پزشکیسلامت باش

درجه تب در کودکان را چگونه مدیریت کنیم

اگر فرزند شما تب با دمای بیش ۱۰۲ درجه فارنهایت دارد، یک‌ نفس عمیق بکشید و توصیه‌های ما را در ادامه بخوانید تا بتوانید این تب بالا را کنترل کنید.

تب بیماری نیست

والدین اغلب بیشتر نگران پایین آوردن دمای بدن کودک خود هستند تا علت آن. رایج‌ترین تصور غلط این است که تب بسیار خطرناک است، اما تقریباً هرگز چنین نیست. تب‌ها پاسخ بدن به عفونت‌ها هستند (میکروب‌ها نمی‌توانند در دماهای بالا رشد کنند). برای بچه‌ها، عفونت معمولاً ویروسی است مثل سرماخوردگی و یا مشکل معده. اما ممکن است یک کودک بدون هیچ‌گونه نشانه ظاهری تب کند. به‌عنوان‌مثال، اگر یک کودک جوان یا نو پا چند روز تب بالا (۱۰۳ درجه فارنهایت یا بیشتر) داشته باشد و سپس کل بدن دچار جوش شود، ممکن است رزولا داشته باشد. اگرچه این بیماری در طول دوره تب مسری است ولی می‌توان آن را با استامینوفن یا ایبوپروفن در خانه درمان کرد.

عدد ۱۰۰٫۴ درجه فارنهایت را برای نوزاد فراموش نکنید

اگر فرزند شما کمتر از ۳ ماه دارد و درجه حرارت مقعدی او به این عدد برسد باید با پزشک تماس گرفت. چرا نه ۹۹ درجه فارنهایت؟ دمای بدن در یک طیف قرار دارد و اکثر افراد سالم در این رنج قرار دارند. اما برای نوزادان، حدود ۱۰۰٫۴ درجه فارنهایت ماکزیمم مقدار است و ممکن است مشکلی وجود داشته باشد. سیستم ایمنی بدن نوزاد هنوز درحال‌ تکامل است، بنابراین درحالی‌که احتمالاً فقط یک ویروس است، پزشک باید عفونت باکتریایی را نیز بررسی کند.

برای بچه‌های بزرگ‌تر، به نیروی خود اعتماد کنید

اگر فرزند شما ۳ ماه یا بیشتر دارد، تب ۱۰۲ درجه فارنهایت یا بالاتر دارد و علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا را نشان می‌دهد، استامینوفن یا ایبوپروفن برای تب و استراحت مفید است. یک حمام گرم نیز ممکن است تب را کاهش دهد و او را آرام کند. مایع بر روی پوست باعث تعادل دمای بدن می‌شود، درست مانند عرق کردن هنگام ورزش. اغلب ویروس‌ها در سه یا چهار روز از بین می‌روند؛ اگر تب کودک شما بیشتر طول می‌کشد، با پزشک تماس بگیرید و اگر فرزند شما پوشک‌هایش را مرطوب نمی‌کند (که می‌تواند نشانه‌ای از کمبود آب بدن باشد)، به صدای شما پاسخ نمی‌دهد و یا به‌ سختی نفس می‌کشد (نشانه RSV یا کراپ) نیز به پزشک مراجعه کنید.

تشنج‌های ناشی از تب، ترسناک اما نادر است

تغییر سریع در دمای بدن کودک باعث تشنج می‌شود، به همین علت تشنج‌های تب کمتر در عرض ۲۴ ساعت پس از شروع تب اتفاق می‌افتند. بین ۲ تا ۵ درصد از بچه‌ها آن را یک‌بار قبل از ۵ سالگی را تجربه می‌کنند، اما در طول سال دوم زندگی بسیار پرریسک است. چگونه می‌دانید این تشنج است؟ تمام بدن کودک شما (معمولاً برای چند دقیقه) تکان خواهد خورد و او قادر نخواهد بود به صدای شما پاسخ دهد. پس از توقف تکان، او حدود نیم ساعت گیج است. خوشبختانه اکثر بچه‌هایی که تشنج می‌کنند عفونت خطرناکی ندارند و از سن ۶ سالگی به بعد این اتفاق بسیار کم پیش می‌آید.

تمام آنچه شما نیاز دارید یک دماسنج دیجیتال معمولی است

استفاده مناسب بستگی به سن کودک دارد: در نوزادان درجه حرارت مقعدی مهم است. این دقیق‌ترین روش برای نوزادان مسن‌تر نیز است، اما اگر فرزند شما اجازه این کار را نمی‌دهد، دماسنج را زیر بغل او قرار دهید. زمانی که او بتواند آن را زیر زبان خود با دهان بسته نگه دارد نیز این روش را امتحان کنید.

مطالب مرتبط
منبع
parents.com
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن