خانه داریخانه و خانواده

سوسک‌ها و راهکارهای رهایی از آن

حرکت و جنب‌وجوش روی دریچه‌های آشپزخانه، پاها و شاخک‌های بلند سوسک‌ها می‌توانند بدترین کابوس‌های شما باشند، اما این حشرات موذی تنها موجب عصبانیت نمی‌شود.

سوسک‌ها می‌توانند غذاهای شما را آلوده کنند، باکتری‌های خطرناکی را منتقل کنند و بدتر از همه، با وجود تلاش‌های بسیار در جهت ریشه‌کن کردنشان جان سالم به در ببرند. خوشبختانه راهکارهایی وجود دارد تا بتوان این موجودات مزاحم را با تعدادی حقه و ابزار ریشه‌کن کرد:

۱٫ شناسایی مشکل

سوسک‌ها می‌توانند غذای شما را همراه با ای.کولی و سالمونلای فاسد کنند. اگر شما با سوسک‌های حمام درگیرید یا نمی‌دانید که آن‌ها از کجا می‌آیند، ممکن است نیاز داشته باشید تا کنترل‌های حرفه‌ای را نسبت به حشرات موذی داشته باشید. آن‌ها می‌توانند نوع آن سوسک و منبع آن معضل را شناسایی کنند.

۲٫ سوسک‌ها را از غذا دور کنید

با تمیز کردن غذای ریخته شده یا به‌ جای مانده آغاز کنید. یک جعبه غذای آماده فراموش‌ شده در پشت کابینت یک معدن طلا برای سوسک‌های حمام است. هیچ ظرف کثیفی را روی پیشخوان یا سینک ظرف‌شویی قرار ندهید، شل هارتزر، حشره‌شناس شرکت ارکین می‌گوید:

پشت کابینت‌ها و وسایل دیگر آشپزخانه را برسی کنید. آن‌ها پشت یخچال‌ها را دوست دارند، چون جای گرم و نرمی است. هیچ‌کس پشت یخچال را تمیز نمی‌کند، بنابراین منبع مناسب خوبی برای آن‌هاست.

مایک گلدشتاین، یک استعمال کننده از آفت‌کش معتبر می‌گوید که آشغال‌هایتان را در یک سطل زباله همراه با درب محکم قرار دهید و به‌طور منظم آن را بیرون بگذارید. از پایین سطل آشغال نیز غافل نشوید؛ هرگونه باقی‌مانده یا هر ماده کثیف و آبدار را تمیز کنید

۳٫ مکان‌های پنهان‌شدن آن‌ها را نابود کنید.

علاوه بر غذا، سوسک‌ها برای رشد کردن نیاز به پناهگاه دارند. گوشه‌ها و سوراخ‌ها موردعلاقه آن‌ها شامل بسته‌های کاغذ و جعبه‌های مقوایی است، پس هرچیزی که در اطرافتان باقی‌مانده را داخل سطل آشغال بریزید.

۴٫ بیرون طعمه بگذارید؛ اما اسپری نزنید.

در حالی‌ که رعایت اصول بهداشتی و خانه‌داری نکته کلیدی است، شما می‌توانید همچنین از برخی دیگر ابزار برای جنگ‌تان با سوسک‌ها استفاده کنید. گلدشتاین می‌گوید: «طعمه‌ها گزینه مناسبی برای مالکین خانه‌ها برای استفاده است، چون به‌ کار گیریشان راحت است. شما نمی‌خواهید که برای یک حشره موذی در یک ناحیه بزرگ اسپری بزنید، چون این کار موجب آلوده شدن سطوحی می‌شود که شما نمی‌خواهید آلوده شوند. طعمه‌ها راهکاری تمیزتر و کم‌ خطرتری برای کنترل است.

۵٫ نقاط ورودی را مهروموم کنید.

سوسک‌ها می‌توانند مسیرشان را برای عبور از شکاف یا حتی شیشه‌های شکسته پنجره هموار کنند، بنابراین با بستن و مهروموم کردن شکاف‌های ورودی و خروجی با موادی مثل درزگیر و بتونه؛ اجازه ورود به این متجاوزین را ندهید. هارتزر پیشنهاد می‌دهد که روی زمین بنشینید و به دنبال نقاط ورودی باشید، اگر شما می‌توانید از لای در نور خورشید را ببینید، این یعنی سوسک‌ها هم می‌توانند وارد شوند. این مزاحمین ناخواسته را بیرون کنید و مطمئن شوید که خانه شما برای عادت‌های تهوع آور شان غیرقابل‌ سکونت است.

مطالب مرتبط
منبع
goodhousekeeping
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن