ارتباط خانوادگیپیشرفت کن

روابط منفی در زندگی زناشویی را از بین ببرید

روابط منفی در زندگی زناشویی باعث می‌شود سریعا احساس غم و اندوه کنیم. وقتی چنین حالتی پیش می‌آید به‌جای اینکه مسئله به وجود آمده را ارزیابی کنیم، درباره‌ی این بحث می‌کنیم که حق با چه کسی است و چه کسی مقصر است.

همه ما می‌دانیم که چنین غرایز و رفتارهای ویرانگری، نتایج خوبی ندارند. باید هدفتان این باشد که این انرژی منفی و تخریب‌ کننده‌ای که بین‌تان به وجود آمده را به انرژی مثبت تبدیل کنید. در چنین رابطه‌ی منفی که دچار مشکل شده است، هر دو طرف ستیزه‌جو و پرخاشگر می‌شوند. برای اینکه همه‌چیز به حالت عادی برگردد و روابط دوباره سالم، دوستانه و مبتنی بر همکاری و همراهی شود، باید طرز فکر را تغییر داد. این تغییر آسان اما برخلاف غریزه و روال معمول است؛ ما باید اجازه بدهیم که افکار منفی از ما دور شوند و ذهنمان را آرام کنیم.

انرژی همیشگی در رابطه زناشویی

اگر می‌خواهید انرژی عاطفی بین‌تان دوباره به حالت رمانتیکی که در روزهای آغازین داشتید تبدیل شود، سعی کنید بدون خودخواهی خودتان را جای طرف مقابل بگذارید. این به این معنی نیست که موقعیت خودتان را فراموش کنید بلکه هدف این است که برای طرف مقابل ارزش قائل شوید و شرایطش را درک کنید. این کار شما جنبه‌ی التماس کردن ندارد، بلکه بسیار منطقی و عاقلانه است. با فکر کردن از دیدگاه طرف مقابلتان، روابط منفی در زندگی زناشویی رو به کاهش می‌رود. در چنین مواقعی با همدلی و مهربانی با شریک زندگی‌تان ارتباط برقرار کنید. سعی کنید احساسات عاشقانه روزهای اولتان را به زندگی برگردانید. گفتن دوستت دارم آسان است اما مهم‌تر از آن داشتن رفتار و عملکرد عاشقانه است.

یک‌ راه دیگر برای از بین بردن روابط منفی در زندگی زناشویی، ابراز احساسات مثبت است. اگر دائم از هم انتقاد کنید، احساسات منفی بینتان حکم‌فرما می‌شود. شاید به نظر خیلی‌ها ابراز این عواطف و احساسات احمقانه باشد، این به این خاطر است که در افکار منفی غرق‌شده‌ایم و فاصله‌ی بین‌مان را زیاد کرده‌ایم. یک هدف جدید تعیین کنید: وقتی راجع به شریک زندگی‌تان احساس خوبی پیدا می‌کنید آن را با او در میان بگذارید، با این کار سریعاً انرژی میانتان مثبت و دوستانه می‌شود.

وقتی‌که سعی می‌کنید روابط منفی در زندگی زناشویی و غم و اندوه را از بین ببرید، چیزی که دائم در ذهن شما تکرار می‌شود، این است که: شما نمی‌توانید طرف مقابلتان را تغییر دهید. وقتی ما تحت فشار شدید قرار داریم، حالت دفاعی بیشتری پیدا می‌کنیم؛ اما از دیدگاه دیگر، اگر شما بعضی از جنبه‌های شخصیتی خودتان را تغییر دهید طرف مقابلتان را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهید. سعی نکنید برنده باشید، سعی کنید شریک زندگی‌تان را درک کنید. یک نکته مثبت یا یک مسئله موردتفاهم پیدا کنید که برای هردویتان خوشایند است و روی این نکته مثبت تمرکز کنید. با این کار روابط منفی در زندگی زناشویی را کاهش می‌دهید و نسبت به هم احساس بهتر و خوشایندتری به دست می‌آورید. به‌طورکلی می‌توان گفت که کنار گذاشتن خودخواهی و درک متقابل، نه‌تنها باعث می‌شود که استرس درونی خودمان کمتر شود بلکه روابط منفی در زندگی زناشویی را از بین می‌برد.

مطالب مرتبط
منبع
psychologytoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن