پیشرفت شخصیپیشرفت کن

مدیریت ذهن خود را بر عهده بگیرید

مدیریت ذهن ؛ ذهن قدرتمندترین ابزار برای ایجاد چیزهای خوب در زندگی‌تان است، اما اگر به‌درستی از آن استفاده نشود، می‌تواند نیروی مخرب در زندگی باشد. ذهن و به‌طور خاص افکار، بر روی درک ما تأثیر می‌گذارد و بنابراین بر تفسیر شما از واقعیت اثر دارد. فرد معمولی روزانه حدود ۷۰۰۰۰ فکر مختلف به سرش می‌زند که اگر در میان آن‌ها نتواند مدیریت ذهن خود را بر عهده بگیرد حتما با مشکل مواجه خواهد شد.

این میزان فکر در روز خیلی زیاد است، به‌ خصوص اگر آن‌ها غیرمولد بوده و فقط باعث اتلاف انرژی باشند. شما می‌توانید به افکارتان اجازه دهید دیوانه‌وار کار کنند، اما چرا؟ این ذهن شماست، افکار شماست؛ آیا زمان آن نیست که قدرت خود را باز پس بگیرید؟ آیا زمان مدیریت ذهن‌تان نیست؟ تصمیم بگیرید که شخص فعالی شوید، آگاهانه فکر کنید و رئیس ذهن خود باشید.

مدیریت ذهن

قبل از اینکه بتوانید مدیریت ذهن خود و استاد کنترل آن شوید، باید بدانید که در حال حاضر درگیر چندین “ساکن” ناخواسته هستید که در ذهن شما زندگی می‌کنند و مسئولیت افکار شما را بر عهده دارند. اگر می‌خواهید رئیس آن‌ها باشید، باید بدانید چه کسانی هستند و انگیزه آن‌ها چیست، سپس می‌توانید آن‌ها را متهم و اخراج کنید. حالا در ادامه با ۴ مورد از آن‌ها آشنا می‌شویم.

۱-انتقاد درونی

این سوءاستفاده کننده ثابت شماست، او اغلب جمعی از:

 • صحبت‌های افراد دیگر؛ بسیاری اوقات والدین شماست.
 • افکاری که بر اساس انتظارات خود و دیگران ایجاد کرده‌اید.
 • مقایسه خود با افراد دیگر، از جمله کسانی که در رسانه‌ها هستند.
 • چیزهایی که به خودتان درنتیجه تجربه‌های دردناک مانند خیانت و رد شدن می‌گویید. که شک و تردید به خود را به وجود می‌آورد.
چرا از شما سوءاستفاده می‌کند؟ و از آنجا که “او” در واقع شمایید – چرا از خود سوءاستفاده می‌کنید؟ چرا اجازه می‌دهید هر کسی این‌گونه بد با شما رفتار کند؟

۲-نگرانی

این شخص در آینده زندگی می‌کند؛ در جهان “اگرها”. با ترس تحریک می‌شود که غالباً غیرمنطقی و بدون اساس است. گاهی اوقات با ترس از آنچه درگذشته اتفاق افتاده دوباره در آینده اتفاق می‌افتد، تحریک می‌شود.

۳-رآکتور یا مشکل‌ساز

او کسی است که باعث خشم، سرخوردگی و درد می‌شود. این عوامل ناشی از زخم‌های التیام نیافته گذشته است. هر تجربه‌ای که حتی کمی مرتبط با گذشته است، او را روشن خواهد کرد. می‌تواند توسط کلمات یا احساسات یا حتی توسط صداها و بوها تنظیم شود. انگیزه واقعی ندارد و دارای کنترل ضعیف است و با برنامه‌ریزی‌های گذشته اجرا می‌شود و در خدمت شما نیست.

۴-سلب‌ کننده خواب

می‌تواند ترکیبی از هر تعداد از “ساکنین” ذهن ازجمله برنامه‌ریزان داخلی، تکرارکننده‌ها با منتقد درونی و نگرانی‌ها باشد. انگیزه او می‌تواند موارد زیر باشد:

 • واکنش به سکوتی باشد که با آن مبارزه می‌کنید
 • فکر کردن به کسب‌وکاری که در طول روز از آن غافل بوده‌اید
 • شک داشتن به خود، عزت‌نفس پایین، ناامنی و اضطراب عمومی
 • مواردی که در بالا برای منتقد داخلی و نگرانی ذکر شد

چگونه ذهن شما کنترل می‌شود

شما متفکر و ناظر افکار خود هستید. شما باید به افکار خود توجه کنید تا بتوانید “کسی” را که بر افکارتان مسلط است بشناسید. هر روز را با قصد توجه به افکار خود شروع کنید و هر وقت به افکار نامطلوب فکر می‌کنید، مچ‌گیری کنید. دو راه برای کنترل افکار شما وجود دارد:

 • تکنیک A – وقفه و جایگزینی آن‌ها
 • تکنیک B – آن‌ها را به‌ طور کامل از بین ببرید
 • گزینه دوم به‌عنوان صلح ذهنی شناخته‌شده است!
 • تکنیک قطع و جایگزینی یک وسیله برای برنامه‌ریزی ذهن ناخودآگاه شماست. درنهایت، افکار جایگزین تبدیل به افکاری در شرایط قابل‌اجرا می‌شود.

تکنیک A را برای انتقاد درونی و نگرانی و تکنیک B را برای رآکتور و سلب‌کننده خواب استفاده کنید.

برای انتقاد درونی

وقتی مچ خود را درحالی‌که در مورد خودتان فکرهای منفی می‌کنید گرفتید (خودتان را با نام‌های تحقیرکننده و غیرمحترمانه خطاب کردید یا خودتان را ناراحت کردید)، آن‌را قطع کنید. فریاد بزنید (در ذهن خود) “بس است! نه! “یا،” کافی است! من اکنون در حال کنترل هستم“. سپس، هر فکر منفی در مورد خود را با متضاد یا مخالف آن جایگزین کنید “من … هستم“.

به‌ عنوان‌ مثال، اگر فکر کردید: “من بازنده هستم”، می‌توانید آن‌را با مواردی جایگزین کنید، مانند: “من خالق روح جهان هستم. من روح کاملی هستم که در حال یادگیری است تا بر تجربیات انسانی مسلط شوم. من از انرژی، نور و ماده هستم. من باشکوه، درخشان و زیبا هستم. همان‌طور که هستم خود را دوست دارم و تأیید می‌کنم”.

شما همچنین می‌توانید با خود با هدف بی‌اعتبار کردن “صدا” که فکر ایجاد می‌کند، گفتگو کنید:

“فقط به این دلیل که او مرا بازنده خطاب کرد من بازنده نیستم. این نظر او است، نه واقعیت. یا شاید شوخی کرده باشد و من آن‌را جدی گرفتم چون به خود اعتماد ندارم! “

اگر متوجه شدید که افکار انتقادی خود را تکرار می‌کنید، می‌توانید با پیش‌بینی تفکر انتقادی خود از قبل برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید آماده‌ باشید. این نخستین ساکن است که باید آن‌را بیرون برانید. چراکه:

 • او نگرانی را به حرکت وامی‌دارد.
 • نام‌هایی که خودتان را با آن می‌خوانید، هنگامی‌که توسط دیگران بیان می‌شوند تحریک‌کننده می‌شوند که خود حضور رآکتور را حفظ می‌کند.
 • زمانی که سعی می‌کنید بخوابید حاضر می‌شود، به‌ طوری‌ که سلب‌کننده خواب می‌شود.
 • او قلدر است و از نظر عاطفی سوءاستفاده می‌کند.
 • او نابود کننده عزت‌نفس است. او شما را قانع می‌کند که شایسته نیستید او دروغ‌گو است! به نفع خود کاری کنید، او را خارج کنید!

بدترین منتقد خود را از بین ببرید و همچنین حضور سه نفر دیگر را کاهش دهید. او را با بهترین دوست جدید خود که حمایت کننده، مشوق و تقویت کننده زندگی‌تان است، جایگزین کنید. این حضوری است که در ذهن خود می‌خواهید.

برای نگرانی

اضطراب طولانی مدت ذهنی، احساسی و جسمی ناسالم است که می‌تواند پیامدهای سلامتی درازمدت داشته باشد. ترس از سیستم مبارزه یا پرواز آغاز می‌شود، باعث نگرانی در ذهن و ایجاد اضطراب در بدن است. شما باید بتوانید بفهمید که “احساس نگرانی” چگونه برای‌تان ایجاد می‌شود. علائم فیزیولوژیکی نشان می‌دهد که ترس از پاسخ مبارزه یا پرواز دارای علائم زیر است:

 • افزایش ضربان قلب، فشارخون یا افزایش آدرنالین
 • تنفس سطحی یا تنگی نفس
 • تنش عضلانی

از روش فوق استفاده کنید تا هرگونه فکر نگرانی را قطع کنید و سپس آن‌را جایگزین کنید. اما این بار افکار خود را با افکار قدردانی برای نتیجه‌ای که مایل هستید جایگزین کنید. اگر به قدرت بالاتر اعتقاد داشته باشید، اینجا به کارتان می‌آید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack.org
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن