی به سراغ شما آمد پیشنهاد من این است: آن را متوقف کنید.

همه ما تنبل هستیم

شما این را به خودتان نمی‌پذیرید، اما شاید تنها مشکل شما این است که تنبل هستید. من این مورد را در بسیاری از افراد، از جمله افراد دارای تحصیلات عالیه، دیده‌ام. انجام فعالیت‌های بسیار سودآور و کم‌هزینه، به‌ جای فعالیت‌های کم با بازپرداخت زیاد. ما تمایل داریم مسیرهایی با کمترین میزان سختی را انتخاب کنیم، اما چنین مسیری ممکن است ما را به سمت چشم‌انداز خود هدایت نکند، اما باید پذیرفت که برای حرکت به‌ سوی دیدگاهمان زمان زیادی لازم است.

تنبلی «انجام هیچ کاری» نیست. بلکه به معنای انجام کار اشتباه است بدین معنی که می‌دانیم کاری که انجام می‌دهیم درست نیست اما باز آن را انجام می‌دهیم!

در این مقاله ۴ دلیل مطرح شد که ممکن است شما را از تحقق چشم‌انداز خود در مورد موفقیت شخصی دور نگه دارد. قبل از حرکت به سمت موفقیت بهتر است به این سؤال پاسخ دهید بین واقعیت کنونی (چیزی که الآن هستید) و چشم‌انداز نهایی شما (چیزی که می‌خواهید باشید) چه چیزی قرارگرفته است؟

مطالب مرتبط
منبع
addicted2success
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن