خانه داریخانه و خانواده

۵ اشتباه متداول در تمیز کردن خانه (قسمت دوم)

در قسمت اول به برخی اشتباهاتی که طی تمیز کردن خانه توسط ما سر میزند اشاره کردیم؛ حالا می‌توانید ادامه مطلب را در قسمت دوم همراه ما باشید.

قسمت اول مقاله را اینجا بخوانید: ۵ اشتباه متداول در تمیز کردن خانه (قسمت اول)

۴- بی توجهی به تمیز کردن لوازم تمیزکاری

اولون هاید، مدیر عملیات دفتر خدمات نظافتی شرکت بازرگانی Pride می‌گوید: با در نظر گرفتن باکتری هایی که در هنگام تمیز کردن خانه روی ابزار تمیزکاری شما می‌نشیند، پس آنها را نیز نیاز به تمیز کردن دارند. اسفنج ها باید به طور منظم جایگزین شوند، اگر چه شما می توانید آنها را از طریق آب داغ در ماشین ظرفشویی نیز تمیز کنید، اگر ترجیح دهید آنها را دور نیاندازید. فقط در مورد قرار دادن آنها در مایکروویو کمی محتاط باشید. در حالی که مطالعات نشان داده اند که مایکروویو قادر است باکتری‌ها را از بین ببرد، تحقیقات جدیدی  از دانشگاه Furtwangen آلمان نشان داد که برخی از باکتری های بیماری‌زا مانند Moraxella osloensis در واقع از این روش جان سالم به در برده‌اند.

ممکن است بعضی‌ها بخواهند برای تمیز کردن قسمت فوقانی(کلگی) تی‌های نخی از ماشین لباسشویی استفاده کنند که اولون هاید در ایت مورد یادآور می‌شود که مهم است که آنها از طریق شستشو به طور جداگانه از لباس ها و دیگر اقلام پاک شوند و بدین منظور توصیه می‌شود از محلول‌های پاک کننده مخصوص پارچه استفاده شود. او می‌گوید: “نرم کننده‌های مخصوص پارچه فضای باز موجود در بافت نخی را مسدود می‌کند و دیگر اجازه نمی‌دهد که خاک در الیاف آن نفوذ کند.

سینک خود را نادیده نگیرید. خانم میلیس هومر، مدیر اجرایی شرکت MaidPro می‌گوید: سینک های آشپزخانه میزان کثیری از میکروب‌ها رو به خود جذب می‌کنند. از تکه‌های مواد غذایی فاسد گرفته تا چربی گوشت خام، ته‌ماندهای غذایی و دیگر موارد که به طور مداوم در داخل سینک شسته می شوند. فراموش کردن نظافت سینک، می تواند خود منجر به انتشار میکروب ها بر روی تمام اقلام دیگری شود که شما سعی در تمیز کردنشان درون سینک دارید. برای اطمینان از این که سینک خود را کاملا تمیز کرده‌اید، او پیشنهاد می کند که آن را قبل از آبکشی به طور کامل با صابون ظرفشویی تمیز کنید و سپس آن را با یک محلول ضدعفونی کننده تمیز کنید و اجازه دهید تا حداقل ۵ دقیقه قبل از شستشو باقی بماند.

۵- سرعت بیش از حد در تمیز کردن خانه

جای تعجب نیست که اکثر ما ترجیح می‌دهیم که کار تمیز کردن خانه‌یمان در اسرع وقت به پایان برسد، اما عجله در تمیز کردن خانه می‌تواند خود مشکل‌آفرین باشد، بخصوص هنگام استفاده از ضد عفونی کننده‌های اسپری‌ شونده در سطوح مختلف خانه. خانم هومر در ادامه توضیح می دهد که همه مواد ضد عفونی‌کننده برای کشتن میکروب ها از ۶۰ ثانیه تا ۱۰ دقیقه نیاز به زمان دارند. اگر شما فقط محلول را  اسپری کرده و بلافاصله آن را خشک کنید، مقدار زیادی از میکروب‌ها در آن محل باقی خواهند ماند.

در عوض، او پیشنهاد می کند که بعد از تمیز کردن سطوح، آنها را کمی خیس رها کنید. این کار باعث می شود که مواد ضد عفونی کننده که در حال خشک شدن هستند همچنان به کار خود ادامه دهند و خانه شما را به معنای واقعی تمیز و پاکیزه نگه دارند.

مطالب مرتبط
منبع
organicauthority
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن