پزشکیسلامت باش

نشانه های تومور مغزی بد خیم را بشناسید

تومور مغزی یکی از دشوارترین بیماری هایی است که هیچ‌کس علت ایجاد آن‌را نمی‌داند؛ تنها چند عامل خطر برای آن شناخته شده است که با تحقیقات به دست آمده‌اند.

کودکانی که در معرض پرتوهایی قرار گرفته‌اند، احتمال بیشتری وجود دارد که تومور مغزی در بزرگ‌سالی در سرشان رشد کند، همان‌طور افرادی که مبتلا به بیماری‌های ژنتیکی نادری همچون نوروفیبروماتوز یا سندرم لی-فراومنی هستند. سن یکی از عوامل خطر به شمار می‌رود. افرادی که بین ۶۵ تا ۷۹ سال سن دارند، بیشترین احتمال وجود دارد که تومور مغزی در آن‌ها رخ دهد. تومور مغزی اولیه یکی از انواع تومور است که از مغز شروع می‌شود، اما همه تومورهای مغزی سرطانی نیستند؛ تومورهای خوش‌خیم حالت تهاجمی ندارند و به‌طور طبیعی به بافت‌های اطراف گسترش پیدا نمی‌کنند، اگرچه آن‌ها می‌توانند به شکلی جدی زندگی انسان را تهدید کنند.

تومور چیست؟

تومور توده بافتی است که با تجمع سلول‌های غیرطبیعی تشکیل شده است. به‌طور طبیعی، سلول‌ها در بدن شما می‌میرند و جایشان را با سلول‌های جدید عوض می‌کنند. با سرطان و تومورهای دیگر، چیزی در این چرخه مزاحمت ایجاد می‌کند. سلول‌های تومور رشد می‌کنند، حتی اگر بدن به آن‌ها نیازی نداشته باشد و برخلاف سلول‌های پیر، نمی‌میرند. همان‌طور که این روند ادامه می‌یابد، تومور همچنان رشد می‌کند و سلول‌های بیشتری را به توده اضافه می‌کند.

 • تومورهای مغزی اولیه از سلول‌های مختلفی که مغز و سیستم عصبی مرکز را می‌سازند تشکیل می‌شود و با نوعی از سلول که در ابتدا در آن شکل گرفته‌اند، نام‌گذاری می‌شوند. شایع‌ترین نوع تومور مغزی بزرگ‌سالان، گلیوما از تومورهای آستروستیک است. این تومورها از آستروسیت ها و دیگر انواع سلول‌های گلایلی تشکیل می‌شوند که سلول‌هایی هستند که به حفظ سلامت عصبی کمک می‌کنند.
 • دومین نوع شایع تومورهای مغزی بزرگ‌سالان، تومورهای مننژی هستند. این‌ها در مننژ، لایه نازکی که مغز و نخاع را می‌پوشاند. شکل می‌گیرند.

تفاوت میان تومورهای مغزی خوش‌خیم و بدخیم

تومورهای مغزی خوش‌خیم سرطانی نیستند. تومورهای مغزی اولیه بدخیم، تومورهای سرطانی هستند که در مغز شروع می‌شوند، معمولاً سرعت رشدشان از تومورهای خوش‌خیم بیشتر است و به شکلی تهاجمی به دیگر بافت‌های اطراف حمله می‌کنند. اگرچه سرطان مغز به‌ندرت به دیگر اندام‌ها گسترش پیدا می‌کند، اما می‌تواند به دیگر قسمت‌های مغز و سیستم عصبی مرکزی برود.

تومورهای مغزی خوش‌خیم معمولاً مرزهایشان را به‌وضوح تعریف کرده‌اند و در بافت مغزی ریشه ندارند. این باعث می‌شود که جراحی آن‌ها راحت‌تر باشد، فرض کنید آن‌ها در ناحیه‌ای از مغز هستند که می‌توان با خیال راحت آن را جراحی کرد. اما حتی بعد از برداشتن آن‌ها، امکان بازگشتشان وجود دارد، اگرچه تومور مغزی خوش‌خیم کمتر از موارد بدخیم، بازمی‌گردند. تومورهای خوش‌خیم در دیگر قسمت‌های بدن می‌توانند مشکل‌ساز شوند، اما به‌طورکلی به‌عنوان خطری برای سلامتی فرد به حساب نمی‌آیند. تومور مغزی می‌تواند به سلول‌های اطرافش با ایجاد تورم و فشار زیاد روی بافت زیری و همچنین به جمجمه آسیب بزند.

نشانه‌های تومور مغزی چیست؟

نشانه‌های تومور مغزی با توجه به نوع تومور و موقعیت آن متفاوت است. چراکه ناحیه متفاوت مغز عملکرد متفاوتی در بدن را کنترل می‌کند، جایی که تومور قرار می‌گیرد روی نشانه‌هایی که بدن نشان می‌دهد، تأثیر می‌گذارد. برخی تومورها تا زمانی که کاملاً بزرگ نشده‌اند هیچ نشانه‌ای ندارند، اما ناگهان تبدیل به مشکلی جدی می‌شوند و باعث مرگ فرد می‌شوند. دیگر تومورها ممکن است نشانه‌هایی داشته باشند، که به‌کندی رشد می‌کنند. نشانه‌های اولیه تومور مغزی، سردرد است. اغلب، به درمان‌های معمول سردرد پاسخ نمی‌دهد. به یاد داشته باشید که اکثر سردردها ناشی از تومور مغزی نیستند.

دیگر نشانه‌ها عبارت‌اند از:

 • تشنج
 • تغییرات در گفتار یا شنوایی
 • تغییرات بینایی
 • مشکلات تعادل
 • مشکلات حرکتی
 • خستگی یا سوزش در بازوها یا پاها
 • مشکلات حافظه
 • تغییرات شخصیتی
 • ناتوانی در تمرکز
 • ضعف در یکی از قسمت‌های بدن

ببه خاطر داشته باشید، مهم است که این نشانه‌ها می‌توانند دلایل متفاوتی داشته باشد. اگر فقط برخی از آن‌ها را تجربه کرده‌اید، فکر نکنید تومور مغزی دارید. به پزشک خود مراجعه کنید.

مطالب مرتبط
منبع
webmd
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن