پزشکیسلامت باش

غربالگری نوزادان چه اهمیتی می‌ تواند داشته باشد

آزمایش‌ غربالگری نوزادان بعد از زایمان به شکل کاملا ساده‌ای انجام می‌شود، اما به شکل جدی مورد بررسی قرار می‌گیرند. بیماری‌ها و اختلالات کودکان هرچقدر سریع‌تر مشخص شود، درمان آن راحت‌تر خواهد بود. هدف از آزمایش‌های غربالگری، درمان نوزادان قبل از وارد شدن بیماری به مرحله پیشرفته و جلویری از وقوع آسیب‌های غیر قابل درمان به نوزادان است.

آزمایش غربالگری نوزادان چیست؟

همه دولت‌ها به آزمایش‌های خاص غربالگری نوزادان نیاز دارند، حتی اگر نوزادان در ظاهر سالم به نظر برسند باز هم باید با انجام آزمایش‌های مختلف خون و شنوایی از سلامت نوزاد مطمئن بود. آزمایش‌های غربالگری نوزادان فقط یک سری اطلاعات اولیه در مورد بیماری یا سلامتی نوزاد در اختیار پزشکان قرار می‌دهند. اگر پزشک نسبت به سلامت نوزاد شک داشته باشد نوزاد را برای انجام آزمایش‌های بیشتر و تشخیص دقیق‌تر بیماری به متخصص ارجاع می‌دهد. آزمایش‌های غربالگری به قدری ساده است که تنها می‌تواند یک سوم از یک درصد بیماری نوزادان را تشخیص دهد.

نوزادان کجا آزمایش می‌شوند؟

اگر زایمان در یک بیمارستان انجام شود بلافاصله بعد از زایمان پزشکان نوزاد را برای آزمایش شنوایی و ناراحتی قلبی مورد آزمایش قرار می‌دهند. معمولاً در همان موقع از نوزاد آزمایش خون نیز گرفته می‌شود تا با بررسی خون نوزاد بیماری‌های مرتبط با خون در نوزاد بررسی شود. معمولاً آزمایش‌ها برای پزشک ارسال می‌شود، بنابراین اگر نوزاد دارای بیماری خاصی باشد به خانواده نوزاد اطلاع داده می‌شود و آزمایش‌های نوزاد را برای یک متخصص ارسال می‌کنند.

اغلب نوزادان بعد از تولد ۲۴ ساعت در بیمارستان می‌مانند و در صورت نیاز ممکن است نوزاد را یک یا دو هفته دیگر در بیمارستان نگهدارند. در بعضی از بیمارستان‌ها دوباره آزمایش‌ها را تکرار می‌کنند تا از نتیجه به دست آمده مطمئن شوند، سپس برای درمان نوزاد وارد عمل می‌شوند. اگر نوزاد شما در خانه به دنیا آمده است باید چند روز بعد از زایمان به بیمارستان یا خانه بهداشت مراجعه کنید تا کار غربالگری را انجام دهد. از آن‌ها بخواهید از نوزاد شما آزمایش خون بگیرند تا از سلامت نوزادتان مطمئن شوید، زمانی که نوزاد در خانه متولد شده باشد علاوه بر اطلاعات پزشکی نوزاد، نحوه زایمان و جزئیات آن نیز در پرونده نوزاد باید ثبت شود. هرچقدر اطلاعات پرونده کامل‌تر باشد غربالگری با دقت بیشتری انجام می‌شود.

نوزادان چه آزمایش‌های باید انجام دهند؟

نوع آزمایش‌های انجام شده بر روی نوزادان با توجه به تصمیمات دولت‌های مختلف در کشورهای جهان متفاوت است، معمولاً آزمایش‌های انجام شده در مورد بیماری‌ها و اختلالاتی است که در کشور شایع هستند و دولت وقت و انرژی زیادی بر روی درمان و بهبود آن‌ها قرار داده است، البته بیماری‌های ژنتیکی نیز مورد بررسی قرار گرفته می‌شود که نوع این بیماری‌ها در مناطق مختلف دنیا متفاوت هستند.

چرا همه کشورها یک نوع آزمایش غربالگری ندارند؟

عوامل بسیاری در تعیین نوع آزمایش غربالگری مؤثر هستند، دولت‌ها با افراد متخصص در زمینه بیماری و نوزادان مشورت می‌کنند، سپس نوع بیماری را که از نظر این گروه مهم تشخیص داده شود را جزء آزمایش‌های غربالگری کشور قرار می‌دهند، این بیماری‌ها می‌تواند اختلالات عصبی یا بیماری‌های ژنتیکی باشد. دولت‌ها برای درمان این بیماری‌ها که اغلب جزء بیماری‌های شایع و یا در حال شیوع هستند، در دوران نوزادی بودجه تعیین می‌کنند. تلاش دولت‌ها داشتن نیروی انسانی سالم برای آینده کشور و جلوگیری از هزینه‌های بیشتر در درمان بیماری‌ها بعد از دوران نوزادی است، که عوامل بسیاری در انتخاب نوع آزمایش‌های غربالگری در نوزادان برای تشخیص بیماری‌های مورد نظر آن‌ها وجود دارد.

آیا این آزمایش‌ها به نوزادان آسیب میزند؟

برای نمونه گیری خون نوزاد، یک سوزن در کف پای نوزاد زده می‌شود و سرعت عمل به قدری بالا است که نوزاد ناراحت نخواهد شد، آزمون شنوایی در قسمت نرمی گوش انجام می‌شود، همچنین برای تعیین نقص قلب مادرزادی در نوزادان کوچک‌ترین آسیبی به نوزاد وارد نخواهد شد، در این آزمایش سنسورها تنها برای چند دقیقه روی پوست نوزاد قرار می‌گیرند تا میزان اکسیژن خون و میزان پالس نوزاد تعیین شود. معمولاً این آزمایش‌ها زمانی انجام می‌شود که نوزادان خواب هستند.

اگر در نوزاد نقصی مشاهده شود چه کار باید کرد؟

بعد از انجام آزمایش‌ها، اگر مشکلی در بدن نوزاد مشاهده شود باید موضوع را جدی گرفته و در اسرع وقت به دنبال درمان آن باشید، توجه نکردن به این موضوع می‌تواند منجر به آسیب دیدگی بیشتر نوزاد، یا حتی به مرگ او بی‌انجامد، در صورتی که توجه به شرایط زندگی نوزاد و استفاده از داروهای خاص می‌تواند به بهبود نوزاد کمک کند. معمولاً خانواده‌ها برای درمان بیماری‌های تشخیص داده شده توسط آزمایش غربالگری در نوزادشان از حمایت دولت نیز برخوردار می‌شوند.

مطالب مرتبط
منبع
babycenter
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن